Çerezlik ay çekirdeği yetiştiriciliği.

Ynt: Çerezlik ay çekirdeği yetiştiriciliği.

kırşehir yöresi olarak çok miktarda yetiştiriyoruz bu yıl gerçekten çok para etti kilosu 2.7 liradan alıcı buluyor genelde beyaz alaca ekilir yalnız yağişa ihtiyaç duyar özellikle çapadan sonra ve çiçek açmaya yaklaştığı zaman.mevsim iyi olursa 150-200 kilokadar dönüme vereriyor.

bnde ekiyrm senede 150-200 dönüm kadar bnm mal elimde kaldı ilk zmnlr güzel para ediyordu fakat şuan piyasa durgun onn içn bekletiyrz bklm hyrlısı ne olucak sonumz!

ertuğrul link=topic=26543.msg220951#msg220951 date=1255117464' Alıntı:
kırşehir yöresi olarak çok miktarda yetiştiriyoruz bu yıl gerçekten çok para etti kilosu 2.7 liradan alıcı buluyor genelde beyaz alaca ekilir yalnız yağişa ihtiyaç duyar özellikle çapadan sonra ve çiçek açmaya yaklaştığı zaman.mevsim iyi olursa 150-200 kilokadar dönüme vereriyor.
siz kime satıyonuz da 2.7 liradan alıcı buluyonuz... bide çiftli ekimmi yapıpda o kadar ürün alıyosunuz.

ben 6-7 yıldır ekerim, fazla bir getirisi yok . yinede allah bereket versin.toprak fazla verimli deyil.nadasa bıraktığım yerlere ekiyorum.dönümdende 50 kg civarı alıyorum.yer çankırı.23 nisanda ekerim.belirli bir gün deyil , tatil olduğu için.yerini güzden süresen bizim buralarda fazlaca yabani ot oluyor,baharda hrk ederim.erken ekim yaparsan, hani olurya havalar uygun olur , verim düşük oluyor.bunun bilimsel dayanağı yok sadece deneyim.köklerinide pullukla devirir , tırmıkla sıralar halinde toplarız sıralarıda traktörün güçlü ise kazayağı ile geri geri sınırlara iter kurudumu orada yakarız.yanlız satıştan sonra cebine koyduğun paranın hepsini kazanç sanma , yerine ektiğin buğdayda%20 civarında ürün kaybın olur.ilkde az olur ama sonraki yıllarda bunu görersin. uzun süre aynı tarlaya ekersen, tarlada canavar otu oluşuyor.onun önüne geçmek içinde aynı tarlaya 3 yılda bir ekeceksin.misal; ayçiçeği-buğday-nadas-buğdayveya arpa-ayçiçeği gibi.kazancın bol olsun.