turkiye ' de en az domuz gribi ve siyasi gelişmeler kadar, vatandaşın gündemine oturan Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) tartışması adeta bir paniğe dönüşürken, yem ve yaş meyve sebze sektörünü de büyük sıkıntıya soktu. GDO ' lu ürünler arasında ilk sırada yer alan soya, mısır, kanolayı hammadde olarak kullanan yem sektöründe bu ürünlerin fiyatı yüzde 50 arttı.

Fiyat artışlarına rağmen, hammadde bulmak zor. Hammadde taşıyan çok sayıda gemi Türkiye ' ye giriş için GDO analiz sonuçlarını beklerken, büyük hammadde ithalatçıları Nobel, Bunge gibi firmalar Türkiye ' ye gönderdikleri ürünleri başka ülkelere yönlendirmeye başladı. Üç laboratuarda yapılan ürün analiz başvurularında birikme nedeniyle bir ay, hatta 40 gün sonrasına gün veriliyor.

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği sektörün yaşadığı sıkıntıları Bakan Mehdi Eker ' e iletirken, hammadde bulmakta ortaya çıkan güçlük ve yem için kullanılan hammaddelerin zamlanması ile yem üreticileri yem fiyatını yüzde 15 ' e varan oranlarda artırdı. Önümüzdeki günlerde yeni fiyat artışları beklenirken, yem fiyatlarındaki bu artış et, süt, tavuk, yumurta ve birçok diğer ürüne yansıyacak.