19 Kasım'da altı seker fabrıkasının kaderı bellı olacak

Küresel kriz sebebiyle son bir yıldır duraklayan özelleştirme süreci hızlı başladı. Geçen hafta üç elektrik dağıtım bölgesinden 1 milyar 153 milyon dolarlık gelir elde edilmesinin ardından gözler şeker fabrikalarına çevrildi.

Teklif gelmediği için geçen yıl iptal edilen özelleştirme sürecinde rüzgâr tersine döndü. 19 Kasım ' da son teklifin alınacağı altı fabrika için yerli ve yabancı firmalar sıraya girdi. Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker Fabrikaları ' ndan oluşan portföy C ' ye yoğun ilgi gösteriliyor. İlk talipli Tarım Kredi Kooperatifleri ile ortak hareket eden Suudi Arabistanlı Savola Grup ve Nesma Holding oldu. İhaleye ilgi gösteren diğer bir firma olarak ise Pankobirlik ' in adı geçiyor. Bunun yanı sıra hem yurtiçinden hem de yurtdışından birçok dev şirketin şeker fabrikalarına talip olduğu belirtiliyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yetkilileri, 'Daha önce iptal edilmişti ancak bu kez yoğun ilgi var. Elektrik dağıtımda olduğu gibi altı şeker fabrikası için de rekor talep bekliyoruz.' dedi.

ÖİB ' nin Türk Şeker AŞ ' ye ait altı şeker fabrikasının varlık satışı yöntemiyle ihalesi için 19 Kasım 2009 ' da son teklifler alınacak. Firmalar ile yapılacak görüşmelerin ardından nihai pazarlık görüşmesi için takvim netleşecek. İhale, kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. Komisyonca gerekli görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımıyla açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek. Teklif sahiplerinin, söz konusu fabrikalar ile birlikte satışa konu gayrimenkuller için verecekleri teklifler, dolar olarak alınacak. Portföy grubunu satın alan alıcı için, Şeker Kurulu tarafından belirlenecek toplam şeker kotası çerçevesinde, en az 5 yıl yerli pancardan beyaz şeker üretilmesi şartı getirilecek.

Elektrik dağıtım ihalelerine gelen yoğun ilginin ardından İdare, iki hafta içerisinde üretim özelleştirmelerine de başlıyor. Edinilen bilgilere göre 15 gün içerisinde 56 akarsu santralinin özelleştirme süreci başlayacak. Elektrik dağıtımına gelen ilgiden memnun olan İdare, üretim özelleştirmelerinden de yüksek fiyat bekliyor. Üretim özelleştirmesinin ikinci ayağını ise termik santraller oluşturacak. Kapsamda bulunan 18 termik santralden ilk olarak özelleştirmeye daha uygunları tercih edilecek.