Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde yerleşik Gülsan Holding ve Torunlar Grup Ortak Girişim Grubu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca satışa çıkartılan Türkşeker A.Şye ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba şeker fabrikalarına talip oldu.

--------------------------------------------------------------------------------Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi ' nde yerleşik Gülsan Holding ve Torunlar Grup Ortak Girişim Grubu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca satışa çıkartılan Türkşeker A.Ş ' ye ait 'Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba' şeker fabrikalarına talip oldu. Gülsan Holding-Torunlar Grup Ortak Girişim Grubu, 19 Kasım tarihinde, Türkşeker A.Ş ' ye ait Portföy-C Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba şeker fabrikalarının kapalı zarf usulüyle yapılan ihalesine katıldı. Gülsan Holding-Torunlar Grup Ortak Girişim Grubu, ihaleyi kazanmaları durumunda, Türkiye ' nin şeker üretimde önemli pay alan ve özellikle Orta Anadolu ' daki çiftçilerin geçim kaynağı olan pancarın üretime dönüştürülmesinde önemli olan bu fabrikalarda ilave yatırımlar yapmayı, teknolojiyi yenilemeyi ve katma değerli şeker üretmeyi planlıyor. Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezi Gaziantep ' te bulunan Gülsan Holding çatısı altında Gülsan Sentetik Dokuma AŞ, Kaşmir Halı, Gülpa Pazarlama, Topçuoğlu Otomotiv, Gül Enerji ve İnova enerji şirketlerinin bulunduğunu belirtti. Gülsan Holding, İSO ' nun Türkiye ' nin en büyük 500 şirket sıralamasına yer alıyor.
Topçuoğlu, Gülsan Holding ' in, Türkiye ' de kendi üretim konularında lider bir firma olduğunu, son 2 yıldan beri Türkiye ' de yeni yatırım konularını araştırdıklarını ve Türkiye ' de yapılan özelleştirmeleri yakinen takip ettiklerini belirtti. Türkiye Şeker Fabrikaları ' nın 6 fabrikasını kapsayan bir özelleştirme ihalesinin 19 Kasım ' da kapalı zarf usulüyle yapıldığını hatırlatan Topçuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
'Bunlar Çorum, Tokat-Turhal, Samsun-Çarşamba, Yozgat, Kırşehir ve Kastamonu şeker fabrikaları. Bunlar Türkiye ' nin şeker üretiminde önemli bir paya sahip ve özellikle Orta Anadolu ' daki çiftçi tarafından üretilen pancarın sanayi üretimine dönüştürülmesinde çok önemli bir görevi olan tesisler. Hükümet, özelleştirmelerine karar verdi. İhaleye teklif mektubumuzu verdik. Önümüzdeki hafta içerisinde ihalenin neticelenmesini bekliyoruz.'
Bu ihaleye, şeker üretimi ve pazarlaması konusunda faaliyet gösteren sektörün güçlü firmalarından Torunlar Grup ile girmekten mutlu olduklarını ifade eden Topçuoğlu, 'Gülsan ' ın tecrübe ve birikimleri ile Torunlar Gıda ' nın hem üretim hem de satış tecrübelerini bir araya getirerek, ortaya güçlü bir yapı çıkardık. Pancar tohumunun tarlaya ekilmesinden çiftçinin daha verimli üretim yapmasına, fabrikalarda maksimum verimlilik elde edilmesine ve Türkiye ' de gıda sektöründe yüksek katma değerli şekere dönüştürülmesini amaçlıyoruz' şeklinde konuştu.
Türkiye Şeker Fabrikaları ' nın 25 tane fabrikası bulunduğunu, bunlardan 6 ' sının bir paket olarak ihaleye çıkarıldığını hatırlatan Topçuoğlu, 'Bu ihaleye şu anda 9 firma katıldı. Bizim güçlü bir yapımız var ve bu ihaleyi kazanmayı hedefliyoruz' dedi. Mustafa Topçuoğlu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin önemine işaret ederek, şunları kaydetti:
'Özel sektörün yaratacağı katma değer mutlaka ülke ekonomisine daha fazla değer katacak. Özel sektörün işletmecilik anlayışı, kalite anlayışı ile ülke ekonomisine daha büyük bir katma değer sağlayacağız. Ayrıca, bu özelleştirmenin neticelenmesi ile ilave yatırımlar, bu fabrikaların revizyonları, teknoloji yenilemeleri ve sonraki adımlarda pancardan başlayan şekere dönüşen süreçte daha kaliteli ve yüksek verimli şeker üretmeyi hedefliyoruz. Bu fabrikaları dünya ile rekabet eden tesisler haline getireceğiz.'
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi ' nde yerleşik Gülsan Holding ve Torunlar Grup Ortak Girişim Grubu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca satışa çıkartıl