Hayvan kaçakçılığı üreticiye zarar veriyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı (TZOB) Şemsi Bayraktar, kaçak tarımsal ve hayvansal ürün sorunu ile et fiyatlarındaki artışı değerlendirdi.

--------------------------------------------------------------------------------

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Bitlis ' in Ahlat ilçesi Ziraat Odası ' nda yaptığı açıklamada, yurda kaçak yollarla sokulan hayvanların en başta hayvan sağlığı konusunda sorunlara sebep olduğunu belirterek, gelen hayvanların çoğunun hastalıklı olduğunu söyledi. Batı bölgelerine kadar ulaşan bu hayvan popülasyonunun sağlığa çok zarar verdiğini vurgulayan Bayraktar, 'Bakın bu çok önemli. Bunun dışında üreticilerimize zarar veriyor. Gelen hayvanlar daha ucuz. Türkiye ' de geçmiş yıllarda gelen bu kaçak hayvanlar, et fiyatlarının düşmesinde etkili oldu ve insanlarımız para kazanamadığı için hayvancılığı bıraktı. Dolayısıyla sınırlarımıza hakim olacağız. Sınırlarımızdan şeker geliyorsa, sınırlarımızdan hayvan geliyorsa, sınırlarımızdan başka kaçak mallar geliyorsa bu Türkiye ' deki üreticiye darbe vuruyor, üretimin sekteye uğramasına neden oluyor. Dolayısıyla muhakkak suretle biz söylüyoruz, bununla alakalı bir zaman Diyarbakır ' da da bir toplantı yaptık, orada da görüşlerimizi ifade ettik. Orada valilerimiz vardı, komutanlarımız vardı, orada görüşlerimizi beyan ettik, hatta birkaç bakan da geldi. Diyarbakır ' da, ' Bu hükümetlerin de işi değil, devletin işidir ' dedik. Bakın net söylüyorum, kaçakçılığı önlemek devlet işidir. Jandarmasıyla emniyetiyle valisiyle her kesimin burada üstüne düşen görevi yapması lazım. Bunu yaptığımızda, taviz vermediğimizde, cezai müeyyideleri artırdığımızda kaçakçılığın önlendiğini de hep beraber göreceğiz. Ama kaçakçılığı önleyemezsek Türkiye ' de bazı üretim alanlarında bir gelişme kaydedemeyiz ve üreticimize de büyük zarar veririz' dedi.

Son günlerde et fiyatlarındaki artışa da değinen Şemsi Bayraktar, bu durumun kendi maliyetleri ilgili olduğu kadar, hayvancılığın Türkiye ' de azalmasına da bağlı olduğunu açıkladı. Bayraktar sözlerine şöyle devam etti:

'Türk çiftçisi para kazandığı alanda üretim yapar. Bu bitkisel üretim alanında da olabilir, hayvancılık alanında da olabilir. Mesela süt hayvancılığımız da biraz geriye gitmeye başladı. Yani hayvan varlığında azalma başladı. Süt fiyatları biliyorsunuz geriye düşmeye başladı. Hayvanlar kesime gitti. Hayvan varlığında azalma meydana geldi. Şimdi süt fiyatları yükseldi. Koyunlarımız çok azaldı. Bu bölgede koyun mu kaldı? Eskiden gezerken bakıyordunuz merada, kırsalda koyun vardı, şimdi göremiyorsunuz. Koyun

varlığı azaldı. Besi hayvanı da azaldı. Para kazanamayan çiftçimiz bunları elden çıkarmaya başladı ve yapmıyor. Şimdi fiyatlar yükselmeye bunun için başladı. Tabii bölge ülkelerine, civar komşulara yaptığımız ihracatın da bunda rolü var. Fiyatlar biraz da spekülatif maksadı aşıyor. Ama ben tahmin ediyorum, Kurban Bayramı ' ndan sonra fiyatlar biraz daha geriye gelecektir. Ama bu meselenin çözümü hayvan varlığının ve hayvancılık yapan üreticilerin desteklemesiyle çok yakın alakalıdır. Bu destekleri sağladığımızda ve hayvan varlığı arttığında fiyatlar makul seviyeye gelecektir.'

Ynt: Hayvan kaçakçılığı üreticiye zarar veriyor

Agri_King link=topic=27442.msg227724#msg227724 date=1257976507' Alıntı:
Doğamızda var desek..: Fırsatçılık, karaborsacılık,kaçakçılık..v.s. v.s. v.s. Hepsinin sonucu olan; kolay yoldan para kazanmak(Köşeyi dönmek..:D) yok daha neler.. diyenler pekçokdur.. Ama nedendir bilinmez bu fırsatı kaçırdım..bakma sen... diyede anlatılır...