tarla faresiyle mücadele

Ynt: tarla faresiyle mücadele

merhaba abicim bu konuda bizde dertliyiz bende bu konuda araştırba yaptım bir ilaç var 5kg kepe 1kg şeker katılıyor ve bu ilaçla karmaç edilip deliklerine atılıyor.ama buknekadar çare olur bilemiyorum çünkü bunu herkezin yapması gerek.birde güneş ışıyla çalışan ve yere dikilip insan kulanın duymadı titreşimler yayan bir cihaz var500m2 alanda işe yarıyormuş bildim bu kadar saygılarımla.

tura30 link=topic=27949.msg232051#msg232051 date=1259944575' Alıntı:
merhaba abicim bu konuda bizde dertliyiz bende bu konuda araştırba yaptım bir ilaç var 5kg kepe 1kg şeker katılıyor ve bu ilaçla karmaç edilip deliklerine atılıyor.ama buknekadar çare olur bilemiyorum çünkü bunu herkezin yapması gerek.birde güneş ışıyla çalışan ve yere dikilip insan kulanın duymadı titreşimler yayan bir cihaz var500m2 alanda işe yarıyormuş bildim bu kadar saygılarımla.
duyarlılıgın ıcın tsk eerım ancak soyle bı sorun var ekınlerdekı farelerı ıyı kotu delıklerı dolasıyoruz yanlız yoncalardakı delıkler bırgun dolasılsa bıtmıyecek sekılde yuzlerce delık var

eline bir havalı tüvek al hem nişan talimgahı yaparsın hemde bundan zevk alırsın ben bu yazın pancarda yapacam.sen şimdiden yoncaya yap yazın yonca kabardı zaman yapamazsın

kardeş bir arkadaş bana söyledi ne kadar doğru bilmem ama alçı tozunun içine yarı yarı şeker karıştır. deliklere koy bir kaç saat sonra donsun

bu ilaçları su ile karıştırılarak atılanı yokmu yakınlarınızdaki ilaç bayilerine bir sorarmısınız veya bu sitede hiçmi ziraat mühendisi yok

iki çeşit ilaç var. birisi ilaçlı buda.diyeri kepe karıştırılarak yapılan zehir suyun içine karıştırılan birçok ilaç varda bunları fareye nasıl içirecan.fare yuvasına döksende faydası olmaz.yuvası
yatık S benzer yararı olmaz.

tura30 link=topic=27949.msg232577#msg232577 date=1260118734' Alıntı:
iki çeşit ilaç var. birisi ilaçlı buda.diyeri kepe karıştırılarak yapılan zehir suyun içine karıştırılan birçok ilaç varda bunları fareye nasıl içirecan.fare yuvasına döksende faydası olmaz.yuvası
yatık S benzer yararı olmaz.
hacı bu hayvan bırseyler yemek ıcmek ıcın yukarıya delıkten dısarı cıkmıyacakmı bızde bu ilacı ılacma makınasıyla püskurttuk tarlaya ot cop dal yaprak bu ılctan nasıbını aldı ve bu hyvn yedı sonra gevbermezmı ?

ağır abi link=topic=27949.msg232623#msg232623 date=1260126723' Alıntı:
hacı bu hayvan bırseyler yemek ıcmek ıcın yukarıya delıkten dısarı cıkmıyacakmı bızde bu ilacı ılacma makınasıyla püskurttuk tarlaya ot cop dal yaprak bu ılctan nasıbını aldı ve bu hyvn yedı sonra gevbermezmı ?

O sirada bu tunnellerde Olcak .. yanıı ıhtımalı cok Az ot cop Fakat fare :S

arkadaşlar holdernen ilaçlamıyı sizden duydum fakat ilaçladıysan boşa ilaçlamışsın faydası olmaz. sana tek tavsiyem bu işi biraz anlayan olarak zehirli buda bunuda zirat odalarından ve ilçe tarımdan elde edebilirsin.birde kepeğin içine karıştırılarak yapılan ilaçlama bunuda dedim yerlerden ve pankobirlikdende bulabilirsin sana orda tarif ederler.
diyebilecem bukadar.titreşim yayan aletler varya ancak buda bahcelerde faydası olur diye düşünüyorum.
uzun vadede de yılan öldürmediniz ve tilkilere zarar verilmedi sürece ilerki yıllarda bununda faydası olur.diye düşünüyorum.

zehirli buğday pek etkili olmuyor çünkü yeşil ekin şeker pancarı kalıntıları varken fare ona dönüp bakmıyor.

zehir-un karışımını deliklere birer kaşık dökersin.(zehir derken.eskiden thidon vardı yasaklandı.ona eşdeğer bir endosülfanı zehirciden istersen verir.) fare deliklerden girip çıkarken un-zehir karışımına bulanıyor.ve üstünü yalıyor (temizlenmek için) sonuç nakavt.

delikler zehir atılamayacak kadar çoksa.aynı zehiri holdere doldurup kapama ilaçlama yap.farenin yediği otlarda zehir 15 gün etkisi sürer.bu 15 gün içinde fare mutlaka bir parça ot yiyecek.yalnız kapama ilaçlamada tarlaya giren koyun inek gibi hayvanlar ve ot yada mantar toplamaya giren insanlarda birşey yerlerse sonu kötü olur.muhtarlığın megafonun dan ilan edersin artık.

diğer bir şekilde bir pet şişeye toz zehiri bir kaşık koyar.kapağını ısıtılmış iğneyle deler.ve deliklere poflatırsın.

en radikal çözümde (bilhassa yoncalarda)kışın çok soğuk bir havada tarlayı sulumak.fare deliklerini suyla doldur.hepsi ıslak bir şekilde kendilerini dışarıya atacağından.buz tutup ölürler.

ama en güzeli doğanın kendi kendine fareleri yok etmesi.
not=zehirleme yaptığın yerdeki fare ölülerin topla ki.köpek kedi tilki gibi canlılar ölmesin.

tura30 link=topic=27949.msg232926#msg232926 date=1260206466' Alıntı:
çifcilikden anlamadın belli ali abi kışın yonca sulama yaptınmıydı baharın farede bulamazsın yoncada baharın sürüme hazır hale gelir yoncayı don keser[move][/move]
ama en radikal çözüm de bu.insan telden çıkınca gözü hiçbirşeyi görmez...

bugday vearpa silolarına atılan ilaçlardan elimizde var superphos (fumigant tablet)diye fakat kullanma şeli aynen şöyle yazıyor çuvallanmış ve döküm yapılan tahıllar üzerlerine hava geçirmeyen bir örtü örtülerek yıgın ve çuvalların farklı yerlerine yerleştirilirve örtünün etrafı kum torbaları ile tamamen kapatılır bu durumda 8000 m2 yeri nasıl örtebirsin yüzlerce fare deligini naıl kapatırsın biraz zor fakat yinede deneyecegiz 6 pilli bir cihaz daha var tanesi 30 tl kaç tane almak gerekir sonra ovaya nasıl bırakabilirsin en mantıklısı un şeker alçı ve zehir karıştırıp kullanmak

zehirlemek soruna kısa vadede çözüm ama zehirlenerek öldürülmüş fareleride yiyen diğer canlılar ölüyo bu seferde tabiatın dengesini bozuyoruz tilkiler üzerine düşen görevi yapıyolardı ama onlarında sayıları azaldıkça dengeler bozuluyo