Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı(KKYDP) 2009 yılı proje başvuruları başladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca 2006 yılında başlayan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 5. Etap proje başvuruları başladı. Bu amaç doğrul

--------------------------------------------------------------------------------Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı(KKYDP) 2009 yılı proje başvuruları başladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca 2006 yılında başlayan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 5. Etap proje başvuruları başladı. Bu amaç doğrultusunda köy muhtarlarına yönelik Oltu Kaymakamlığı Toplum Merkezi Toplantı Salonu’nda bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Erzurum İl Tarım Müdürlüğü Destekleme Şubesince gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına başta Oltu Kaymakamı Gürkan Polat olmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Arslan, İlçe Tarım Müdürü Ayşegül Güven ve Ak Parti İlçe Başkanı Fuat Demir’in yanı sıra köy muhtarları katıldı.

İl Tarım Müdürlüğü Destekleme Şubesi adına söz alan Ziraat Mühendisi Ülker Kamer, V. Etap proje başvurularının 30 Ekim–28 Aralık 2009 tarihleri arasında İl Tarım Müdürlüklerine yapılacağını belirtti.

Program kapsamında Ekonomik Yatırımlar ve Toplu Basınçlı Sulama Sistemi Yatırımlarının destekleneceğini aktaran Kamer, “Ekonomik yatırımların yüzde 50’si, toplu basınçlı sulama sistemi yatırımlarının ise yüzde 75’i hibe olarak program kaynaklarından finanse edilecektir.” dedi.

DESTEKLENECEK YATIRIM KONULARI ANLATILDI

Desteklenecek ekonomik yatırım konularına da değinen Ziraat Mühendisi Kamer, programın amacını; üretimin değil, üretilmiş ürünlerin işlenmesi yoluyla pazara sunulabilecek hale getirilmesi olarak açıkladı. Ekonomik yatırım konularına da açıklık getiren Kamer, “Bu yatırım konuları arasında tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması, ambalajlanması ve paketlenmesine yönelik yeni yatırım tesislerin yapımı. Mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve teknolojik yenilenmesine yönelik yatırımlar. Önceden başlamış yarım kalmış veya kısmen yapılmış yatırımların tamamlanmasına yönelik yatırımlar hibe desteğinden faydalanabilecektir. Ekonomik yatırımlar için bireysel olarak veya grup olarak (kolektif, limited ve anonim şeklinde kurulmuş olan şirketler, vakıf ve birlikler, tarımsal amaçlı kooperatifler ile üretici birlikleri ve bunların üst birlikleri başvuru yapabilecektir. Bu konuda bilgi almak isteyen yatırımcılarımızın İl Tarım Müdürlüklerine başvurmaları halinde gerekli teknik destek sağlanacaktır.” şeklinde konuştu.

330 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANDI

Uygulanan projelerin il ekonomisine ciddi katkı sağladığına işaret eden Kamer, 2006 yılında başlayan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programında bugüne kadar toplam 36 proje uygulandığına, buna karşılık 4 milyon 158 bin 207 TL’lik bir hibe ödemesi yapıldığına ve 330 kişiye de istihdam kapısı açıldığına vurgu yaptı.

Geçtiğimiz yıllarda yapılmış ve hibe almış projelerden örneklerinde verildiği bilgilendirme toplantısında Ziraat Mühendisi Işın Kılıç ise 14.06.2005 tarih ve 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu hakkında bilgi verdi.

Tarım sektörünü tehdit eden risklerin belirli bir kısmının teminat altına alınabilmesi amacıyla sigorta mekanizmasının devreye sokulması düşünülerek 14.06.2005 tarihinde 5363 sayılı “Tarım Sigortaları Kanunu”nun çıkarıldığını hatırlatan Kılıç, “Bu kanun; bir yandan çiftçilerin ödeyeceği sigorta primine Devlet desteği verilebilmesini sağlarken diğer yandan sigortacılık uygulamalarını zorunlu hale getirmektedir. Aynı zamanda bu kanun; teminat kapsamını genişletme ve çeşitlendirmeyi, tazminat ödemelerinin en kısa sürede yapılmasını ve tarım sigortalarını ülke genelinde geliştirme ve yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.” dedi.

Teminat altına alınacak riskler hakkında da bilgi veren Işık Kılıç, modern bir tarım ülkesi olma yolunda ilerleyen Türkiye için Tarım Sigortalarının büyük önem taşıdığını dile getirdi.