ANKARA - Türkşeker ' e ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba şeker fabrikalarının (Portföy C) özelleştirilmesi ihalesine Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinin tek başına katılmak üzere teklif verdiği bildirildi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğince oluşturulan konsorsiyum içinde yeralan Suudi Arabistanlı Savola Grup ve Nesma Holding firmalarının ihaleden çekilmesi üzerine, Merkez Birliği de yaşanan bu gelişme sonrasında ihaleye tek başına katılma kararı alarak bu yöndeki teklifini Özelleştirme İdaresi Başkanlığına sunduğunu duyurdu.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım imzası ile yapılan açıklamada, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ' nca ihale edilen C portföyündeki şeker fabrikalarının ihalesinde, daha önce Suudi Arabistan firmalarından Savola Grup ve Nesma Holding ile birlikte oluşturulan konsorsiyum ile katılması konusunda hazırlık yapıldığı hatırlatıldı. Ancak konsorsiyum ortaklarının ihaleden çekilmeleri nedeniyle, TTKKMB olarak ihaleye tek başına katılmak üzere Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ' na teklif verildiği ifade edildi.

Türkşeker ' e ait söz konusu fabrikalar için belirlenen takvime göre (portföy C) özelleştirilmesinde son teklif verme tarihi bugün olarak belirlenmişti. Takvime göre, söz konusu fabrikaların varlık satışı yöntemiyle, pazarlık usulüyle gerçekleştirilmesi öngörülüyor.