SÜTÜME SAĞLIK KÖYÜME DESTEK Süt Ev: Düşük Maliyet, Sağlıklı Verim...

sut.jpg

Projenin hedefleri:

1. A.B standartlarında mikrobiyolojik kaliteye sahip olmak
2. Daha çok verim
3. A.B üreticisiyle rekabet edebilir maliyette süt üretebilmek
4. Kar elde eden ve devamlılık sağlayan süt işletmeleri haline gelmeleri için teşvik etmek
5. Elde edilen geliri artırmak

Bu kapsamda öncelikli amaç Süt Ev modelini yaygınlaştırmak.

Peki nedir bu Süt Ev?

Süt Evler küçük ölçekli üreticilerin üye olduğu köy kooperatiflerinin ve süt birliklerinin Danone, Namık Kemal Üniversitesi ve Öztan L.t.d’nin tarımsal danışmanlığı ile hayata geçirdiği yem,sağım ve soğutma sistemlerini aynı çatı altında toplayan entegre tesislerdir.Yani çiftçi yemini bu tesis içerisine bulunan imkanlar sayesinde yine kendi ürettiği buğday,arpa v.s elindeki ham maddeden elde edebiliyor ki!süt üretim maliyetin de yeme harcanan tutar %60-70 oranındadır;böylelikle hem ekonomik,ekonomik olduğu kadarda sağlıklı bir yem elde ediliyor.

danone1.jpg

Sağım ise; Son sistemli makinaların kullanıldığı steril sağlıklı bir ortamda veteriner ve sağlık ekiplerinin eşliğinde geçekleşiyor.Sağımın öncesinde ve sonrasnda özellikle ayak ve memeler ayrıca sağma makinaları sterilize ediliyor.Böylece steril ortamda daha sağlıklı,uzun vadede daha çok verim elde ediliyor.

danone11.jpg

Önceki ortam ve sistem
danone10.jpg

Sonraki ortam ve sistem
Ve son olarak son teknolojili süt soğutma depolarında sütün soğutularak tüm besin değerlerinin sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlamak.
Dolayısıyla tüm bular süt üretiminin her aşamasında; düşük maliyet = ekonomik kazanç/sağlıklı üretim = kaliteli ve daha çok verim kazandırıyor.

Süt Evinin nasıl çalıştığına gelince; bu konuyu ve projenin faydalarını Danone Ziraat Servisi Müdürü Sn. Koray Basma ile görüştük:
Koray Basma;
Bu çalışmadan yararlanmak isteyen kooperatif ve süt birliklerine danışmanlık desteği veriliyor.Tarım Bakanlığı yatırımın 50.000TL’lik bir bölümünü proje kapsamında kooperatiflere hibe veriyor.T.C Ziraat Bankası Danone’nin süt alım garantisi verdiği kooperatif ve süt birliklerine 5 yıllık kredi tahsil ediyor.Danone Süt Evi projesini uygulayacak köylere süt alım garantisi ve bu kapsamda köylülere hijyenden üretime,hayvan beslemeden sağlık takibine kadar düzenli eğitimler verilmekte.Projenin olumlu yönlerinden sadece bir kaçını;süt üretiminde kalite,miktar ve verimliliğin artması,çiftçinin hem maddi,hem de zamandan kazanç sağlaması,bilinçli dolayısıyla doğru üretim yapabilme bilgi ve deneyimine ulaşması,A.B standartlarında üretim ve kalite bu ve bunun gibi bir çok neden daha sıralanabilir şeklinde açıkladı.

Köy halkına bu projeyi kabul etmelerinde en çok hangi etmenlerin etkili olduğunu sorduk:

Benzer cevaplardan bir kaçı...

İş gücü ve enerji sarfiyatının düşük olması(az zamanda çok iş),az yada çok yani iki ineğe sahip birinin de,22 ineğe sahip birinin de aynı koşullardan yararlanabilmesi,hayvan hastalıklarıyla mücadelenin minimum seviyeye inmesi,sağlıklı,kaliteli ve verimli ürün alınması,köyümüzün kalkınması şeklinde dile getirildi.

Toplantının konuşmacılarından Danone Tikveşli Genel Müd.Okay Eğdirici ise konuşmasında:

Danonenin stratejik konumu ve önemi üzerine aynı zamanda proje ile alakalı genel geçer görüşlerin yanı sıra bu konuda değindiği bir diğer nokta ülkemizde çiğ süt üretiminin yaklaşık %85 lik bir bölümü Ferhadanlı köyümüz gibi bir ile 9 baş hayvanı olan küçük ölçekli işletmeler tarafından yapıldığını sektör bu yapısı itibariyle çiğ süt ihtiyacının tamamına yakın miktarını profesyonel çiftliklerden sağlayan dünyadaki gelişmiş süt endüstrilerinden çok büyük farklılık göstermekte olduğunu vurguladı ayrıca süt üretiminde ülkemizde verimliliğin düşük olması sebebiyle süt üretim maliyetleri
Dünya ile karşılaştırıldığında çok yüksek kalmakta ve bu sebeple sütlü ürünlerin fiyatları ülkemizde dünyaya oranla daha yüksek seyretmekte olduğunu belirtti.

T.C.Ziraat Bankası Genel Müd. Can Akın Çağlar ise konuşmasında:

Ziraat Bankasının 146 yıldır çiftçiye verdiği hizmet ve destekleri dile getirirken 2009 Eylül ayı itibariyle tarımsal krediler 2008 yıl sonuna göre %12 lik artışla 7,1 milyar TL’ye ulaşmış ve 2009’un ilk 9 aylık döneminde kullandırılan tarımsal kredi miktarı ise 4,8 milyar TL olarak gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Ayrıca;büyük çiftçilerin kredilendirilmesi,küçük çiftçilerin bir araya gelerek büyüyebilmesi için TOBİ bankacılığı uygulamasını 2008 yılında hayata geçirdiklerini kaydederken;projemiz sayesinde çiftçilerimiz küçük arazilerde üretim yapak yerine bir araya gelerek büyük ölçüde üretim yapma,hatta besi çiftlikleri kurabilme imkanına kavuştuklarını dile getirdi.

Bu proje kapsamında 2008 yılının Mayıs ayında T.C Tarım Bakanı Mehdi Eker’in katıldığı törenle Kırklareli-Yeni Köy’de açılan ilk Süt Evi’nin 15.si bugün yani 17 Kasım 2009’da gerçekleşen basın toplantısıyla Tekirdağ-Ferhadanlı Köyünde hizmete açıldı.Yine bu proje kapsamında 2010’a kadar bu sayının toplamda 30 Süt Evine ulaşması hedefleniyor.

Ynt: SÜTÜME SAĞLIK KÖYÜME DESTEK Süt Ev: Düşük Maliyet, Sağlıklı Verim...

bu süt evinin maliyeti nedir acaba maliyet hakkındada bilgi alabilir miyiz?süt evini şahıs kurabilir mi yoksa illle köylere mi kurulmalı?