KOYUNLARINI KURTLAR YEDİ

28.07.2008
1,180
6

KOYUNLARINI KURTLAR YEDİ

KOYUNLARINI KURTLAR YEDİ

4 Çocuk Annesi Fatma Yıldız, Bir Yıldır Gözü Gibi Baktığı Koyunları Kurtlara Kaptırdı.

Erzurum ' da Oltu ' nun Toprakkale Köyü ' nde ikamet eden Fatma Yıldız bankadan aldığı krediyi kurtlara kaptırdı. Eşinden ayrıldıktan sonra Toprakkale Köyü ' nde hayvancılıkla geçimini sağlamaya çalışan 4 çocuk annesi Fatma Yıldız, bir yıldır gözü gibi baktığı koyunları kurtlara kaptırdı.

Geçtiğimiz yıl Ziraat Bankası ' ndan 20 bin TL kredi alarak satın aldığı koyunları önceki gün çobanlığını oğlu Selçuk ' un yaptığı dağlık arazi de kurtlara kaptıran Fatma Yıldız ' ın imdadına Oltu İlçe Kaymakamı Gürkan Polat yetişti.

Koyunların kuzularını satarak bankadan aldığı kredinin 8 bin TL ' sini ödeyen Fatma Yıldız, 'Önümüzdeki Kurban Bayramı ' nda koyunları satarak hem geriye kalan 12 bin TL ' lik banka kredimi hem ilçeden veresiye alış-veriş yaptığım esnaflara borçlarımı ödeyecek hem de birkaç ay sonra askere gidecek oğluma harçlık verecektim. Hayvanların yemi ve samanını bile borçla aldım. Şimdi tüm planlarımı kurtlar yedi, çok zor durumda kaldım.' şeklindeki sözleriyle düştüğü durumu anlattı.

Olayın nasıl olduğunun farkına bile varamayan çoban Selçuk (19) ise koyunları Toprakkale Köyü Boyunlu Dere Mevkii ' nde otlattıktan sonra her gün olduğu gibi akşamüzeri köye döndüğünü söyledi. 200 koyundan oluşan sürüyü ağılla kapatırken koyunların sayısında bir azalma olduğunu hissettiğini belirten çoban Selçuk, 'Hemen koyunları otlattığım güzergaha doğru gittim. Boyunlu Dere ' ye varınca çalıların içerisinde 3 tane koyunu yaralı halde buldum. Arazinin dağlık ve havanın karanlık olması nedeniyle daha fazla kalamadığım Boyunlu Dere ' ye sabah köylülerimizin de yardımıyla hep beraber gittik. Kısa bir aramadan sonra araziye dağılmış 70 tane koyunun telef olduğunu gördük.' dedi.

Dağlık arazide boyunlarından parçalanarak öldürülen koyunları görünce büyük bir şok yaşadıklarını belirten Fatma Yıldız, başta İlçe Kaymakamı Polat olmak üzere tüm yetkililerden yardım bekliyor. Umut bağladığı ve bir yıldır gözü gibi baktığı koyunlarını kurtlara kaptırmanın üzüntüsünü yaşayan Yıldız, 'O koyunları satarak hem borçlarımı ödeyecek hem de yarınımıza daha bir umutla bakacaktık. 4 çocuğumla kendi ayaklarımızın üzerinde durmaya çalışıyoruz. Kimseye muhtaç olmayalım, kimseyi sıkıntıya sokmayalım diye yağmur, çamur demeden çocuklarımla birlikte el ele vermiş çalışıyorduk. Ama tüm umutlarımızı kurtlara kaptırdık' diye konuştu.

Öte yandan olayı haber alan İlçe Kaymakamı Gürkan Polat, Toprakkale Köyü ' ne giderek aileye geçmiş olsun dileklerini iletti. Kaymakam Polat, ailenin üzüntüsünü paylaşarak gereken desteği sağlayacağını kaydetti.