Pulluk...

Ynt: Pulluk...

Teknik açıdan, şu an bayır arazilerde dahi göllenme olmuş, çok derin atılan son çiziler birer su kanalı olmuş, Doğru yerden açılmayan kapaklar yüzünden tarlaların yüzeyindeki engebeler ve bu yüzden oluşan toprak kayıpları cabası... Şahsi gözlemim pulluk ile tarla sürerken ne yaptığımızı bilmeden,hesaplamadan sürüyoruz...( çok büyük bir oranla )

Toprak kaybı çoğunlukla Yellerin oluşturduğu Erozyon sebebiyle oluyor. Bilinçsizce Sürülen Gereksiz Yere Üst üste Toprak işlemeler toprağın incelmesine Rüzgarlarında İncelen Toza dönen toprağı alıp götürmesinden meydana geliyor. İnsanımızın Toprak eşitliğini çiğnemesinden dolayı ne kapak kalıyor ne kanal nede ırmak.

pamukçu link=topic=28303.msg236303#msg236303 date=1261347232' Alıntı:
Teknik açıdan, şu an bayır arazilerde dahi göllenme olmuş, çok derin atılan son çiziler birer su kanalı olmuş, Doğru yerden açılmayan kapaklar yüzünden tarlaların yüzeyindeki engebeler ve bu yüzden oluşan toprak kayıpları cabası... Şahsi gözlemim pulluk ile tarla sürerken ne yaptığımızı bilmeden,hesaplamadan sürüyoruz...( çok büyük bir oranla )
Geçtiğimiz Perşembe ve Cum
pamukçu link=topic=28303.msg236303#msg236303 date=1261347232' Alıntı:
a günü Tekirdağ Çerkezköye bi yolculuk yaptık Ağır Abi le beraber.. Yol boyunca hep gözümü tarlalardan alamadım.. Açık konuşmak gerekirse arazi bizden çok çok güzel.. Fakat bir çok tarla sürülmeye başlanmış ve yarım yamalak bırakılmış.. Bazılarının ortası, bazılarının baş tarafları ve bazı tarlalarda ise orta kısımlarından bi çok yer çamur diye atlanmış.. Geri dönüşümüz de oldukça şiddetli yağmur vardı ve birçok tarlanın orta kısımları su dolmuştu. Açıkçası bu duruma bi anlam veremedim.. Doğru bir konu açmışsınız.. Bakalım arkadaşlar neler diyecek bu konularda, hep beraber yorumlıyacağız..

Trakya da rüzgar erozyonunun kat be kat üzerinde yağışlar sonucu toprak kayıpları olmakta... Ve bu işte çok büyük paylardan biri (birçok neden var, daha sonra onlarıda ele alırız) pullukla yanlış sürüm yapılmasından kaynaklanıyor...

sekileme konusuna da dikkat çekmek gerekir bence özellikle bayır arazilerde.Biraz tehlike olabilir ama verimlilik ve verimli toprak kaybı,tarlanın suyu tutması,mahsülün suyu alması için gerekli ve önemlidir bence

sürdükden sonra toprak kaybı olacağına pek inanmıyorumda; çünkü senin tarlandan rüzgar vs. ile gider, başkasının tarlasından sana gelir,,kayıp olarak biz verimlilik üzerinde düşünmemiz gerekir gibi, kısa vadede bol suni gübre ile aldığımız verimler ileri vadede çok kayıplara yol açıyor. bende bu yönden bakmak istedim, artık tarlalarımızda gübresiz pek ürün alamıyormuşuz gibi kayıp bu açıdan çok fazla...hele sulu arazilerde adamlar dönüme 70 kg. gübre atıyor buğdaya hayret. saten sulu, neden gübre atarlar bilmem. bu toprağı beslemek değil bence zehirlemek gibi birşey.

Rüzgar erozyonu için toprak parçalarının büyüklüğü / ağırlığı önemlidir. Genelde toprağı işleme ile nekadar ufalarsanız, o kadar çok rüzgar erozyonu olabilir.
Rototiller (toprak frezesi) toprağı un gibi ince yapabildiğinden, daha fazla erozyona neden olabilir.
Krüm (yaylı tırmık-aysan) toprağı nispeten kaba (ceviz-fındık kadar kesek) işlediğinden erozyon fazla olmaz.

Erozyona karşı tarlalarınızın etrafına ağaç dikmeye ne derseniz ???

Atila Beye katılıyorum aynı fikirdeyim tarlalar sulanıyor etrafına 1 tane ağaç dikilmiyor en azından sulanan tarlalara dikilse çok yararı olur artı kıraçta yetişebilen ağaç türleri var kıraç araziye dikilebilir.

Tarla sürme işine gelince: ÇİFTCİ bilinçsiz arkadaşlar alınmaca yok ÇİFTCİ gerçekten bilinçsiz.....
Tarla sürerken biniyor traktöre kolayına nasıl gelirse atıyor pulluğu bitirip çıkıyor.Tarla mektup zarfı gibi oluyor su tarlanın köşelerinde ve ortada birikiyor.
Bunda kullanılan ekipmanda önemli hala şu adi pullukları kullanmaya devam ediyoruz onunlada övünüyoruz benim traktör 5 li çekiyor 6 lı çekiyor diye.Hiç kimsenin aklına gelmiyor tam otomatik dönerli 3 lü ve 4 lü kullanmak.Avrupadaki tarım sitelerine girin bakalım bizim kullandığımız pulluklardan kullanan kaç tane çiftci bulacaksınız.Tek taraflı sürüyorlar tarlada ne çukur var nede mektup zarfı oluşuyor.Çiftciye sorsan pulluk pahalı alamıyorum diyor ama kullandığı traktör 70 -80 bin TL pulluk 6-10 bin TL.

Bilinçsizce çiftcilik yapıyoruz tarlayı eğiminin tersine sürmüyoruz kolay şekilde nasıl sürülürse öyle sürüyoruz sonrada selde olur tarlada yapay göl de olur.
Bende PULLUK AYARLARI ve TARLA SÜRME konusunda teknik döküman var paylaşabilirim

tarlayı egıme parelel surum dogru surum doner kulaaklıda ıyı bır cozum
ama yurdumuzda tarla yapısı bunlara uygunmu bence bunuda sorgulamak lazım
avrupaya kıpda ıle bakıyoruz ne traktor ne ekıpmanlar var tarla buyuklugude ona gore

NH TT 65 DT (sadece 65 HP ve nispeten ucuz) ile alpler döner kulaklı 3 x 12 inç kullanıyoruz ve bir sorun yaşamıyoruz. Bu sene sadece bir yonca tarlasının bozumunda 1 gövdeyi çıkartmak zorunda kaldık. Malum yonca yeri sert oluyor.
Avrupa çiftçisi (en azından Almanya`da) iklim (yağmur) sorunu yaşıyor. Dolayısıyla büyük ekipmanlar ile işleri kısa zamanda bitirmek mecburiyetinde. Ayrıca oradada ' ' havlu büyüklüğünde ' ' çok tarla var...

masseysuper90 link=topic=28303.msg236329#msg236329 date=1261386164' Alıntı:
Mazeret üretmek çözüm değil bence istenirse yapılır ben bu sene pancar yerini dediğim gibi tek taraflı sürdüm biraz fazla yaktı tarlada hiç bir engebe çukur oluşmadı.
BU KONUDA KATILMIYORUM FAZLA YAKACANA ÇNKÜ OLDUN YERDE DÖNMEKMİ İYİ YOKSA30-40 M GİDİP SÜRÜMMÜ İYİ.
ARTIK TEKNOLOJİDEN YARARLANMALIYIZ BENCEDE DÖNERLİ PULLUK ÇOK İYİ
HASAN AAAA BİR TRAKTR ALMIŞ BİLMEM KAÇ BEYGİR ......V.S
BUNU DÜŞÜNENE KADAR ELİMİZDEKİ OLANAKLARLA NASIL DAHA FAZLA VERİM ALIRIZ TARLADAN VE GELECEK NESİLE NASIL TARLA BIRAKIYORUZ BUNU DÜŞÜNMEMİZ GEREK DİYORUM
AĞAÇ DİKELİM DE ANIZLARIDA YAKMAYALIM KARDEŞLER. UNUTMA ÇOCUNA BIRAKACAN EN İYİ EMANET KULLANIŞLI VE VERİMLİ TOPRAKLAR BIRAKMAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
SAYGILARIMLA

Bizim buralarda da aynı.arazilerimiz 1975 yılında devlet tarafından toplulaştırma ve tesviye yapılarak parsellenmiş ve her parselin yolu ve suyu olacak şekilde arazi sahiplerine tesim edilmiş.(yanılmıyorsam türkiye ilk defa).o zamandan beri hatalı sürümle o tesviyeden eser kalmamış.birde veraset yoluyla tarlalar parça parça.peki ne yapılmalı.
Bir tarlayı tesviye ettirmek baya maliyetli bir iş.ve tesviyeli bir tarla da verim kat kat artıyor.
tesviye pullukla bozuluyor.pulluğun ayarını çok güzel yapmak gerek.sürülmüş bir tarlada traktörün gittiği sıralar sonrada belli olmamalı.sürülmüş tarla dışarıdan bakıldığında dümdüz görünmeli.tarla sahibinin farklı güçte iki traktörü farklı numaralı pulluklarla aynı çizide çift sürdü mü bu da çifti bozuyor.evlek çukurlar enson pulluk hafif indirip bir gidip bir gelerek kapatılmalı.birdaha ki sürümde çukur olan yer evlek başlangıcı yapılarak o çukurun kapanması sağlanmalı.aksi taktirde çukurlar daha çukur olur.her seferinde farklı yerden evlek kesilmemeli.imkan varsa bütün çiftler dönerli pullukla sürülmeli.tarlanın yastık başlar geri geri gidilerek bir yöne sürülmeli.bir dahaki sürümde tam tersi olmalı.tarla çok sertse önce çizel patlatma çekilmeli.pulluğun yere geçmesi için traktör kol ayarları sıkıldığında randımanlı çift olmuyor ve traktörün arka lastiğinin gittiği çukur tam örtülmüyor.ve sert zemine pulluk dalıp çıkarken yüzey bozuluyor.tarlanın muhtelif yerlerine kamyon yada römork batmışsa yada geçici sulama herki varsa önce onlar kapatılıp sürüme öyle başlanmalı.traktörün arkasında çektiği pulluk tırmık sürgü .... gibi aletler çamur yada ot kalıntıları nedeniyle toprak önünde yığılır.ve tarlanın ortasında kaldırmak icab ederse tarla yüzeyi bu sebeptende bozulur.
tarladaki ot ve ekilen bitki kalıntıları tarlanın köşesine yakılmak için yığılır.ve birkaç yıl içerisinde oranın yükselmesine sebebiyet verir.ve oraya artık su çıkmaz.
yani yapılan iş kolayına kaçmadan emek verilerek düzgünce yapılmalı.

bizim buralarda rüzgar erezyonu coktur bahar aylarında cok olur bozyel Rototiller (toprak frezesi) kullanan biriyim 3 metrelik büyük capalı ve şanzımanlı vitesli yani nasıl istenirse öyle hazırlar ister un eder isterse kesekli veya ufak kesekli her zaman her mahsule cekerim özellikle ekin ekecegim yere güzün cok güzel yer hazırlar topraga derin cekildiginde kürüm gibi topragı cok iyi düzeltir erken ekecegim ekine uygularım bahara kadar ekin köklenir ve erozyona karşı ekinin kendiside iyidir rotil iyi bi zirai eşyadır bence tohum yatagını iyi oluyor tohumun cıkışı kuvettli oluyor baharada erezyona karşı ayakta duruyor yeşil mahsul ekecegimiz yerde malesef rüzgar etkiliyor topragı sürüklüyor agaç ekmek şart calı özelilke

tura30 link=topic=28303.msg236348#msg236348 date=1261395797' Alıntı:
BU KONUDA KATILMIYORUM FAZLA YAKACANA ÇNKÜ OLDUN YERDE DÖNMEKMİ İYİ YOKSA30-40 M GİDİP SÜRÜMMÜ İYİ.
ARTIK TEKNOLOJİDEN YARARLANMALIYIZ BENCEDE DÖNERLİ PULLUK ÇOK İYİ
HASAN AAAA BİR TRAKTR ALMIŞ BİLMEM KAÇ BEYGİR ......V.S
BUNU DÜŞÜNENE KADAR ELİMİZDEKİ OLANAKLARLA NASIL DAHA FAZLA VERİM ALIRIZ TARLADAN VE GELECEK NESİLE NASIL TARLA BIRAKIYORUZ BUNU DÜŞÜNMEMİZ GEREK DİYORUM
AĞAÇ DİKELİM DE ANIZLARIDA YAKMAYALIM KARDEŞLER. UNUTMA ÇOCUNA BIRAKACAN EN İYİ EMANET KULLANIŞLI VE VERİMLİ TOPRAKLAR BIRAKMAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
SAYGILARIMLA
benım ıcın gunun yorumu

O tarlada o tarlaya geçse iyi... yok oluyor toprak kayboluyor, bir tarlanın düzgün sürülmesi, burada fırtınalar koparan hangisi daha iyi, daha teknolojik, daha havalı tartışmalarından çok daha yararlıdır emin olun...