18 aylık dana

Ynt: 18 aylık dana

pazardaki ete soğan doğranmaz.dana var 300 kilo et çıkar dana var 400 çıkar.dana var 450-500 çıkar.açık besi farklı olur.ahır farklı olur.kimisi yiyemeyeceği kadar yem döker.canlı mala güven olmaz birkaç tanesi telef bile olabilir.en iyisi bu hesapları bırak.hayvanlarına iyi bak kardeş.

ali_kockaya link=topic=26763.msg222331#msg222331 date=1255718998' Alıntı:
pazardaki ete soğan doğranmaz.dana var 300 kilo et çıkar dana var 400 çıkar.dana var 450-500 çıkar.açık besi farklı olur.ahır farklı olur.kimisi yiyemeyeceği kadar yem döker.canlı mala güven olmaz birkaç tanesi telef bile olabilir.en iyisi bu hesapları bırak.hayvanlarına iyi bak kardeş.
Ewed Ya ayıptır sölemis biz ineklerin yanında iki üç büyüküyüoz ek kazanc niyetine 300 kilo fln galiba et çıkıyomu ne Sen işi Besnıhaneye çevirip düzgünden bakarsan emeğini alırsın ;)

nh link=topic=26763.msg222333#msg222333 date=1255719320' Alıntı:
Ewed Ya ayıptır sölemis biz ineklerin yanında iki üç büyüküyüoz ek kazanc niyetine 300 kilo fln galiba et çıkıyomu ne Sen işi Besnıhaneye çevirip düzgünden bakarsan emeğini alırsın ;)
besi işini 10 yıldır yapıyom 110 başlık tek parça besi ahırı var tabi ara hayvan fiyatları bayağı yüksek et fiyatını sorarsan yağlı 13 lira civarında .

ali_kockaya link=topic=26763.msg222564#msg222564 date=1255795885' Alıntı:
bizim burda adam koca kart ineği.kestirdiği kilosu 10 liradan 2600 lira para tutumuş.o inekeğin bu paraları asla yapmaz dı.et pahalı olduğu için.
ali kardeş peki et fiyatlarının şu an bukadar yüksek olması sence ne derece doğru iyimi kötümü ve sebebi nedir.

sebebi devlet tabiki.süt fiyatları çok düşünce para kazanamayan üretici ineklerini kestirdi.inek üretim yapmaya mecbur bir fabrika gibidir.normal bir işletmedeki gibi şarteli kapatıp işçileri işten çıkardıkları gibi olmuyor.inek o yemi yiyecek o sütü üretecek.isterse süt 10 krş. etsin.damızlık inekler bile kesildi.dana da inekten doğduğuna göre.arz talebi karşılamıyor.ve et fiyatları artıyor.önümüzdeki dönemde et 20 lira olursa (kesim)şaşırmam.o zaman atlar eşekleri bile kesenler olur.fiyatları yaklaşan kurban bayramı da etkiliyor.domuz gribi nedeniyle batılının domuz eti tüketmemesi ve kırmızı etin tüketimini arttırdı.(bir uzman abiye soru yönelttim.et krizi varsa hükümet önlem alır.yurt dışından getirtir dedim.o da dediki;et krizi avrupada da var.onun için bu krizden kurtulmak o kadar kolay değil.)önümüzdeki dönemde besi de kar görüyorum.çünkü yemde ucuz.kilosu 45 kr. civarına.