TİGEM in sulama makinelerini Atlantis Mühendislik üretecek
ANKARA- Peyzaj Golf ve tarımsal sulama alanında faaliyet gösteren Atlantis Mühendislik, Türkiye’de bir ilki başararak ilk defa yerli olarak ürettiği Center Pivot Sulama Sistemlerini, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Ceylanpınar İşletmesi için üretecek. Center Pivot Sulama Makinelerinin her biri yaklaşık 580 dekar araziyi yağmurlama olarak sulayacak.

Kurulması planlanan Center Pivot Sulama Makineleriyle yaklaşık olarak 5800 dekar tarım alanı dünyada en modern sulama makineleri olarak kabul edilen Center Pivot Sulama Makineleri (dairesel hareketli) ile sulanacaktır. Yaklaşık olarak 1 milyon 761 bin dekar arazi alanına sahip olan Ceylanpınar Tarım İşletmesi, büyüklüğü itibarıyla Türkiye’nin en büyük tek parça işletmesi olarak biliniyor. Proje kapsamında açılmış olan derin kuyulardan su alacak olan Center Pivot Sulama Makinelerinin her biri yaklaşık 580 dekar araziyi yağmurlama olarak sulayacak. Mevcut durumda ortaya konan tüm sulama sistemlerinden çok daha ekonomik ve randımanlı olan bu sistemlerle, yüzde 50-100 arasında verim artışı gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İlaçlama ve gübreleme tek bir merkezden

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ilk defa Center Pivot ve Lineer Sulama Sistemleri’ni yerli olarak üreten Atlantis Mühendislik Genel Müdürü Gürsel Aral, Center Pivot Sulama Makinelerinin kullanım ömürlerinin minimum 20-25 yıl olduğunu belirterek, bunun çok düşük bir işçilik gerektirdiğini söyledi. Sistemlerin işletme ve bakım maliyetlerinin oldukça düşük olduğuna işaret eden Aral, “İşletmelerdeki gübre ve ilaçlamanın tek bir merkezden yapılmasını sağlayarak minimum gübre ve enerji kullanımı ile diğer tüm sistemlerden çok daha fazla yarar sağlayacaktır” diye konuştu. Aral, Atlantis Mühendislik olarak Türkiye’nin en büyük tarım işletmesine, böyle bir tesisi yerli imalat yaparak kazandırmanın sorumluluğunu ve gururunu yaşadıklarını bildirdi.

Center Pivot ve Lineer Sulama Sistemleri

Tamamı yerli sermaye ile üretilen “Center Pivot” ve “Lineer Sulama Sistemleri” yurtdışına göre daha ucuz üretiliyor. Sistemlerin maliyetini birçok değişken faktör belirliyor. Üretilen ürün, toprağın yapısı, coğrafi özellikler, içinde bulunulan coğrafyanın iklim özellikleri sistemlerin maliyetini etkiliyor. Üretim, Türkiye’ de yapıldığı için toplam maliyetler diğer ithal edilen sistemlere göre daha düşük oluyor ve bu da doğrudan fiyatlara yansıyor. Center Pivot makineleri, yüzde 15’ e varan eğimlerde çalışıyor. Center Pivotlar 50 metreden başlayıp 1100 metre yarıçapa kadar ulaşabiliyor. Böylece yaklaşık 3800 dekarlık bir alan tek bir makine ile sulanabiliyor.