Açık besi yapmak istiyoruz bilgili abilerimiz dostlarımızın yardımını bkliyorum.

19.05.2008
11,882
800
Edirne

arkadaşlar babam emekli olduktan sonra açık besi işine girmek istiyor.yapacağımız çiftlik 25-30 baş salma hayvan(tosun).10 başda sağılır ineklik düşünüyoruz.artısıyla eksisiyle yorumşarınızı bekliyorum.

Ynt: Açık besi yapmak istiyoruz bilgili abilerimiz dostlarımızın yardımını bkliyorum.

özellikle sayın muhatrımdan bilgilerini bizimle paylaşmasını istiyorum.özeldende olabilir hiç sorun olmaz.

Ynt: Açık besi yapmak istiyoruz bilgili abilerimiz dostlarımızın yardımını bkliyorum.

Çok para ister,çok zaman ister,tutma garantisi yok(süt hayvanları için),süt ucuz gider çok.Ama besi hakkında benden daha fazla bilgisi olanlar vardır o konuda yorum yapmam.Ama süt işine göre besi tercih etmen daha iyi olur.Şimdi tavsiyelerim süt hayvanı alacaksanız onlar için.Öncelikle eğer boğazına tam bakabileceksen yani tüm besinleri verebileceksen holstein tavsiye ederim.Ama normal bir bakım yemdi samandı belki ot falan diyorsan kesinlikle yerli hayvan seç.Özellikle alacağın tür ne olursa olsun mümkün olduğunca kendi ilinden,çevrenden hayvan al.Dışarıdan alacağın hayvanlarda verim sorunu yaşarsın.Holstein alacaksan yaylıma güvenme.Ne kadar az yayılırsa o kadar süt karın olur.Tohumlama önemli bir konu eğer cins hayvan alırsan.Yerli için çok sorun olmaz.İki tosun sal içine en kral hayvanı alırsın.Şu an için aklıma gelen başka birşey yok ama her türlü soruyu özelden veya burdan sorabilirsin...

teşekkür ederim amacımız;
1)1 yaşında tosun alıp gelecek kurban bayramına kadar bakıp kurban bayramında satmak
2)kendi hayvanlarımızdan doğan cins vede dışarıdan aldığımız cins tosunları yani et bağlayan tosunları yetiştirip market yada borsada satmak
3)9-10 tane süt ineği alıp onlara bakmak vede onları geliştirip çoğaltmak.şu an bizim burada sütün litresi 67 krş.bildiğim kadarıyla 3 inekten 1 tanesi hem kendinin hemde diğer 2 ineğin masrafını çıkarır.tam teşekküllü beslersen.diğer ineklerde bakacağımız açık besi(salma)tosunların masrafını çıkarır vede tosunlardan elde ettiğimiz parada kar kalır.tabii ilk 2 sene kar beklemeyeceksin.2 seneden sonra sana kar bırakmaya başlar.

*ayrıca yapacağımız besidede ağır abinin besi tarzı olacak onun yanınada süt ineklerinin barınacağı bir kapalı ahır yapılacak.hayvanlar için slaj pancar tarzı ekilecek az çok yerde var.birazda hicarla bu işi tamamlayabilirz diye düşünüyorum ve düşünüyoruz.ayrıca düşünmeyle olmuyor.ince eleyip sık dokumak gerekiyor.önceden satış yapacağımız yerleride ayarlamak gerekiyor.bu tarz konularda bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim.ilgileriniz için çok teşekkür ederim

doganbey1 link=topic=27125.msg225093#msg225093 date=1257020897' Alıntı:
teşekkür ederim amacımız;
1)1 yaşında tosun alıp gelecek kurban bayramına kadar bakıp kurban bayramında satmak
2)kendi hayvanlarımızdan doğan cins vede dışarıdan aldığımız cins tosunları yani et bağlayan tosunları yetiştirip market yada borsada satmak
3)9-10 tane süt ineği alıp onlara bakmak vede onları geliştirip çoğaltmak.şu an bizim burada sütün litresi 67 krş.bildiğim kadarıyla 3 inekten 1 tanesi hem kendinin hemde diğer 2 ineğin masrafını çıkarır.tam teşekküllü beslersen.diğer ineklerde bakacağımız açık besi(salma)tosunların masrafını çıkarır vede tosunlardan elde ettiğimiz parada kar kalır.tabii ilk 2 sene kar beklemeyeceksin.2 seneden sonra sana kar bırakmaya başlar.

*ayrıca yapacağımız besidede ağır abinin besi tarzı olacak onun yanınada süt ineklerinin barınacağı bir kapalı ahır yapılacak.hayvanlar için slaj pancar tarzı ekilecek az çok yerde var.birazda hicarla bu işi tamamlayabilirz diye düşünüyorum ve düşünüyoruz.ayrıca düşünmeyle olmuyor.ince eleyip sık dokumak gerekiyor.önceden satış yapacağımız yerleride ayarlamak gerekiyor.bu tarz konularda bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim.ilgileriniz için çok teşekkür ederim
Valla 3 inekten bir tanesi giderleri karşılamıyor.Karşılasa süt 67 kuruş olmazdı.Bakkalda süt 1,5 TL...

bilmiyorum çağrıcım dedemin hayvanlarında bu böyleydi.sizinkiler nasıldır oranın şartları nedir bilemem

hayvancılık.-besicilik-süt inekçiliğinden görüp-anladıklarımı yazayım
inek,dana,düve koyun,keçi,vs alıp köye yerleşirsin köylü ne yapıyorsa sende yaparsın=HAYVANCILIK olur(öldürmez süründürür)Düzgün havadar bir kapalı yada düzgün(tarım il müdürlüklerinden planı alınabilir) bir açık ahır yapıp paranın bir kısmı ile yemi (harman zamanı enuygundur) peşin alırsın . Bir kısmı ile 8-9 aylık dana alırsın(acemi olduğun için,yoksa daha ufak daha ekonomik (Ziraat Bankası kredisi uygun) uygun rasyonlarla kesime kadar bakarsın BESİCİLİK OLUR
En güzelinden en pahalısından inek alırsın iki senede ne inek kalır nede para .Bu da İNEKÇİLİK olur.(epey uzmanlık istediğinden)

eysen link=topic=27125.msg225119#msg225119 date=1257023408' Alıntı:
inek,dana,düve koyun,keçi,vs alıp köye yerleşirsin köylü ne yapıyorsa sende yaparsın=HAYVANCILIK olur(öldürmez süründürür)Düzgün havadar bir kapalı yada düzgün(tarım il müdürlüklerinden planı alınabilir) bir açık ahır yapıp paranın bir kısmı ile yemi (harman zamanı enuygundur) peşin alırsın . Bir kısmı ile 8-9 aylık dana alırsın(acemi olduğun için,yoksa daha ufak daha ekonomik (Ziraat Bankası kredisi uygun) uygun rasyonlarla kesime kadar bakarsın BESİCİLİK OLUR
En güzelinden en pahalısından inek alırsın iki senede ne inek kalır nede para .Bu da İNEKÇİLİK olur.(epey uzmanlık istediğinden)
İşte açık besi,kapalı besi,sütçülük,besiclik,hayvancılık,gelir,gider hepsini açıklayan bir yazı...

eysen link=topic=27125.msg225119#msg225119 date=1257023408' Alıntı:
güzel anlatmışsınız..