Pancar ekicileri kooperatifi 'Ortak Girişim Grubu' oluşturdu

KAYSERİ - Kayseri Şeker Fabrikası ve Amasya Şeker Fabrikası ile 6 pancar ekicileri kooperatifi bir araya gelerek, özelleştirme kapsamında olan 6 şeker fabrikası için ' ' Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu ' ' oluşturdu.

Kayseri Şeker Fabrikası AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık, Amasya Şeker Fabrikası AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir, Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Uzamış, Kırşehir Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Murat Gök, Çorum Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ahmet Pehlivan, Kastamonu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hikmet Çalık, Samsun Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Osman Yıldırım ve Yozgat Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Halil Dursun, Kayseri Şeker Fabrikası ' nda bir araya geldi.

Burada yapılan toplantının ardından basına açıklama yapan Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Ali Özışık, Kayseri ve Amasya Şeker Fabrikaları ile 6 pancar ekicileri kooperatifinin ' ' Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu ' ' oluşturarak, Özelleştirme İdaresi ' nin satışa çıkardığı 6 şeker fabrikası için birlikte hareket etme kararı aldığını bildirdi.

Özışık, 2 şeker fabrikası yönetimi ile 6 kooperatifin yönetiminin konsorsiyum mutabakat metni imzaladığını belirterek, ' ' Bilindiği üzere, Özelleştirme Yüksek Kurulu ' nun aldığı bir kararla Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ ' ye ait Kastamonu, Kırşehir, Yozgat, Çorum, Turhal ve Samsun Çarşamba Şeker Fabrikaları Portföy-C Blok olarak satışa çıkarılmıştır. Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu olarak bu fabrikaların satışıyla ilgili ihaleye katılma kararı aldık ' ' dedi.

Satışa çıkarılan 6 fabrikanın büyük bölümünün uygulanan şeker politikaları, kota problemleri, istihdam politikaları gibi sorunlarla teknolojik yenilenme yatırımlarından yoksun bırakılarak zarar eder hale getirildiğini ileri süren Özışık, şöyle devam etti:
faaliyetlerini devam ettirebilmesi ve daha verimli çalışabilmesi adına her türlü katkıyı sağlayan pancar üreticisi çiftçilerimizin en temel gayesi, milletin malı olan bu fabrikaların yabancıların eline geçmesini önlemek ve gözleri gibi korudukları bu fabrikalara sahip çıkmaktır.

Kurmuş olduğumuz konsorsiyum sayesinde katılacağımız ihalede, satışa sunulan söz konusu fabrikaların alınması halinde yaklaşık 600 bin üreticimizin vereceği güç, sağlayacağımız teknolojik yenileme ve uygulayacağımız profesyonel yönetim anlayışı ile zarar etmekten kurtulan, dünya ile rekabet eden ve milli ekonomimize önemli katkılar sağlayan fabrikalar haline getirmek en temel hedefimiz olacaktır. ' '

Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu ' nun her türlü hazırlığını tamamladığını ve 19 Kasım ' da Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ' na tekliflerini sunacaklarını kaydeden Özışık, 600 bin üreticinin vereceği güçle, satışa çıkarılan 6 şeker fabrikasını alacaklarına ve kısa zamanda kar eder hale getireceklerine inandığını da sözlerine ekledi.

' ' Kuruldukları tarihten itibaren söz konusu fabrikaların