Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye ile Libya arasında tarım sektöründeki ilişki ve işbirliğinin çok daha iyi bir noktaya gelmesini istediklerini bildirdi.

--------------------------------------------------------------------------------Çeşitli temas ve ziyaretler için Türkiye ' ye gelen Libya Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanı Muhammed Ali El Huveyc ile Libya Tarım ve Balıkçılık Bakanı Ebubekir El Mansuri, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker ' i ziyaret etti.

Bakan Eker, görüşmenin basına açık bölümünde yaptığı konuşmada, konuk Bakanları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın Libyadaki temaslarının ardından kısa süre sonra Türkiye ' de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye ile Libya arasında tarım alanında işbirliği için bir mutabakat zaptı imzalandığını hatırlatan Bakan Eker, iki ülke arasında üst düzeyde başlatılan karşılıklı işbirliğinin tarım alanıyla da hayata geçirilmesini temenni ettiklerini söyledi. İki ülke arasında tarım sektöründeki ilişkilerin çok daha iyi bir noktaya gelmesini arzu ettiklerini belirten Eker, tarım alanında hükümetler arası işbirliğinin yanı sıra özel sektör işbirliklerinin de önemini vurguladı.

Türkiye ile Libya ' nın, Akdeniz ' e kıyıları olan ülkeler olduğuna ve benzer ekolojik özellikleri bulunduğuna işaret eden Eker, Türkiye ' nin dünyanın 8 ' inci büyük tarım ekonomisine sahip bir ülke konumunda olduğunu kaydetti.

Bu anlamda ülkenin önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çeken Eker, iki ülkenin ticari ve tarım alanında ilişkilerini artırırken, aynı zamanda birbirlerinin tecrübe ve bilgi birikiminden de yararlanmaları gerektiğini ifade etti.

- ' ' TÜRKİYE ' DE TARIM ALANINDA YATIRIM YAPMAK İSTİYORUZ ' '

Libya Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanı Muhammed Ali El Huveyc de iki ülke arasındaki karşılıklı ilişkilerin kağıt üzerinde kalmasını istemediklerini bunları somut hale getirmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Türkiye ' de tarım alanında yatırım yapmak istediklerini belirten Huveyc, bu konuda uygun tarım arazilerinin yatırım için tahsis edilmesini talep ettiklerini kaydetti. Türkiye ' nin güzel ve elverişli tarım alanlarına sahip olduğuna işaret eden Huveyc, bu kapsamda ülkede buğday gibi tarım ürünleri üretim yatırımı yapmak istediklerini ifade etti.

Libya Tarım ve Balıkçılık Bakanı Ebubekir El Mansuri de iki ülke arasında değerlendirilebilecek uzun vadeli fırsatlar olduğunu belirtirken, ikili işbirliğinde tarım sektörünün çok katkısının olmadığını bu nedenle özellikle tarım alanında işbirliğini geliştirmek istediklerini kaydetti.

Türkiye ile tarım alanında sadece kamuyla değil, özel sektörle de işbirliği yapmayı arzu ettiklerini bildiren Mansuri, tarım sektöründe yatırım imkanları için teknik heyet çalışmalarının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Eker, konuk Bakanlara, çini işlemeli birer plaket verdi