same tiger 60 hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Ynt: same tiger 60 hakkındaki düşünceleriniz nedir?

bugün bayiye gidip inceledim.traktör değil sanki bir sanat eseri.traktörün ön kaputu bir balina yada köpek balığını andırıyor.farlar yeni araçlarda olan XEON tiplerden.motor enjeksiyonlu deutz.binip çalıştırdım.kontağı açıp biraz bekliyorsun.gösterge panelinde bağzı ışıklar sönüyor.ısıtma lambası vs.akü bitik ti.marş motoru birkez döndürebildi.ama traktör çalıştı.galiba enjeksiyonlu olduğu için.vitesler sağda.4 hızlı 4 takviye 4 te sürüngen var.3 te geri.koltuk rahat.piston valfi koltuğun arkasında.
çift çekerinde 4x4 özelliği var.ayrıca lift-o-matik i tek düğmeyle halletmişler.hidrolik kollarının kapasitesi 3 ton.vay be diyesi geliyor insanın.arka lastikler radyal.yalnız hindistan malı.insan traktörün tamamının hindistandan gelip gelmediğine şüpheleniyor.
konuşmalarda hep çin malı geçerdi.galiba traktörde hindistan furyası türkiyeyi istila ediyor.bu arada kuyruk mili devri çift.540-750 var ve bağımsız.satıcı zf şanzıman olduğunu söyledi.

deutz un bu 3 litrelik motoru 55 hp ve 204 nm tork üretiyor.yalnız traktör ağırlığı bana biraz hafif geldi.2100 kilo.çekiş ile ağırlığın hep doğru orantılı olduğunu düşünürdük.bu traktöre 16-9-28 balon lastik takıp ağırlığını hafif tutmuşlar.tarlayı fazla sıkıştımaz gerçi.belki de bu radyal lastik çekişi arttırıyor.yani bu almanların bir bildiği vardır.
teknoloji bu traktörün biryerlerinden geçmiş belli...
tiger 60 ın liste fiyatı;34000
tiger 60 4x4 ve tiger 70 in liste fiyatı;42000

satıcı motorun ömrünün 24 000 saat olduğunu söylüyor.pek inanamıyorum.açıkçası.çok fazla beeee....
incesu85 link=topic=27881.msg231777#msg231777 date=1259846467' Alıntı:
çok kullanışlı ve ekonomik bir traktöre benziyor. enjeksiyonlu motor bu kadar küçük motorda olması iyi bir özellik.
pek te küçük bir motor değil 3 litre. mf 240 lar 2,5 litre 54c ler 2,7 litre 60,56 lar 2,9 litre erkuntlar ise 3,3 litre.zaten traktör firmaları aynı slindir hacmindeki motorların değişik versiyonlarını tüm modellerinde kullanıyorlar...

traktör motoru olarak genelde 100 begir üzeri motorlarda enjeksiyon olduğu için küçük dedim
24 000 saat inanılacak gibi değil ama teknoloji bu yaparlar mı yaparlar... alışmak lazım

niyetim var.hesap kitap yapıyorum....birazda temkinliyim açıkçası.gerçeklerle yüzleşince (yani traktörü eve getirip senin olunca) pekçok soylenenlerin doğru olmadığı anlaşılıyor.yok az yakar yok bilmem ne şu kadar saat rektefiye istemez gibi.kimse parayı kolay kazanmıyor.tek atımlık bir mermin varsa hedefi vurmaya mecbursun.vazgeçtim gibi birşey anlıyacağın...

biz enişteme denizliden 266 gold aldık 2004 model 20 000 tly bayramda yeni aldığı ünlü 10 inç 4lü pulluğu seri birle çok rahat çekiyodu ben beyendim motor güzel zaten sizin memleket mf ci bi düşünmeni öneririm

keykubat link=topic=27881.msg231964#msg231964 date=1259910263' Alıntı:
biz enişteme denizliden 266 gold aldık 2004 model 20 000 tly bayramda yeni aldığı ünlü 10 inç 4lü pulluğu seri birle çok rahat çekiyodu ben beyendim motor güzel zaten sizin memleket mf ci bi düşünmeni öneririm
266 g güzel bir motor.ama bu deutz-fahr same lomborghini nin teknolojisi onlardan biraz farklı.yeni nesil.bağzı teknolojiler takip edilir.otomobil dünyasından örnek vereyim.bir otomobil markası tiptronic şanzumanı çıkardı.(yani aracı ister manuel isterse otomatik vites olarak kullana biliyorsun.)diğer firmalarda onun izinden easytronic,multitronic gibi şeyler üretti.bu taklitler aslını tutarmı.adam ların 30 yıl önceki ürettiği zf şanzumanı biz halen sıfır motorlara (bir başarı örneği!!!) olarak takıyoruz.zf şanzuman üreticisi şimdi nerelere geldi bileniniz var mı....

orası öyle ama bizim egede genel fiat (nh üvey kardeşi utb) massey çevrene uyman gerekiyo parça tamir ve elden çıkarma gibi nedenleri göz önünde bulundurunca çevrene ayak uydurman gerekiyo

Bildiğim kadarıyla Same Tiger serisi ve Deutz Agrolux serisinle aynı oluyor. Sadece kaporta ve renkleri değişik. Bu modeller ülkemizde tasarlanıp üretiliyor. Lastikleri hindistanda ucuz diye oradan getirmiş olabilirler. Same bayisinde ve fuarda 2-3 defa görmüştüm. Ayrıntılı incelemedim. Fakat tasarımı güzel duruyor. Tarlada deneyen sahibi olan birine denk gelip ayrıntılı bilgi almak en iyisi...

Same tiger serisi, şahsuvaroğlunun Balıkesir Gönen ' deki fabrikasında montaj yapılıyor ama bildiğim kadarıyla bütün ana parçalar dışardan temin ediliyor. Şanzımanın markası ise ZF değil, samenin T3150 modeli ve hindistan ' da üretiliyor. Hiç de büyütülecek bir şanzıman değil, sürüngen vitesleri ise patates yetiştirenler dışında kimsenin kullanacağını sanmıyorum, çünkü sürüngen 4 vitesi saatte 2,7 km/h hıza sahip. Sonuçta ZF markası Türkiye ' de bişekilde adını duyurdu, artık birçok traktör bayisi, onun adıyla satış yapmaya çalışıyor. Şu an Çin malı YTO markası, Artrak adıyla çankırıda üretim yapıyor, fiat 90 serisi şanzımanı kullanmasına rağmen fuarlarda ZF marka şanzıman kullandıklarını iddia ediyorlar.

Adamların 30 yıl önce üretiğini söylediğin şanzıman hala ZF ' nin internet sayfasında gösteriliyor, çünkü geliştirilmesi hala devam eden ve sürekli yenilenen bir şanzıman. Üstelik ZF ' nin 50-80 beygir güç aralığındaki tek şanzımanı.

Enjeksiyonlu motor da oldukça yaygın bir teknoloji, perkinsin 50 beygirlik motorları dahi direk enjeksiyon. Sanırım bazı arkadaşlar enjeksiyon ile elektronik kontrollü motoru karıştırıyorlar. Şu an 20 yıllık fiat 70-56larda bile direk enjeksiyonlu motor var açıp bakarsanız.

Radyal lastik ve 4çekerlerde ön dingilde de fren olması güzel bir özellik. Fakat farları xenon değil, sadece mercekli far, aynı farı birçok marka kullanmakta. . Xenon apayrı bir teknoloji ve Valtranın özel üretim revolution modeli gibi istisnalar dışında henüz traktörlerde kullanıldığını sanmıyorum.

ali_kockaya link=topic=27881.msg231967#msg231967 date=1259912622' Alıntı:
266 g güzel bir motor.ama bu deutz-fahr same lomborghini nin teknolojisi onlardan biraz farklı.yeni nesil.bağzı teknolojiler takip edilir.otomobil dünyasından örnek vereyim.bir otomobil markası tiptronic şanzumanı çıkardı.(yani aracı ister manuel isterse otomatik vites olarak kullana biliyorsun.)diğer firmalarda onun izinden easytronic,multitronic gibi şeyler üretti.bu taklitler aslını tutarmı.adam ların 30 yıl önceki ürettiği zf şanzumanı biz halen sıfır motorlara (bir başarı örneği!!!) olarak takıyoruz.zf şanzuman üreticisi şimdi nerelere geldi bileniniz var mı....

ali_kockaya link=topic=27881.msg231771#msg231771 date=1259844935' Alıntı:
bugün bayiye gidip inceledim.traktör değil sanki bir sanat eseri.traktörün ön kaputu bir balina yada köpek balığını andırıyor.farlar yeni araçlarda olan XEON tiplerden.motor enjeksiyonlu deutz.binip çalıştırdım.kontağı açıp biraz bekliyorsun.gösterge panelinde bağzı ışıklar sönüyor.ısıtma lambası vs.akü bitik ti.marş motoru birkez döndürebildi.ama traktör çalıştı.galiba enjeksiyonlu olduğu için.vitesler sağda.4 hızlı 4 takviye 4 te sürüngen var.3 te geri.koltuk rahat.piston valfi koltuğun arkasında.
çift çekerinde 4x4 özelliği var.ayrıca lift-o-matik i tek düğmeyle halletmişler.hidrolik kollarının kapasitesi 3 ton.vay be diyesi geliyor insanın.arka lastikler radyal.yalnız hindistan malı.insan traktörün tamamının hindistandan gelip gelmediğine şüpheleniyor.
konuşmalarda hep çin malı geçerdi.galiba traktörde hindistan furyası türkiyeyi istila ediyor.bu arada kuyruk mili devri çift.540-750 var ve bağımsız.satıcı zf şanzıman olduğunu söyledi.

deutz un bu 3 litrelik motoru 55 hp ve 204 nm tork üretiyor.yalnız traktör ağırlığı bana biraz hafif geldi.2100 kilo.çekiş ile ağırlığın hep doğru orantılı olduğunu düşünürdük.bu traktöre 16-9-28 balon lastik takıp ağırlığını hafif tutmuşlar.tarlayı fazla sıkıştımaz gerçi.belki de bu radyal lastik çekişi arttırıyor.yani bu almanların bir bildiği vardır.
teknoloji bu traktörün biryerlerinden geçmiş belli...
tiger 60 ın liste fiyatı;34000
tiger 60 4x4 ve tiger 70 in liste fiyatı;42000

Dert edilecek bir durum değil aslında. Sonuçta düşük işçilik vb. sebeplerden bütün büyük markalar hindistan, çin gibi ülkelerde üretim yapıyor. Samenin bu serisi de 3. dünya ülkelerinin pazarları baz alınarak yapılmış bir model. Dolayısıyla ucuz olması birinci öncelik. Hindistan üretimi olması, kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Ama yedek parça konusu iyi düşünülmeli, sonuçta hindistandan komple olarak gelip burda motora bağlanıyor, alt parçalarının temininde sorun yaşanabilir şahsuvaroğlu tarafında. yerli üretim diye geçse de arıza durumunda yine yurtdışından parça beklemek zorunda kalırsın.

ali_kockaya link=topic=27881.msg232054#msg232054 date=1259945300' Alıntı:
şu hindistan yapımı şanzuman canımı sıktı...

cimg1215.jpg

cimg1214.jpg

cimg1213.jpg

cimg1212.jpg

cimg1211.jpg

cimg1209.jpg

cimg1208.jpg

cimg1210.jpg

cimg1207p.jpg

cimg1206.jpg

cimg1205s.jpg

cimg1205.jpg