+ Konuya Cevap Yaz
2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Yaş çay üreticilerine 2009 yılı ürünü destekleme primi olarak kilogram başına 11  Yaş çay üreticilerine 2009 yılı ürünü destekleme primi olarak kilogram başına 11,5 Kuruş ödeme yapılacak.
  Geçen yıl üreticiye kilogram başına 11,3 Kuruş destek ödeniyordu. Destekleme primi, kamu veya özel sektör yaş çay işleme tesislerine ruhsatlı üreticiler tarafından satılan yaş çay yaprağı ürünü karşılığında Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü tarafından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' nın ilgili kuruluşu olan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü aracılığı ile üreticilere ödenecek.

  Yaş Çay Üreticilerine 2009 Yılı Ürünü Destekleme Primi Ödenmesine İlişkin Karar Resmi Gazete ' de yayımlandı. Karara göre yaş çay ürünü destekleme priminden ruhsatlandırılmış çay tarım alanlarında yaş çay üreten kamu veya özel sektörde cüzdan sahibi olan ruhsatlı üreticiler faydalanacak. Yaş çay ürünü destekleme priminden faydalanmak üzere kamu veya özel sektör işletmelerine başvuran ruhsatlı çay üreticilerine, 2009 yılı ürünü için kilogram başına 11,5 Kuruş ödeme yapılacak. Destekleme primi, kamu veya özel sektör yaş çay işleme tesislerine ruhsatlı üreticiler tarafından satılan yaş çay yaprağı ürünü karşılığında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü aracılığı ile üreticilere ödenecek.

  PRİMDEN İLK DEFA YARARLANACAKLAR 23 ARALIK TARİHİNE KADAR BAŞVURUDA BULUNACAK
  Ruhsatlı üretici olup, bundan önceki Kararnameler ile destekleme priminden faydalanmak için kamu veya özel sektör yaş çay işleme tesislerine başvuruda bulunan ve 2009 yılında da üreticiliği devam eden ruhsatlı üreticilerin belgeleri, 2009 yılı destekleme primi için de geçerli olacak. Kamu veya özel sektör yaş çay işleme tesisleri tarafından, bu üreticilere 2009 yılında sattıkları çay miktarı üzerinden, üretici başvurusu olmaksızın 2009 yılı destekleme primi tahakkuk ettirilecek. Ancak, kamu veya özel sektör işletmelerine sattıkları çay nedeniyle, bu primden ilk defa yararlanmak isteyenler ile bu yıl farklı bir özel sektör yaş çay işleme tesisine yaş çay satan ruhsatlı üreticiler, 23 Aralık 2009 tarihine kadar, çiftçi belgesi, üzerinde T.C. kimlik numarası olan nüfus cüzdanının fotokopisi veya vukuatlı nüfus kayıt örneği fotokopisi ve müracaat dilekçesi ile birlikte çay sattıkları kamu veya özel sektör yaş çay işleme tesislerine başvuracak.

  TESİSLER ALIM YAPTIKLARI ÇAYIN MİKTARINI TİCARET BORSASINDA TESCİL ETTİRECEK
  Kamu veya özel sektör yaş çay işleme tesisleri, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun ilgili maddeleri gereğince müstahsil makbuzu veya fatura ile onaylı yaş çay tahakkuk bordrosu düzenlemek sureti ile ruhsatlı üreticilerden satın aldıkları yaş çay ürünü miktarını ticaret borsalarında tescil ettirecekler. Tescil edilen miktar karşılığında, kamu veya özel sektör yaş çay işleme tesisleri, destekleme priminden faydalanacak olan ruhsatlı üreticiler için, başvuru tarihinin bitimini müteakip 10 gün içinde Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan formlara göre üretici bazında icmaller düzenleyecek. Düzenlenen bu icmaller kamu veya özel sektör yaş çay işleme tesislerinin bulundukları yerde, kamu veya özel sektör yaş çay işleme tesislerince 10 gün süreyle askıya çıkarılacak.

  Askıya çıkarma, indirme tarih ve saati tutanağa bağlanacak. Askı süresince herhangi bir itiraz olmaz ise icmallerdeki bilgiler doğru kabul edilecek. Daha sonra yapılacak herhangi bir itiraz değerlendirmeye alınmaz ve herhangi bir hak doğurmayacak.

  ZİRAAT BANKASI ' NA HİZMET KOMİSYON ' U VERİLECEK
  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı 2010 Mali Yılı Bütçesinin ilgili harcama kaleminden, T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü aracılığı ile doğrudan üreticilere ödeme yapılmak üzere Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne kaynak aktaracak. Bu Kararın uygulanmasıyla ilgili olarak üstlendiği hizmetlerden dolayı üreticilere ödenen prim tutarının yüzde 0.2 ' si oranında hizmet komisyonu Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ayrıca ödenecek. Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, gecikme zammı oranları dikkate alınarak hesaplanan kanunî faizi ile birlikte geri alınacak. Haksız ödemenin yapılmasında ödemeyi sağlayan, belge veya belgeleri düzenleyen gerçek ve tüzel kişiler, geri alınacak tutarların tahsilinde müştereken sorumlu tutulacak.

  Mücbir sebepler, destekleme priminden faydalanacak cüzdan sahibinin ölümü, yangın, deprem ve sel gibi tabii afetler dışında, belirtilen süre içerisinde istenilen belgelerle müracaatta bulunmayan kişiler ile listelerde ismi bulunmayan veya askı süresi sonuna kadar hatalı kayıtların düzeltilmesi için başvuru yapmayan kişiler, destekleme priminden yararlanamayacak.  --------------------------------------------------------------------------------

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  09 Ekim 2008
  Şehir
  Balıkesir
  Yaş
  26
  Mesajlar
  746
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yaş çay üreticilerine 2009 yılı ürünü destekleme primi olarak kilogram başına 11  teşekkürler...

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İthal samana kilogram başına 25 kuruş destek geldi, talepler bekleniyor
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 17.Ocak.2013, 12:17
 2. Et primi kalktı, hayvan başına ödeme yapılacak
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Şubat.2011, 11:47
 3. Çiftçiye 5,6 milyar TL destekleme primi
  Konu Sahibi altansat Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 26.Mart.2010, 00:23
 4. 2009 Yılı Mısır Ürünü Hasat Dönemi ve Piyasa Hareketleri
  Konu Sahibi manas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Eylül.2009, 22:06
 5. Yaş çaya kilogram başına 11,3 YKr
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Ağustos.2008, 08:17

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status