DANISMAK ISTIYORUM

MY

08.11.2009
1
0

Merhaba adim Yusuf internette arastirma yaparken rastladim sitenin forum sayfasina. cok faydali bilgilere, paylasimlariniza goz gezdirdim. suan Marmarisde ikamet ediyorum. Istanbulun karisik karmasik gurultulu yasamindan sonra dogaya donusun cok daha iyi olacagini dusunmemden dolayi Marmarisdeki evimizi satarak yerine arazi alip bi iki agac ekeyim araziye birde ev yapayim falan diyerek baslayan dusuncelerimin sonunda hayati devam ettirebilmek adina para kazanmam geregide aklima geldi. iste bundan sonra hayaller daha dogrusu istekler gereksinimler biraz daha genisledi. simdi sizlere danismak istedigim konu su ben hayvan besiciligi yapmak istiyorum. buyuk ve kucukbas hayvanlardan olusan bi besicilik turunu dusunuyorum. kac hayvanla baslamaliyim bunlari yetistirirken nelere dikkat etmeliyim bunlarin etini sutunu nasil nerelere daha rahat pazarlayabilirim. hayvanlarin beslenmeleri icin yonca ekmek istiyorum ne kadarlik bi arazi kulanmam dogru olur.ek besin olarak ne kullanmam gerekir. bu arada bu isi tek ceviremeyecegimi bildigim icin yardimci bi aileye istihdam saglamayida dusunuyorum bunun sizlerce bi sakincasi varmidir. ayrica devlet desteklerini nasil saglayabilirim girisimci icin onerebileceginiz destekler nelerdir.
Sanirim cok soru sordum kusuruma bakmayin lutfen. Dusuncelerini benimle paylasacak abilere arkadaslara kardeslerime simdiden tesekkur ederim.

Ynt: DANISMAK ISTIYORUM

MY link=topic=27379.msg226961#msg226961 date=1257675299' Alıntı:
Merhaba adim Yusuf internette arastirma yaparken rastladim sitenin forum sayfasina. cok faydali bilgilere, paylasimlariniza goz gezdirdim. suan Marmarisde ikamet ediyorum. Istanbulun karisik karmasik gurultulu yasamindan sonra dogaya donusun cok daha iyi olacagini dusunmemden dolayi Marmarisdeki evimizi satarak yerine arazi alip bi iki agac ekeyim araziye birde ev yapayim falan diyerek baslayan dusuncelerimin sonunda hayati devam ettirebilmek adina para kazanmam geregide aklima geldi. iste bundan sonra hayaller daha dogrusu istekler gereksinimler biraz daha genisledi. simdi sizlere danismak istedigim konu su ben hayvan besiciligi yapmak istiyorum. buyuk ve kucukbas hayvanlardan olusan bi besicilik turunu dusunuyorum. kac hayvanla baslamaliyim bunlari yetistirirken nelere dikkat etmeliyim bunlarin etini sutunu nasil nerelere daha rahat pazarlayabilirim. hayvanlarin beslenmeleri icin yonca ekmek istiyorum ne kadarlik bi arazi kulanmam dogru olur.ek besin olarak ne kullanmam gerekir. bu arada bu isi tek ceviremeyecegimi bildigim icin yardimci bi aileye istihdam saglamayida dusunuyorum bunun sizlerce bi sakincasi varmidir. ayrica devlet desteklerini nasil saglayabilirim girisimci icin onerebileceginiz destekler nelerdir.
Sanirim cok soru sordum kusuruma bakmayin lutfen. Dusuncelerini benimle paylasacak abilere arkadaslara kardeslerime simdiden tesekkur ederim.
öncelikle aramıza hoş gedin....bu işler kolay değil..detaylı araştırmalar yapmanız gerekli...bana sorarsan iyice bi araştır öle kalkış bu işe derim...

yusuf kardeşim senin istediklerini gerçekleştirmen çok zor neden dersen hiç hayatında hayvan besledinmi besicilik hakkında neler biliyorsun besicilik zor iştir açık veya yarı açık tesis yapacaksın sıfırdan başlamak maddi açıdan zaten büyük sermaya gerekli 30 40 başlık basit bir yer yapsan elli bin lira lazım bence çok küçük başla derim yapacaksanda büyük baş besisi yap sütle felen hiç uğraşma ama iyi düşün emeklerin boşa gitmesin kolay gelsin.

abicim bana sorarsan bence işin çok zor biz hayvancılıkla ugraşıyoz biraz da bahce işleri ama ben kendim köy çoçuguyum o kadar ilgilnemek ineklerle fln :) yine ufak tefek işlerini yapıyorum ama çyle kolay başlancak bi iş değil bizim köyde işle baştan ugraşıp sonrada başka işlere baknlar bile war para yapmıyo fln diyorlar bence zor kolay birden girilcek bi iş değil ;)

bence bu iş senin aklına yattıysa herşeyden önce herşeyiyle bi veterinerden yardım al.çifligin yapımında yedirecegin besin madelerinde canlı hayvan alımında en güzel sana yardımcı olacak ve saglıklı bilgiler verecek insandır.bu işler kolay deil ama bi insanda başaracagına inandıgı herşeyi mutlaka başarır.sen bu konuda kararlıysan allah yardımcın olsun kardeşim.

Aziz Kardeşim;

İş gereği bir çok tarım işletmesi ile muhataplığım vardır. Son zamanlarda vakur bir şekilde besi yapmaya karar verdik diyen şahışların işlerini sayayım sana; Parfümcü, İnşaatçı, Kamu Yöneticisi, Kamyon Servisi, Kuyumcu, İplikçi, Mafyacı.
Gördüğün gibi çok renkli bir mozaik.

Benim bu işletmelerde gördüğüme gelince; sadece ve sadece havaya giden milyonlar, yarım yamalak bilgili bir 'danışman'ın peşine takılıp batana kadar hızla duvara doğru gitmeler. Tamamı bu.

İlle de ben bunu yapacağım diyene de söyleyecek bir şey yok tabii ki. Yalnız Tarımın da bir bilim olduğu, ciddi miktarda bilgi birikimine gereksinim duyulduğu gerçeğini unutmadan, öğrenerek yapılacaksa da sadece tebrik etmek kalır. Bence de tarımsal kazanç en helal yollardan biridir.

Allah kolaylık versin.

Kopya notu; Ağaç ekilmez dikilir. Bu tür ifadeleri kullandığınızda karşınızda iki ayaklı bir çakal varsa, yandı gülüm keten helva.

Her yerde durum aynuı bizim buradada benzinlik işleten birisi açık besi yaptı sonuç hüsran zarar bildiğin işi en iyi şekilde yapmak varken neden insanlar böyle maceraya atılır hala anlayamadım biraz nohut para etsin memuru esnafı nohut eker patates para etsin vs.vs. hem kendileri zarar ediyo hemde bu işleri sürekli yapan insanların düzenini bozuyo.herkes bildiği işi yapmalı.herkes besi yaparsa kime satılır bu hayvanlar .....

atalarımızın çok güzel birsözü vardır ( davulun sesi uzaktan hoş duyulur) hayvancılık uzaktan çok para kazandıran çok kolay bir iş şu ara et fiyatları olması gereken yerde yüksek gibi görünmekte bu görüntüde bazı doyumsuz insanların iştahını kabartmakta bırakın ekmeği ekmekci yapsın.