Dünya nar üretiminde lider konumda olan İran'daki bahçelerde bu yıl görülen virüs nedeniyle Türkiye'deki ihracatçılar, talepleri karşılayabilmek için üreticilerin deposunda kalan ürünü almaya çalışıyorlar.
Mersin'in Tarsus ilçesi Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin nar üretiminde İran'dan sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.
Dünyada yıllık nar üretiminin 1 milyon 300 bin ton dolayında olduğunu belirten Ergezer, bunun 350 bin tonunu Türkiye'nin karşıladığını bildirdi.
Ergezer, bu yıl İran'ın nar rekoltesinin ağaçlardaki virüs nedeniyle üçte iki oranında düştüğünü ifade ederek, 'Üretim miktarı 500 bin ton olan İran'da durum böyle olunca bu ülkenin pazarları Türkiye'ye yönelmek durumunda kaldı. İran, nar pazarının yüzde 80'ni Türkiye'ye kaptırdı diyebiliriz' dedi.
İran'ın bile kendi iç piyasa ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'den nar talebinde bulunduğunu belirten Ergezer, şöyle konuştu: 'Mersin yöresi ve Türkiye'nin diğer bazı bölgelerinde üretilen nar kıymete bindi. İhracatçı, talepleri karşılamak amacıyla üreticilerin iç piyasaya satmak ve ihtiyaçları için ayırdığı depolarda bekletilen narı satın alabilmek için köy köy dolaşmaya başladı.'

Dünya nar üretiminde lider konumda olan İran'daki bahçelerde bu yıl görülen virüs nedeniyle Türkiye'deki ihracatçılar, talepleri karşılayabilmek için ...
( KB)