Şeker-İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman, şeker fabrikalarının en erken 2014 yılında özelleştirilmesi gerektiğini belirterek, ' ' Yargı kararı çıkmadan özelleştirme yapılmamalıydı. Özelleştirmeyi yapan insanlar mahkeme kararını beklemeliler ' ' dedi.

Sefer Kahraman, yaptığı açıklamada, Türkiye Şeker İş Sendikaları olarak, şeker fabrikalarının özelleştirme kararını 15 Eylül 2009 tarihinde yargıya taşıdıklarını ve mahkeme sonuçlanmadan özelleştirme yapılmasına karşı olduklarını söyledi.

Özelleştirmenin erken yapıldığını ifade eden Kahraman, bu konuda 2014 yılına kadar beklenmesi gerektiğini savundu. Özelleştirmesi yapılan Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş ' ye bağlı 6 fabrikadan 4 ' ünün ileriki yıllarda kapanacağını öne süren Kahraman, şöyle konuştu:

' ' Birbirine yakın olan bazı fabrikalar kapanacak. Kapanan bölgedeki pancarlar açık kalan fabrikaya yönlendirilecek. Bu fabrikalar kapanmamalı. 15 Eylül;de dava açıldı. Dava beklenmeden apar topar satılmasını doğru bulmuyoruz. Hukuk mücadelesini devam ettireceğiz. Adalete güveniyoruz. Özelleştirmeyi yapan insanlar mahkeme sonucunu beklemelidir. Alıcı firmalarla şahsi olarak herhangi bir problemimiz yok. Sadece Özelleştirme İdaresinin yanlış yapmasını ve hukuk mücadelemizin sonucunu beklememesini kınıyoruz. ' '

Özelleştirme konusunda her türlü hukuk ve demokratik mücadelelerini devam ettireceklerini kaydeden Kahraman, çiftçilerin mağdur olmaması için iş yerlerini terk etmediklerini ve üretimde son haftaya girilirken çalışmayı tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.