Konu açan,mesaj yada cevap yazan arkadaşlar.

Bu dil bizim dilimiz.Lütfen dilimizi güzel kullanmaya ve yazmaya çaba gösterelim.Derler ya;ne kadar kendini iyi ifade edersen et.karşındakinin anladığı kadar anlaşılırsın.

Pekçok arkadaşların konularla ilgili yorumlarını okuyorum.hiçbirşey anlaşılmıyor.Yazılılan dil tamamen günlük konuşma dili.ve cümleler bitmeden daha yarıda bırakılmış.Herkesin görüşüne önem veriyorum.ve ne demek istediğini anlamaya çalışıyorum. ama anlamak ne mümkün.

Ynt: Konu açan,mesaj yada cevap yazan arkadaşlar.

Ali Bey, gerçekten güzel bir konuya değinmiş. Bakalım kendisi, yazdığı bu 2 paragrafta güzel Türkçe ' mize ait kurallara ne kadar riayet etmiş.

Ali Bey ' in bu 2 paragrafında 9 adet yazım ve dilbilgisi hatası bulunmakta.

Bu hatalar:

1-Noktadan sonra küçük harfle başlanmaz.

2-Ve bağlacından önce nokta koymaya özellikle özen gösterilmiş gibi. Ve bağlacı cümle başında kullanılmaz.

3-Pek çok sözcükleri bitişik yazılmaz.

4-Pek çok sözcüklerinden sonra gelen kelime, çoğul eki alamaz.

5-Türkçe ' de yazılılan diye bir kelime yok, büyük ihtimal dikkatsizlikten yanlış yazıldı.

6- 'Bitmeden daha yarıda bırakılmış' cümlesinde daha kelimesinin bitmeden kelimesinden önce gelmesi gerekir, aksi halde cümlede anlatım bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu dil bizim dilimiz. Lütfen dilimizi güzel kullanmaya ve yazmaya çaba gösterelim. Derler ya; ne kadar kendini iyi ifade edersen et. karşındakinin anladığı kadar anlaşılırsın.

Pekçok arkadaşların konularla ilgili yorumlarını okuyorum.hiçbirşey anlaşılmıyor.Yazılılan dil tamamen günlük konuşma dili.ve cümleler bitmeden daha yarıda bırakılmış.Herkesin görüşüne önem veriyorum.ve ne demek istediğini anlamaya çalışıyorum. ama anlamak ne mümkün.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Paragrafın doğru şekli şöyle olmalıydı:

Bu dil bizim dilimiz. Lütfen dilimizi güzel kullanmaya ve yazmaya çaba gösterelim. Derler ya; ne kadar kendini iyi ifade edersen et, karşındakinin anladığı kadar anlaşılırsın.

Pek çok arkadaşın konularla ilgili yorumlarını okuyorum. Hiçbirşey anlaşılmıyor. Yazılan dil tamamen günlük konuşma dili ve cümleler daha bitmeden yarıda bırakılmış. Herkesin görüşüne önem veriyorum ve ne demek istediğini anlamaya çalışıyorum ama anlamak ne mümkün.

ali_kockaya link=topic=28117.msg234095#msg234095 date=1260616927' Alıntı:
Bu dil bizim dilimiz.Lütfen dilimizi güzel kullanmaya ve yazmaya çaba gösterelim.Derler ya;ne kadar kendini iyi ifade edersen et.karşındakinin anladığı kadar anlaşılırsın.

Ynt: Konu açan,mesaj yada cevap yazan arkadaşlar.

Size hak vermemek mümkün değil.Malum konuya yazdığım metin bile hatalarla dolu.Gönül isterdi ki hepimiz Türkçemizi süper kullanalım.

Geçen gün bir konu başlığı dikkatimi çekti.sizlerle paylaşmak istedim.

' ' fiat 480 turbo turbo taktırmak saffer firması nasıldır ' ' (burada ne denmek istenmiş.)

benim dikkat çekmek istediğim hiç anlaşılmayan iletiler.Yeri geldikçe,yani gözüme çarptıkça bu tür iletilere dikkat çekmeye devam edeceğim.