Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünyada açlık çekenlerin sayısının ilk kez 1 milyar kişiyi aştığına dikkat çekerek Türkiye ' nin sahip olduğu tarım potansiyelini iyi değerlendirmesi halinde 'gıda güvencesinin sağlanmasında' sorun yaşamayacağını söyledi. Bayraktar, '16 Ekim Dünya Gıda Günü' dolayısıyla cuma günü düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ' nin geleceğe yönelik üretim hedeflerini belirleyip bu hedeflerin gerekleştirilebilmesi amacıyla uygun politikaları ortaya koyması gerektiğini vurgulayarak 'Başka bir ifadeyle tarımsal üretimi artırmak ve üreticileri desteklemek zorundayız. Aksi halde gıdaya erişimin bile maliyeti çok yüksek olacaktır' dedi.

Hayvancılık için acil önlem şart
Hayvancılık konusunda da geleceğe yönelik tedbirlerin vakit geçirmeden bir an önce alınması gerektiğine dikkat çeken Bayraktar, son aylarda dünyada ve Türkiye ' de kırmızı et fiyatlarında yaşanan artışların, bu yönde alınması gereken tedbirlerin aciliyetini ortaya koyduğunu vurguladı. Yapılan projeksiyonların hayvan varlığı korunsa bile 2013 ' te Türkiye ' de 164 bin ton civarında et açığı olacağına dikkat çeken Bayraktar, bunun da üretimin talebi karşılayamayacağı anlamına geldiğini söyledi. Yine aynı şekilde sütte de üretimle talep arasındaki farkın açılacağını kaydeden Bayraktar, '2013 ' te yaklaşık 2.5 milyon ton bir açığın ortaya çıkacağını göstermektedir. Yani hayvan sayısı korunsa bile üretim, talebi karşılayamayacaktır. Ancak hayvan başına verim artırılırsa ve sığır-koyun sayısı her yıl yüzde 2 artırılırsa bu açık önemli oranda kapanabilecektir' dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünyada açlık çekenlerin sayısının ilk kez 1 milyar kişiyi aştığına dikkat çekere...
( KB)