Çift çeker ile 4x4 arasındaki fark.....

Çift çekerle 4x4 arasınaki farkı geçen konu da Ersan bey kısaca ''limited slip differential '' demiş ti.bu mesele benim kafama takıl dı.
normal diferansiyelle limited slip differential arasındaki farkı bilen anlatsın yada bu konu hakkında bir resim yada video varsa bekliyorum.
ben bir animasyon buldum.sıradan 4 çekeri 4x4 e çeviren sistem sanırım bu... ??*-s :S

http://www.youtube.com/watch?v=FpiFq63N0Ac&feature=related

yorum ve düşüncelerinizi bekliyorum...

Ynt: Çift çeker ile 4x4 arasındaki fark.....

şimdi burada diferansiyelden hareket alan basit bir yağ pompası var.yağ pompası sadece tekerleklerin biri patinaj edip diğeri durduğunda herekete geçiyor ve diferansiyelden yağı alıp tekrar diferansiyele pompalıyor.sürücü burada 4x4 e aldığında.yağ deviri kapatılıyor.ve sıkışan yağ kanardaki balata ve diskleri sıkıştırarak tekerleklerin ikisini birden patinaja zorluyor...benim bu işten anladığım bu...

ali_kockaya link=topic=27095.msg224654#msg224654 date=1256819526' Alıntı:
ne demek istediğini anlamadım açıkçası.çift sürerken mi oluyor..
çift sürerken çamurda?
biz bikere 266 4 çeker le şiş çekmeye gitmiştik!
biyerde motor askıda kaldı çift çekere aldı motoru ve sadece arka sol teker zorluyordu sonrra difransiyel kilidine bastı ve motor çıktı ordan?

eğer klasik çiftçeker lerdense bu tür durumlarda muhtemelen ön dingilden bir teker ve arka dingilden onun çaprazındaki teker patinaj yapıyor.4x4 te ise lastiğin biri havada olsa bile sert zemine tutunan lastik patinaj yapıyor.nasıl çalıştığını anlamak için en az 10 defa yukarıdaki video yu izledim.sonra çaktım köfteyi...

ali bey oncelikle videonuz icin tesekkur ederim oldukca guzel eaton marka sinirli kaydirmali tork konverterli bir model merkezdeki mil herzaman sagdan cekere ayarlidir yani tum motor torku sag tarafa verilir ani haraket algilama durumunda tork konverterine yag sikistirilarak diger akise hareket verilir bazen subaru marka araclarda awd yazar anahtarli hidrolik kilid bu mantikla calisir audi de ise bu sistemin adi 4 motion dur

4 motion akıllı 4 çekerdir.aynı sistem ww lerdede var.gücü patinaj yapan tekerden alıp diğer tekere aktarır.bu 66 serilerindede var.gerçekten akıllı bir sistem.traktör çamur işlerinde kolayca kurtulabilir