Alman Tarım Birliği (DLG) ile Önder Çiftçi Projesi (ÖÇP) Tarla Günleri 2010 Fuarı, 27-30 Mayıs 2010 tarihlerinde Türkiye ' de ilk kez ve 250 bin metrekarelik açık alanda uygulamalı örneklerle düzenlenecek.
Tarla Günleri 2010 Fuarı ' nda, çiftçiler, akademisyenler, ziraat mühendisleri, distribütörler ve tarıma ilgi duyan herkes gübre, tohum ve ilaç firmalarının örnek tarla sergilerini gezebilecek. Fuarda, mekanizasyon firmalarınca sunulan teknolojik ve yeni ürünler hakkında doğrudan doğruya firma yetkilileri ve teknik uzmanlardan da bilgi alınabilecek. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ' nin desteklediği fuara, Tekirdağ ' ın Karaevli Köyü ev sahipliği yapacak. 15 bini aşkın ziyaretçinin katılmasının beklendiği fuarın üç bölümden oluşacağı belirtildi.

Amaç ucuz fiyat
ÖÇP üst yöneticisi ve DLG Fuarcılık Genel Müdürü Nezih Suyaran, amaçlarının ziraat alanındaki rekabet düzeyini artırmak ve böylece çiftçilerin çok daha uygun fiyatlarla tohum, ilaç ve gübre gibi girdilere ulaşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Fuarlarla birlikte Türkiye ' nin tarım politikalarını da yönlendirdiklerini kaydeden Suyaran, 'Açık alanda, bilginin ve ticaretin paylaşıldığı bir platform yaratıp çiftçinin birebir temas kurmasını sağlıyoruz. Çiftçi gördüğüne inanır' dedi.
Fuarın zamanı olarak mayıs ayının özellikle seçildiğini belirten Suyaran, 'Fuar, genelde ürünlerin biçilmesine bir ay kala yapılır. Bu dönem karar verme evresidir. Çiftçinin bir sonraki yıl için ne kadar üretim yapabileceği, önümüzdeki yıl neyi, ne kadar satabileceği konusunda doğru kararlar alabilmesi için muhteşem bir zamanlamadır' diye konuştu.
Öte yandan daha önce Almanya ' da yapılan Tarla Günleri sayesinde çiftçi eğitimi ve bu bilinçlenmeyle birlikte bitkisel üretimde yüzde 12 ' lik verim artışı sağlandığı, Türkiye ' nin yeni teknolojiyle buluşma platformu olan bu fuarla yüzde 10 ' luk bir üretim artışı hedeflendiği ifade edildi.
Alman Tarım Birliği (DLG) ile Önder Çiftçi Projesi (ÖÇP) Tarla Günleri 2010 Fuarı, 27-30 Mayıs 2010 tarihlerinde Türkiye ' de ilk kez ve 250 bin metreka...
( KB)