Kuruyemişlik çekirdeği ne ile ekiyorsunuz???????

Ynt: Kuruyemişlik çekirdeği ne ile ekiyorsunuz???????

Bizde resimdeki gibi çizelin yada çapa makinasının üzerine mibzer monte edilir. Kabak, fasulye, ayçiçeği gibi ürünleri ekeriz. İşimiz bitince tekrar çizele yada çapa makinasına çeviririz.

URL=http://img194.imageshack.us/i/mibzer4.jpg/]
mibzer4.th.jpg
[/URL]

poyrazatif link=topic=28194.msg235049#msg235049 date=1260988033' Alıntı:
Bizde resimdeki gibi çizelin yada çapa makinasının üzerine mibzer monte edilir. Kabak, fasulye, ayçiçeği gibi ürünleri ekeriz. İşimiz bitince tekrar çizele yada çapa makinasına çeviririz.

URL=http://img194.imageshack.us/i/mibzer4.jpg/]
mibzer4.th.jpg
[/URL]
ben hiç böyle birşey kullanmadım.biz normal pnömatik ekim makineleri kullanırız.

kuru da sıra araları kazayaklı bir traktör geçecek kadar oluyor.dekardan verim 70-100 kilo arasıymış.ben kuruya ekmedim duydum.

kuruya ekilen nadas niyetine ekiliyor.eken 200-300 dekar ekiyor.20-30 ton çekirdek kalırıyor.hem nadas hem ek gelir.

gübre atarsan tabiki faydası olur.ama fazla atarsan zarar eder.yağmurun ne kadar yağacağını bilemezsin.dipleri çapalanıyor ve traktörle bir iki sefer kazayağı çekiyorsun.çapalandıkça bitki palazlanıyor.biz sulak ekimi mayıs ayı girerken ekiyoruz.kurak ekimin biraz daha önce yapılacağını zannediyorum.çünkü ilk bahar yağmurları bitmeden bitki biraz büyüyebilsin.kuruya ekim tekli pulluk lamı yapılıyor tam bitmiyorum.bilen birine sor.

Bölgeler yakın oldugu için biraz bilgi de ben vereyim bildigim kadarıyla.Ben de elmadağdanım.Bizim burda da mibzerle ekilir.Çekirdeğin bence asıl sırrı bakımda.Bakımını ve ekimini hassas yaparsan,yağmur da yağarsa sorunun olmaz.Gerçi herşey için böyle ama bunda daha bir özen istiyo.Yanlız aman ha ekerken aralara dikkat edin.Muhakkak motorunuz neyse onun sığacağı şekilde olmalı.Yoksa epey bir sıra sökersiniz boşu boşuna.Mibzerin üstünde zaten ayarları vardır.Sıraların araları vs...İlk defa ekeceğiniz için ayarlara dikkat etmek lazım.Daha sonrası zaten tecrübe işi.

ben kendimi bildim bileli ekeriz . ekim makinası olarak ayçiçeği ekim makinası olan havalı makinalar ile ekeriz tohumların arasındaki mesafeyide en az 45-50 cm olması gerekiyor. havalı makina ile ektiğimde daha sonra arasını çapalaması daha kolay oluyor. tohum derinliğide yufkada olmalı. biz burada daha sonra sulama imkanı olmadığı için mart sonu nisan başı ekeriz. ekimde 20 kg 20-20 veya 15,15,15 gübresi kollanırız. ekimden sonra bitki kendini göstermeye başladıktan arasına girmeyene kadar olan zamanda en az 2 defa arası geçilip kazdırılır.bu arada bitki dol dökmeye başlamadan hemen önüne hava durumunu takip edilerek 10 kg sülfat gübresi atarız.

pnomatik ekim makinası ile ekiyoruz dönüme e 200 ile 300 kilo arasında değişiyo hava durumuna göre 3 veya 4 defa suluyoruz bu sene damlama deneycez inş.bölge kayseri topraktan yeni yeni göstermeye başladı herkesin ürünü bereketli olur inş. saygılar......