motor sağlığı ve uzun ömrü için acizane tavsiyelerim

yeni bir araba alırken satıcınız iyi bir satıcıysa uyaracaktır bunu yıllardır uygularım sizlerle paylaşmak istedim;

Öcesinde 'turbo' denilen sistemi kabaca açıklamak gerekirse egzoz tahliyesinin hemen başında bulunur ve motorun dışarı attığı havadan bir çark yardımıyla faydalanarak bu çarkın devrini dişliler vasıtası ile artırarak hava filtresinden gelen temiz havanın olduğu kanala bir tirbünle aktarır ve bu havayı hızlandırarak motora daha fazla ve hızlı oksijen tedarik etmeyi sağlar bu sistem motorun hava yollarını kullanarak çok az bir yakıt artışı ile yaklaşık 10 beygirlik bir ekstra güç üretir.

Motorunuz turbolu ise bu sistem turbosunu sıhhatli kılacak ve uzun ömürlü olmasını sağliycak sadece traktör değil tüm turbolu araçlar için yapılması gereken bir uygulama motor ilk çalıştırıldığında ilk 1 dakika gaza basılmadan bekletilmeli ve turbonun ve diğer parçalarının yağlanması gerçekleşmeli ve ilk bir kaç dakika motoru devirli kullanarak parçalarının iyice ısınması sağlanmalıdır. Sıra motorun durdurulmasına geldiğindede yine araç park halinde iken yine bir dakika rolentide bekletilmeli turbonun içindeki havanın tam boşaltılması sağlanarak turbonun basınç altında kalmaması sağlanmalıdır bu şekilde uzun yıllar kullanılan turbo daha sıhhatli çalışacaktır.

aynı zamanda sabahları soğuk olan motorunuz turbosuzda olsa tüm yağları süzülmüş olacağından yağlanmasız olarak çalışacak ve yağlanmaya ihtiyacı olacak bu yüzden yüke bindirmeden ilk 1 dakika tamamiyle yağlanmasını sağlamak onu korumada en önemli rolünüz olacaktır. Yağ lambaları tamda burada devreye girer sabahları uzun yanan bu lambalar yağlanmayı temsil eder eğer 15 saniye boyunca sönmez ise hemen motoru durdurup bir servise başvurmalıdır yağ lambası sönmeden motoru çalıştırmak 1 liralık masrafı 100 lira yapacağı gibi aynı zamanda serviste geçirilen zamanı artıracak ve aynı motoru belkide hiç bulamiycağınız anlamına gelmektedir. Bu sebeple sabahları bu duruma dikkat etmeniz sizin en iyisi olacaktır.

konu eğer açılmışsa silinmesinde bir sakınca yoktur :) teşekkürler şimdiden...

Ynt: motor sağlığı ve uzun ömrü için acizane tavsiyelerim

werdiğin bilgiler için çok tşkrler,ama bizm çiftçimiz bunlarn hepsini uygulamazki :D
motor sabah çalıştımı tmm hmn tak vitese yürü,akşam yine öyle motoru garaja çektimi hmn istop edip ewe yada kaweye dinlenmeye gitçm die hmn istop edip inr :D

ozkan723 link=topic=26538.msg220736#msg220736 date=1255034892' Alıntı:
werdiğin bilgiler için çok tşkrler,ama bizm çiftçimiz bunlarn hepsini uygulamazki :D
motor sabah çalıştımı tmm hmn tak vitese yürü,akşam yine öyle motoru garaja çektimi hmn istop edip ewe yada kaweye dinlenmeye gitçm die hmn istop edip inr :D
evet aynen öyle :D ama bir zarar varsa işin içinde uyarmak lazım elden geldiğince bende tla ya binince mutlaka yaparım bilmem kaçbin euro olunca kıyamıyorum melete :D

selcuktnt link=topic=26538.msg220737#msg220737 date=1255035024' Alıntı:
evet aynen öyle :D ama bir zarar varsa işin içinde uyarmak lazım elden geldiğince bende tla ya binince mutlaka yaparım bilmem kaçbin euro olunca kıyamıyorum melete :D
e tabi orasıda öle :D

devamını bekliyoruz bize böyle faydalı şeyler lazım arka arkaya traktör bağlayıp çekiştirmek gibi gereksiz şeylerle vakit kaybetmeyi doğru bulmuyorum teşekkür ederim.

keykubat link=topic=26538.msg220773#msg220773 date=1255075813' Alıntı:
devamını bekliyoruz bize böyle faydalı şeyler lazım arka arkaya traktör bağlayıp çekiştirmek gibi gereksiz şeylerle vakit kaybetmeyi doğru bulmuyorum teşekkür ederim.
ben teşekkür ederim ;)

nforcer link=topic=26538.msg220775#msg220775 date=1255077901' Alıntı:
verdğin bilgiler için sağolasın....uygulamak lazım :D
kumbara gibi düşünmek lazım hergün 50 kuruş biriktirip sonunda 500 milyonu yemek var yada gidip servise vermek var ;)