Faizlerdeki düşüş, alımlarının bir bölümünün finansmanını sağlamak için kredi kullanan Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) 40 milyon lira rahatlattı. Alımların finansmanı için yılbaşında Ziraat Bankası’ndan yıllık yüzde 27 faiz ile 1 yıl vadeli 350 milyon lira kredi kullanan TMO, faizlerdeki düşüşten yararlanmak için, bu krediyi erken kapatmak üzere şimdiye kadar 2 kez kredi yenileme ihalesi yaptı. İlk ihalede, kredi faizini ortalama yüzde 13,32’ye düşüren TMO, vadeyi de bir yıl tekrar uzatmış oldu.

En son Eylül ayında yapılan ihalede yıllık ortalama faiz yüzde 8,72’ye düşerken, vade de gelecek yıl Eylül ayına kadar ertelenmiş oldu. Şimdiye kadar yaptığı 2 kredi yenileme ihalesinden faizlerdeki düşüşten dolayı 40 milyon lira avantaj sağlayan TMO, aynı amaçla yeni ihale açmaya hazırlanıyor. Diğer taraftan, 2009 yılı alımlarının finansmanı için Hazine’den 2 milyar 570 milyon liralık özel tertip tahvile istinaden kaynak sağlama imkanı olan TMO, şimdiye kadar bunun 1 milyar 980 milyon lirasını kullandı. Kalan 580 milyon liralık bölüm, gelecek yılki alımların finansmanında, 2010 yılı sonuna kadar kullanılabilecek. TMO, alım bedeli olarak şimdiye kadar 2 milyar 207 milyon lira ödeme yaptı. Mısır alımlarının çok yavaş gitmesi nedeniyle, TMO’nun halen çiftçiye vadesi gelmemiş sadece 29 milyon lira borcu bulunuyor.

TMO, 2010 yılı alımları için 3 milyar lira dolayında finansman programı yaptı. Finansman programı, rekoltenin durumuna ve piyasa şartlarına göre netleşecek. Bu verilere göre TMO, finansmanını, özkaynakları, kredi veya hazine kaynaklarından sağlayacak.

Alımlarının bir bölümünü satışlarla finanse eden Ofis, şimdiye kadar 380 bin ton civarında buğdayı ihraç amaçlı sattı. Dahilde işleme rejimi kapsamında imalatçı ihracatçılara da 520 bin ton dolayında satış görünüyor. Ofis, 2009-2010 döneminde 4 milyon ton buğday, 1 milyon ton arpa ve 1 milyon ton civarında da mısır alımı programlamıştı. Bu dönemde, 730 bin tonu makarnalık, 758 bin tonu yemlik 2 milyon 269 bin tonu da ekmeklik olmak üzere toplam 3 milyon 758 bin ton buğday 1 milyon 250 bin ton da arpa alındı. Arpa alımı, planlananın 250 bin ton üzerinde gerçekleşirken, mısır alımları, ekonomideki gelişmelerin de etkisiyle şimdiye kadar 200 bin tonun altında kaldı. Mısırda toplam alımın 250 bin ton civarına kalacağı tahmin ediliyor. -TÜCCAR DA PİYASADA OLUŞAN FİYATTAN MEMNUN- Bu arada AB’ye uyum kapsamında bu yıl ilk kez tüccardan hububat alımına başlayan TMO’ya, 1 Eylül’e kadar verilen süre içinde 14 şirket ve tüccar 50 bin 938 hububat satışı için başvuru yaparken, piyasada fiyatların yükselmesi üzerine bunların önemli bölümü taleplerini geri çekti. Halen 35 bin civarında satış başvurusu olmasına karşın satış işleminin gerçekleşmesi için işlem başlatan olmadığını belirten yetkililer, tüccardan alımın 31 Aralık’ta sona ereceğine işaret ederken, bu kapsamda tüccardan gelecek ürün miktarının 15 bin tonda kalmasının beklendiğini kaydettiler. TMO, AB Ortak Tarım Politikası’na uyum için, geçen yıl hububat ve çeltik alım yönetmeliklerini değiştirdi. Alım yönetmelikleri uyarınca, bilanço esasına göre defter tutan tüccar ve şirketlerden, müstahsilden alındığının belgelenmesi kaydıyla 2009 yılı mahsulü ekmeklik buğday, makarnalık buğday, arpa, çavdar, tritikale ve yulaf alınacak. Alım için makarnalık buğdayda 10 tonluk, diğer ürünler için 80 tonluk alt limit belirlenirken, TMO’ya ürün satmak isteyen tüccar ve şirketlerin en yakın Ofis şubesine 1 Eylül’e kadar teklifte bulunması istendi. 1 Eylül’e kadar verilen sürede, sadece 14 şirket ve tüccar, 7 bin 845 tonu makarnalık buğday, 13 bin 90 tonu ekmeklik buğday, 21 bin 528 tonu arpa ve 8 bin 475 tonu çavdar olmak üzere toplam 50 bin 938 ton hububatı TMO’ya satmak üzere başvuruda bulunmuştu. TMO’nun alım fiyatlarını uygun bulanlar, teklif ettikleri sınırlar içinde kalmak şartıyla, istedikleri kadar ürünü, 1 Kasım-31 Aralık günleri arasında TMO’ya satabilecekler. Ürün bedelleri, çiftçiden yapılan alımlarda olduğu gibi, 1 ay içinde ödenecek.