Doğadan Gelen Lezzet... Erdek Zeytinyağı

Erdek'te faaliyet gösteren zeytinyağı üretim tesislerinde üretilen 'Naturel' zeytinyağıyla katkısız doğal zeytinyağı üretimi gerçekleştiriliyor.
Kapıdağ'ın da üretilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağının içeriğinde bulunan asit yüzdesinin, bu yağı tadanları neredeyse bağımlı yapıyor.
erdek_yaganesi.jpg

Erdek zeytinyağının, zeytin meyvasının çok yoğun tadını ve kokusunu içermesi özelliğine sahip olduğunu söyleyen zeytinyağı üretim tesislerinde çalışan zeytinyağı üretim ustası Volkan Bağ, bizim ürettiğimiz yağdan ilk tadanlar için gırtlağında hafif bir acılık bırakabilir. Bu durum, zeytinyağımız ile yeni tanışan birini önce şaşırtacaktır ama bu tür acılık (boğazı hafifçe yakan acılık) zeytinyağında istenen olumlu bir özelliktir şeklinde konuşup, yöremiz insanının bu yağdan vazgeçmesinin imkansız olduğunu dile getirdi.
Çalıştığı tesiste kontinü sistem zeytin sıkma sistemiyle zeytinyağı ürettiklerini hatırlatan Bağ, 'Erdek Zeytinyağı naturel olma özelliğiyle marka olmayı fazlasıyla hak ediyor. İlçede faaliyet gösteren zeytinyağı üretim tesislerinin her birinde ortalama 80 ton ürün işlenebiliyor. El değmeden Continue sistem ile üretim yapılan tesislerde deyim yerindeyse billur gibi naturel (doğal) zeytinyağı elde ediliyor. Zeytinyağı sektöründe adından hiç söz edilmeyen Erdek zeytinlerinden elde edilen zeytinyağının % 100 doğal olması nedeniyle, tüketicinin sağlığına vermiş olduğu önemin tanıtımının kesinlikle yapılması gerekiyor. Erdek zeytinyağına bir kere alışanın başka bölge zeytinyağlarından lezzet almada zorlandığını hepimiz bilmemize karşın bu durumu her nedense kamuoyuna duyurmayı hiç düşünmüyoruz. Kırmızı biber, kekik ve azıcık limonla harmanlanmış Erdek Zeytinyağının tadına doyum olmuyor. Türk mutfağının sağlık öğesi zeytinyağında Erdek'te üretilen zeytinyağları doğallığıyla marka olup, adından bahsedilmeyi artık hak ediyor. ' dedi

Ynt: Doğadan Gelen Lezzet... Erdek Zeytinyağı

dennizs link=topic=28189.msg235135#msg235135 date=1260999032' Alıntı:
Sağolsun marmarabirlik dedemlerin 10 kişi toplanıp kurduğu kooperatif şimdi anamızı ağlatıyor 200 dane zeytin 2 seneden beri 4 tl
Kulakları çok çınlayan adamlar kooperatif başına geçermiş :D

Zeytin işi tarla işine benzemiyor arkadaşlar siz senede 2-3 hasat yapabiliyorsunuz yerine göre ama bizde tek kasım ayı bütün sene ilacını at altını sür otunu topla piçini kır zeytin zamanı gelsin baş fiyat 4 tl birde zeytinde hastalık olduumu nanaaay!!
normalde 17-18 ton kooperatife zeytin verrirz bu sene koperatife verdiğimiz zeytin 5,5 ton yağlık dediğimiz zeytin ise 11 ton

abi bizdede war biraz zeytin ama az 100 ağaç falan....dediğin gibi sürüyoz ilaçlıyoz ama daha yeni yapmaya başladılar...3dönüm zeytinliğe bile onca masraf oluyo..sulaması sürmesi daha bissürü şey...

dennizs link=topic=28189.msg235143#msg235143 date=1260999724' Alıntı:
Zeytin işi tarla işine benzemiyor arkadaşlar siz senede 2-3 hasat yapabiliyorsunuz yerine göre ama bizde tek kasım ayı bütün sene ilacını at altını sür otunu topla piçini kır zeytin zamanı gelsin baş fiyat 4 tl birde zeytinde hastalık olduumu nanaaay!!
normalde 17-18 ton kooperatife zeytin verrirz bu sene koperatife verdiğimiz zeytin 5,5 ton yağlık dediğimiz zeytin ise 11 ton
meyvecilik zor iş.zeytin değil de başka meyvecilik yapanlar var çevremizde.allah kolaylık versin valla kooperatifler de genel sorun ama.her yerde aynı

vallaha ben bu dönem bitti önümüzdeki dönem için dededen görmeye devam kimyasal ilaç atmıyacam kil atıcam sadece ve birliğe de zeytin vermem bundan sonra maketlerle anlaştım burda nasıl olsa sarnıçlar da var bi sene sıkıcam dişimi marketlere satıcam... Paketleme makineleri de ucuz yağhanenin arka bölümü boş oraya kurucam çatır çatır satışını kendim yapıcam

dennizs link=topic=28189.msg235349#msg235349 date=1261084861' Alıntı:
vallaha ben bu dönem bitti önümüzdeki dönem için dededen görmeye devam kimyasal ilaç atmıyacam kil atıcam sadece ve birliğe de zeytin vermem bundan sonra maketlerle anlaştım burda nasıl olsa sarnıçlar da var bi sene sıkıcam dişimi marketlere satıcam... Paketleme makineleri de ucuz yağhanenin arka bölümü boş oraya kurucam çatır çatır satışını kendim yapıcam
En güzeli.Zaten bu memlekette üreten kazanmaz her zaman ya toptancı kazanır ya da perakende satan