Şekerpancarının ekonomiye katkısı

Özelleştirme İdaresi, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.(Türk Şeker)’ne ait, Çarşamba, Çorum, Kastamonu, Kırşehir, Turhal ve Yozgat fabrikalarını satışa çıkardı. Fabrikaları satın almak isteyenler için son teklif verme tarihi 19 Kasım.
Yapılan açıklamalardan ve medyaya yansıyan haberlerden anlaşıldığı kadarıyla şeker fabrikalarıyla Suudi Arabistan merkezli Savola Group yakından ilgileniyor. Savola Group yöneticileri geçen hafta Turhal Şeker Fabrikası’nı incelemek üzere Turhal’a gitti. Fakat, çalışanlar tarafından fabrikaya sokulmadı.
Tarım işletmelerinin özelleştirilmesi geçmiş yıllarda dünyada çok tartışıldı. Özelleştirmenin bayraktarlığını yapan Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri bile tarımsal işletmelerin özelleştirilmesine soğuk baktı. Belli oranlarda özelleştirme yapsalar bile, tarıma destekleri artırarak sürdürdüler.
Türkiye’de ise, ne yazık ki, özelleştirme tarımsal işletmelerle başladı. Süt Endüstrisi Kurumu(SEK), Et ve Balık Kurumu, Yem Sanayi ve diğer tarımsal işletmelerin özelleştirilmesi ülke tarımını çökertti. Bugün hala, bu kurumların eksikliği yaşanıyor.
Geçmişteki bu kötü deneyimden ders almayan hükümet, şimdi benzer bir anlayışla şeker fabrikalarını özelleştiriyor. Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’a göre 2010 sonuna kadar Türk Şeker’e ait 25 fabrikanın tamamı tahmini 1.7 milyar liraya satılacak.
Bu özelleştirme sadece birkaç fabrikanın el değiştirmesi olmayacak. Türkiye için ve özellikle tarım sektörü açısından hayati öneme sahip pancar üretimini de doğrudan etkileyecektir.
Geçen Perşembe, Şekerpancarının ekonomiye katkısı-1 (www.tarimdunyasi.net ‘ten okuyabilirsiniz) başlıklı yazıda ifade ettiğimiz gibi, şekerpancarı üretiminin önemini, ekonomiye, tarım sektörüne, istihdama katkısını bilmeyenler bu fabrikaları haraç mezat satmak istiyor. Oysa, şekerpancarı üretimi sadece şekerin hammaddesi değil. Entegre bir sistem kurulduğunda şekerpancarı ve şeker üretiminin ekonomiye ve tarıma çok yönlü katkısı var.
Cumhuriyetin ilk yıllarında şeker fabrikalarının kurulmasına büyük destek veren Mustafa Kemal Atatürk, pancar üretiminin modern tarım tekniklerinin kullanılmasında ve yaygınlaşmasında çok önemli rol oynayacağının bilincindeydi. Nitekim, modern tarım tekniklerinin yaygınlaşmasında, tarımsal sanayinin gelişmesinde Türkiye Şeker Fabrikalarının çok büyük rolü oldu.
Geçen yazıda kısmen yazdığımız Konya Şeker modelinde bu gerçeği görmek mümkün. Konya ve civarındaki 52 bin ortaklı Konya Pancar Kooperatifi’nin sahibi olduğu Konya Şeker bünyesinde kurulan ve dünyada örnek gösterilen Çumra Şeker Entegre Tesisleri tam 16 tesis ve birimden oluşuyor.
Konya gezimizin en heyecanlı anlarını da bu entegre tesisi gezerken yaşadık. Her gün yurt içinden ve dışından müze gezer gibi bu tesisleri gezmeye, görmeye gelenler var. Tesislerde bu işi organize eden bir ekip var. Gelen konuklar, akülü arabalarla tesis gezdiriliyor.
Konya Şeker İcra Kurulu Üyesi Sefa Çağlayan ve Çumra Tesisleri İşletme Müdürü Dede Ülker ile tesisi gezdik. Pancar ekicilerinin ürettiği şekerpancarına dayalı olarak kurulan Çumra Şeker Entegre Tesisleri’ne giren pancardan, şeker, sıvı şeker, arı yemi şurubu, sert şeker, fondan şeker, çikolata, şekerli mamuller, küp şeker, paketli şekerler, kandis şeker, biyoetanol, küspe, yem üretimi yapıldığını yerinde gördük. Bu üretim tesislerinden bir çoğu ilk kez bir şeker fabrikası bünyesinde faaliyet gösteriyor. En son teknoloji ile üretim yapan bu entegre tesisi dünyada da örnek tesis olarak kabul ediliyor.
Tesisleri gezerken kaptanımız Dede Ülker, bir seranın önünde durdu. Evet, yanlış okumadınız. Şeker entegre tesislerinin içinde toplam 6 dekarlık iki sera var. Bu seralarda domates ve muz yetiştiriliyor.
Sefa Çağlayan’ın anlattığına göre, üretimde enerji tasarrufu sağlamanın yaratıcı fikri olarak bu seralar kuruluyor. Şeker üretiminde ortaya çıkan “Kondanse Suyun” üretim sürecinde tekrar kullanılabilmesi için seralarda soğutulmasıyla gerçekleşiyor. Sera için gerekli ısıyı sağlarken soğuyan su, Çumra Şeker’e tekrar geri dönüyor. Yani, şeker fabrikasında 55 santigratlık sıcak su soğutma kulelerine gönderilirken seralardan geçirilerek hem soğutmada kullanılan enerjide tasarruf sağlanıyor; hem de seralarda kullanılarak üretimin maliyetinde büyük yer tutan ısıtmada sıfır maliyet elde ediliyor.
Tesiste pancarın üzerinde fabrikaya gelen toprak bile değerlendiriliyor. Pancarını sökerek fabrikaya getiren üreticiler pancarı iyi temizlemediği için pancarın üzerinde bir miktar toprak kalıyor. Bu toprak, Konya’nın her yerine milyonlarca fidan diken Konya Şeker’in ağaçlandırma sahalarında değerlendiriliyor.
Özetle; pancardan sadece şeker elde edilmiyor. Entegre bir model ile değerlendirildiğinde ekonomiye, tarıma, tarımsal sanayiye, hayvancılığa, taşımacılık, alkol, enerji, ilaç sanayi ve daha bir çok sektöre devasa bir katkı sağlıyor. İstihdam yaratıyor. Bu nedenle şeker fabrikaları yabancıları teslim edilemeyecek kadar büyük öneme sahip. İlle de özelleştirilecekse, Konya Şeker modelinde olduğu gibi pancar üreticilerinin sahibi olduğu kooperatiflere verilmeli.
Konya Şeker modelinin yaratıcısı ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un söylediği gibi liberalizmin kalesi Amerika bile kooperatif modelini tercih ederken Türkiye’nin başka arayışlarda olmasına gerek var mı?

Ynt: Şekerpancarının ekonomiye katkısı

tv de bi sigorta reklamı vardı o geldi aklıma har vur savur muydu neydi ondan sonrada neyi satarım diye düşün bakalım satacak fabrikalar bitince ne yapacaklar.dağdan inenlere 5000 tl vereceklermiş e para lazım.

Muhtar, sen kafası çalışan adamsın bu diyedeklerimi dikkatli oku;

1- Başlık yanıltıcı. Nedeni ise şeker pancarının ekonomiye katkısından çok götürdüğü önemlidir.
1 kg şeker için harcanan değer, üretimde pancar kullanılırsa 6 birim ise, şeker kamışı kullanıldığında 1 birim olur. Yani şeker pancarından şeker üretmek şeker kamışından şeker üretmeye oranla tam 6 kat pahalıdır.

2- İnsanları eğitmeden-aydınlatmadan körleme bunu üret, bunu şu fiyata alacam deyip, canım özlleştirmek istedi bunu senin tanımadığın bir ülkeden bir ortağıma verdim, o da bana o ülkeden atıyorum baraj verdi diyecek halleri yok ya sana, liberal ekonomi deyip özelleştiriyoruz diye, arsa fiyatının altında birilerine 'verilmesi' doğal olarak can sıkıcı bir durumdur.

3- Eskiden yandaş oylara iş deposu olarak görülen KİT, BİT adı altında döndürülen bu dümenler artık yasası da olduğu için hep bilmediğin tanımadığın firma ya da insanlara deli bedavası satılmaktadır. Dönem dönem alanların sadece tipleri değişmekteyse de senin vatandaş olarak hakkın olan bu değerler hep duymadığın bilmediğin insanlar tarafından paylaşılmaktadır.

4- Artan üretim alanları ve gelişen tarım teknolojileri yakın zamanda şeker pancarını bütünüyle tarihe gömecektir. Çok daha ucuz şeker kaynakları başta kamış olmak üzere piyasadaki yerini alacaktır.

İşte bu nedenlerledir ki yakın zamanda sen pancar üretip 'iyi para' kazanamayacaksındır.

Dediğim gibi bu özelleştirme dalaveresi başka, şeker pancarı konusu başka birşeydir.

Agri_King link=topic=27299.msg227306#msg227306 date=1257803044' Alıntı:
Muhtar, sen kafası çalışan adamsın bu diyedeklerimi dikkatli oku;

1- Başlık yanıltıcı. Nedeni ise şeker pancarının ekonomiye katkısından çok götürdüğü önemlidir.
1 kg şeker için harcanan değer, üretimde pancar kullanılırsa 6 birim ise, şeker kamışı kullanıldığında 1 birim olur. Yani şeker pancarından şeker üretmek şeker kamışından şeker üretmeye oranla tam 6 kat pahalıdır.

2- İnsanları eğitmeden-aydınlatmadan körleme bunu üret, bunu şu fiyata alacam deyip, canım özlleştirmek istedi bunu senin tanımadığın bir ülkeden bir ortağıma verdim, o da bana o ülkeden atıyorum baraj verdi diyecek halleri yok ya sana, liberal ekonomi deyip özelleştiriyoruz diye, arsa fiyatının altında birilerine 'verilmesi' doğal olarak can sıkıcı bir durumdur.

3- Eskiden yandaş oylara iş deposu olarak görülen KİT, BİT adı altında döndürülen bu dümenler artık yasası da olduğu için hep bilmediğin tanımadığın firma ya da insanlara deli bedavası satılmaktadır. Dönem dönem alanların sadece tipleri değişmekteyse de senin vatandaş olarak hakkın olan bu değerler hep duymadığın bilmediğin insanlar tarafından paylaşılmaktadır.

4- Artan üretim alanları ve gelişen tarım teknolojileri yakın zamanda şeker pancarını bütünüyle tarihe gömecektir. Çok daha ucuz şeker kaynakları başta kamış olmak üzere piyasadaki yerini alacaktır.

İşte bu nedenlerledir ki yakın zamanda sen pancar üretip 'iyi para' kazanamayacaksındır.

Dediğim gibi bu özelleştirme dalaveresi başka, şeker pancarı konusu başka birşeydir.
Tespitlerinize katılmamak elde değil

Şeker pancarı ile şeker üretiminin kamışa göre altı kat daha pahalı olması durumu önemli tabii. Ama şu da var marginal cost denilen bir hadise var. Bana göre birl liraya dışarıdan almaktansa 6 liraya yurt içinde üretmek bence bizim gibi kendi öz milli sermayesini yaratamamış ülkeler için çok daha ucuza gelir uzun vadede diye düşünüyorum. Ama derseniz ki biz de kamıştan üretelim, o belki de en güzeli olabilir. Özelleştirmeler ile ilgili olarak bütün görüşlerinize katılıyorum. Maalesef ülkemizdeki özelleştirmeler özeleştiri yapılacak bir durum. Kendi elimizle binbir güçlükle ürettiğimiz, meydana getirdiğimiz değerleri yok pahasına ne idüğü belirsizlere satıyoruz. Bu vatanı satmanın bambaşka bir adıdır. Liberalizm, global dünya masallarıyla da kendimizi avutuyoruz. Fransa acaba özelleştirdiği bazı kurumları neden tekrar kamulaştırma ihtiyacı duyuyor bir düşünelim.
Bir de bu şeker fabrikalarıyla ilgilenen arap grubu arkadaşlar tek başına değil. Bu hafta sonu Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim kurulundan bir abimizle bir saat kadar sohbet ettim. Onun demesine göre bu arap grup ile birlikte tarım kredi kooperatifleri şeker fabrikalarına talipmiş. En azından yarısı bari bizde kalacak diye seviniyorum maalesef

neden yurt ıcındekı uretım pahalı dısarıda ucuz salaklar once onu dusunsunler gdo lu urunler tabıkı ucuz olacak cıftcı ucuz mazot gubre kullansa uretdıgı urunde ucuz olur bunu dusunemeyen yonetıcıler dısarı uretımle yurt dakı uretımın fıyat kıyaslamasını yapıyorlar

manas link=topic=27299.msg227708#msg227708 date=1257971944' Alıntı:
neden yurt ıcındekı uretım pahalı dısarıda ucuz salaklar once onu dusunsunler gdo lu urunler tabıkı ucuz olacak cıftcı ucuz mazot gubre kullansa uretdıgı urunde ucuz olur bunu dusunemeyen yonetıcıler dısarı uretımle yurt dakı uretımın fıyat kıyaslamasını yapıyorlar
alk-*s alk-*s helal olsun çok doğru söylüyorsub