Yıldırım A.A’ya yaptığı açıklamada, planlanan kredinin yıl içinde birlik tarafından belirtilen kriterlere uygun olarak dağıtılacağı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile hükümetin de destekleri alınarak planlanan kredinin yıl içinde birlik tarafından belirtilen kriter ve esaslara uygun olarak kullandırılacağını söyledi.

Bedrettin Yıldırım, “Usulüne uygun şekilde kooperatiflerimize gelen hiç kimseyi geri çevirmeyeceğiz. Yine 2010 yılında, üreticilerin ürettiği sebze ve meyvenin tüketiciye ulaşmasında kurumumuza ciddi etkinlik kazandırmayı da amaçlıyoruz” dedi.

2008 yılında tavan yapan, 2009 yılında düşüş göstererek 2005 yılı rakamlarına ulaşan ve yerli yerine oturan gübre fiyatlarında bundan böyle sadece sezona bağlı olarak kıpırdanmaların olacağının, kayda değer bir artış veya düşüş beklemediklerinin altını çizen Yıldırım, bahar dönemi gübrelerini tedarik etmeye başladıklarını kaydetti.

Genel Müdür Yıldırım, hububat destekleme primleri ve gündemdeki GDO’lu ürünler hakkında da şunları söyledi:

“Hububat destekleme primleriyle ilgili olarak, bir hafta içerisinde yaklaşık 200 bin çiftçinin 400 bin belgesini alarak 270 milyonluk bir meblağı Tarım Bakanlığı’na gönderdik.

GDO’lu ürünler konusuna gelince, Tarım Bakanlığı yıllar yılı büyük bir boşluğu doldurarak bu tür konularda işi mevzuata bağlandı. Artık insan sağlığına zarar veren ürünlerin ithali yasaklandı. Bu tür konularda insanımızı korumak adına işler yapılmalıdır, nitekim Tarım Bakanlığı da bunu yapıyor.”
TTKKMB Genel Yıldırım son olarak yakın zamanda faaliyete geçirdikleri TAREKSAV hakkında da “Aldığımız karar gereği kurduğumuz bu vakıf ile maddi imkanı olmayan çiftçilerimizin çocuklarının elinden tutarak onları yüksek öğrenim aşamasında destek vermeyi amaçlıyoruz. Bu sene burs vereceğimiz 100 öğrenci sayısını ilerleyen yıllarda çok daha fazla sayıya çıkarmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre, bu öğrenim sezonunda ilk etapta 100 öğrenciye burs verilmesi planlanırken, bu sayı önümüzdeki yıllarda talebe göre artacak.