Türkşekere ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba şeker fabrikalarının (Portföy C) özelleştirilmesinde, son teklifler bugün alınacak.

--------------------------------------------------------------------------------Portföy C ' nin özelleştirmesi bir bütün halinde, varlık satışı yöntemiyle, pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek.

Alınan bilgiye göre, geçen yıl özelleştirme kapsamındaki 25 şeker fabrikasının kapasite kullanım oranı yüzde 57 olarak gerçekleşirken, bu yıl bu oranın yüzde 61 ' e ulaşması öngörülüyor. Türkşeker, 2009/2010 döneminde 10 milyon 350 bin ton pancar üretilmesini planlarken, rekoltenin bedeli ödenen olarak da 8 milyon 950 bin ton olarak tahmin ediliyor.

Geçen yıl yurt içi şeker satışlarında Türkşeker ' in pazar payı yüzde 55 olarak gerçekleşirken, 2008 ' de 1 milyar 956,6 milyon lira net satışı olan şeker fabrikalarının, dönem karı da 3,1 milyon lira olarak gerçekleşti.

Şeker fabrikalarında 262 ' si memur, 2529 ' u sözleşmeli personel, 9303 ' ü daimi işçi, 6273 ' ü geçici işçi olmak üzere toplam 18 bin 367 personel istihdam ediliyor.

Bu arada, 1 Ocak-1 Kasım 2009 tarihleri arasında şeker fabrikalarından 555 kişi de emekli oldu.

ÖZELLEŞTİRMEYLE İLGİLENEN GRUPLAR
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (TTKKMB), özelleştirmeye açılan Kastamonu, Kırşehir, Yozgat, Turhal, Çorum ve Çarşamba ' da bulunan şeker fabrikalarına Suudi Arabistan ' ın önde gelen iki şirketiyle oluşturulan konsorsiyumla teklif verecek.

Bu amaçla oluşturulan konsorsiyumda TTKKMB ' nin yüzde 40, Savola Group ' un yüzde 40 ve Nesma Holding ' in de yüzde 20 payı olacak.

Suudi Arabistan ' ın önde gelen endüstri şirketlerinden biri olan Savola Group, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve diğer bazı ülkelerde faaliyet gösteriyor. 1970 ' li yılların sonuna doğru kurulduğunda 10,7 milyon dolarlık sermayeyle başlayan şirket, daha sonra sermayesini 1,3 milyar dolara, cirosunu da 4 milyar dolara çıkardı. Savola Grup, Suudi Arabistan ' ın yenilebilir yağ pazarının yüzde 62 ' sini ve şeker pazarının yüzde 68 ' ini, İran ve Mısır yenilebilir yağ pazarının yüzde 40 ' ını, Mısır ' daki şeker pazarının yüzde 20 ' sini elinde tutuyor. Ayrıca, Fas, Cezayir, Sudan ve Kazakistan ' da da endüstriyel faaliyetleri bulunan Savola Grubu ' nun Suudi Arabistan ' da 112 adet perakende satış noktası ve Körfez ülkelerinde de satış noktaları var. Savola ' nın yatırımları arasında Al Marai Süt Ürünleri Şirketi (yüzde 28) ve Herfy Foods Company (yüzde 70) sayılıyor. Savola, 2007 yılının Kasım ayında Türk şirketi Yudum Gıda ' yı National Bank of Kuwait ' ten 53,3 milyon dolara satın almıştı.

NESMA Holding ise 1979 ' daki kuruluşundan itibaren genişledi ve halen bir çok ülkede reklamcılık ve pazar araştırmaları, elektronik ve ev teknolojileri, mühendislik ve inşaat, moda ürün ve aksesuarları, gıda ürünleri, nakliye, lojistik ve otelcilik alanlarında faaliyet gösteriyor. Merkez yönetim binası Cidde ' de olan firmanın Suudi Arabistan ' ın tüm önde gelen yerleşim merkezlerinde şubeleri var.

S.S Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) de söz konusu fabrikalara teklif vereceğini açıklarken, söz konusu özelleştirme ihalesine katılmak için Kayseri Şeker Fabrikası ve Amasya Şeker Fabrikası ile Turhal, Kırşehir, Kastamonu, Çorum, Samsun ve Yozgat pancar ekicileri kooperatifleri de bir araya gelerek, ' ' Kuzey Anadolu Şeker Fabrikaları Ortak Girişim Grubu ' ' nu oluşturdu