HAYVANCILIKTA İŞİN DOĞRUSU NEDİR.. UYGULAMADAKİ ÇARPIKLIKLAR

Ynt: HAYVANCILIKTA İŞİN DOĞRUSU NEDİR.. UYGULAMADAKİ ÇARPIKLIKLAR

Merhaba Nail ABi, Merhaba Yavuz Kardesim,
Kardes diyorum benim de yasim 25-26 :) bu yorumumda biraz teknik bilgiden uzak kalmak, sohbet içerikli yazmak istedim senin gibi :) Nail abi ve senin mail adresleriniz bende mevcut.. ikinize de birkaç döküman gönderiyorum sığırcılıkla ilgili.. Mailim safanuroglu@gmail.com mail yoluyla ulaşan arkadaşlara da dökümanları gönderebilirim arkadaşlar.. Millet olarak kalkınalım ..

Son yorumundan bir onceki cok uzun yazini gercekten zevkle okudum kardesim. paylasimin icin cok tesekkur ederim. Zulfikar kardesim de bilgi, belge, dokuman gondermis, ona da ayriyeten tesekkurlerimi iletmek istiyorum..

Ben Deniz Ulastirma Isletme Muhendisligi bolumune 2002 yilinda kayit oldum.. 2007 Subat ' inda mezun oldum.. Askerlik, calisma hayati ve global kriz derken basladigimiz yere geri donduk.. Tekrar tarla sürdük, ekim yaptık.. gazayağı, tırmık çektik... emin olun arkadaşlar tarım gibi güzel bir iş yok.
İyi ki gelmişim, iyi ki başımı sokacağım bir evim var.. iyi ki karnımızı doyuracak tarlamız traktörümüzü var dedim. Büyükbabam bir ay kadar önce vefat etti. Düşündükçe adamın arkasından Allah razı olsun dedim.

Milletimizin yüksek okul okumuş insanlardan kravat takmayı, evine dışarıdan para getirmesini bekliyor.. Öyle bir şartlanma var.. Üniversite okumak bana inekçiliği öğretti desem yeridir arkadaşlar.. işten çıktık.. hayatın ne derece zorlu ve ne kadar dişli olmamız gerektiğini anladım.. Elimizdeki kaynakları farkettim. İşten çıktıktan sonra bir köyüm olduğunu hatırladım.. Sonra başladım çıkış yolu aramaya.. Bu işlerin içinde büyüseydim belki de araştırmayacaktım.. Şimdi burada olmayacaktım.. Herşeye bir sebep vardır.

Şimdi herkes için geçerli birşeyi size sormak istiyorum.. Ben veya bir başkası, sahip olduğumuzu ünvanı, maaşı bizden sonrakilere devretme hakkına sahip miyiz? Hayır. Ama tarlalarımız gerek bizden öncekilerin, gerek bizim ve gerekse de bizden sonrakilerin geçim kapısı oldu..

Bizim memlekette de gerek tarıma gerekse de hayvancılığa iş gözüyle bakılmaz.. Asgari ücret olsun iş olsun diyorlar.. Neymiş efendim ssk ' si varmış.. Yahu SSK dediğiniz nedir ki? Siz gidip biryerde çalışsanız ödeyeceğiniz ev kirası minimum 250 TL diyelim.. Şu an itibariyle çiftçi bagkuru 125 TL..
Sağlamca işini takip etse bir insan.. adam gibi hayvanına sahip çıksa asgari ücretten fazlasını kazanır + ödeyeceği ev kirası ile de iki kişiye bagkur primi öder emekli eder.

Hatta ve hatta bir inek daha baglasa bir kişiye daha bagkur primi yatırabilir. Herşey +1 ineğe bağlı :) ev kirası + fazladan bir inek adamın hem esine hem de ogluna ssk yatirabilir.

bir de bir laf vardir canlı mala güven olmaz diye.. yahu beni de doğuran canlı, ben de canlıyım.. ben ölmüş müyüm :) hayvanımıza cocuk gibi sahip çıkarsak demek ki garantisi varmış diyorum kendi kendime..

hem inek deyip geçmeyin arkadaşlar... napolyon bonapart isimli fransız savaş komutanı demiştir ki:
bir çivi bir atı, bir at bir askeri, bir asker bir orduyu, bir ordu da bir milleti ayakta tutar demiştir..
Bir inek bir evi ayakta tutar diyebiliriz yani arkadaşlar..

ceya023 link=topic=28357.msg237167#msg237167 date=1261672916' Alıntı:
bakın biz hayvancılıgı neredeyse 20yıldır yapıyoruz ben cocukkenden hayvanlarımız hep vardı ve biz tarımdan para kazanmıyoruz o sadece kendini ceviriyor biz hayvancılıktan para kazanıyoruz.. şu ara yine 15tane kadar inegimiz var simental ve mandafon fakat saf ırk degiller.. biz merayada saldıgımız için tam saj ırk beslemiyoruz.. ve sadece saf ırk damızlık tosun besliyoruz... eskiden aşı yaptırırdık fakat aşılar cogu aman tutmuyor bazen bozuk oluyor.. en iyisi kendi damızlıgını beslemektir.. bu işten para kazanmayan adam bu işi ve hayvancılıgı bilmeyen ve hayvanlarına özenmeyen kişilerdir.. eger hayvancılıktan alıyorsa bu işten para nasıl kazanılmıyor anlamıyorum biz hep kazanıyoruz.. ama bizim köyumuz musait çagır ve hozan cok oldugu için yem giderimiz az.. biz veterinere öle cokta para harcamıyoruz çünkü şuan bizde bakıcımızda hayvan hastalıklarından anlıyor düzenli aşılarını yaptırıyoruz sadece arada hasta olana ilaç alıyoruz oda cok sık olmuyor..hastalıklı hayvan içine sokmassanız hayvanlarınız kolay kolay hastalanmaz.. ve ben ilk önce dişi buzagı alın kendi ineginizi kendiniz yetiştirin dedigimde bunun için demiştim buzagıyı alıp yetiştiriseniz o iklime alışır yaşama ortamına v.s ve daha dayanıklı olur o ortam için.. biz hazır inek hiç almadık şimdiye kadar.. şuda bi gercek kimse iyi inegini göturupte satmaz normal koşullarda.. inek besleyecek kişi surekli hayvanların içinde olmalı dikkat etmeli hayvanlara hayvan hasta oldugunda erken mudahale edersen iyileşmesi kolay olur..

süt verimine gelince biz sutu peynir olaraka satıyoruz bu baya karlı sütü alıp direk satarsan cok ucuza gidiyor.. 5kg suttun 1kg peynir rahatlıkla cıkar.. biz bu şekilde gunluk olaraka satıyoruz.. sütü iyi degerlendirmek önemli.. ama şu unutulmamalı litre litre süt hesabı yapılarak para kazanılaz inekcilikte inek besliyorsan öncelikle aldıgın buzagıyı iyi yetiştirmeye gayret ediceksin.. ve asıl parayı buzagılarından kazanacaksın.. bizim cok nadir buzagımız ölmüştür.. sadece bir yıl buzagılarımız öldu 4 tane oda bakıcımız cok acemiydi bizde köyde olmadıgımızdan dogumda öldürmüştü iki taneyi..ikisinide dogumdan sonra soguk yere koymuş onlarda öle bi kaç gun yasayıp öldü.. yoksa ilk dogumu olmayan ineklerin buzagıları dogumda kolay kolay ölmez..

kazanca gelince bu işin hakkını veren biri kesinlikle cok iyi para kazanır.. ama hayvancılıgı yapan kişi kesinlikle hayvanlarını sevmeli dikkat etmeli.. yoksa sadece yem ve ilaçla hayvancılık yapılmaz.. eger ilaça cok para veriyorsa bu o kişinin acemeliginden dolayıdır..

ben size bi hesap yapmıştım cok basit 20inek üzerinden... bu hesap bizde hep tutuyor.. ama bizim vaktimiz sınırlı yoksa şuan hayvancılıgı cok daha geliştirirdik.. babamda bende çalışıyoruz ancak hafta sonları ve tatillerde hayvanları kontrol edebiliyoruz.. şuan işi bilen bi bakıcımız var.. her hafta sonu babam gidip bakıyor kontrol ediyor..
en basit olaraka bu yıl 6tane tosun kestik etin kilosu 12,5tl ve her bir tosun 3500-4200tl arası para tuttu oda 2.5 ay besi yaptık sadece tosunları.. ve bunlar kendi buzagılarımızdı..5 tane duve var şuan tanesi 3000tlden asagı degildir ve bu kışın doguracaklar..artık 10tane inektten aldıgımız buzagılar tosun oluyor ve satıyoruz bu zaten bi devretmeye basladımı 3. yılda para sürekli kazanırsın..
bu yıl özellikle hayvancılık tavan yaptı nası para kazanamıyor insanlar anlamıyorum yem bedeva neredeyse ya bugday arpa fiyatları ortada bide et zam aldı kesim 12.5tl kg bası bu yıl nasıl hayvancılık kötu deniyor anlamıyorum.. bu yıl çifçi öldü ama hayvancılık iyidi.. keske daha fazla hayvanımız olsaydı..
basit bi hesapla biz 11tane inegimizden net 35bin tl aldık ve almayada her yıl devam ediyoruz çünkü devrediyor.. ee diyeceksiniz ki şimdi masraf noldu.. masrafı süt parası az cok karsılıyor bizim burda biz 6-7 ay meradan faydalanıyrouz ama baska yerde ful yem verilse 10bintl den cok yem yiyemez 33tane hayvan(11inek+11 dana+11buzagı).. seneye yine gecen yılki buzagılar yetişecek satıcaz aynı şekilde.. ve 25bin tl ye siz para kazanmak degil diyorsanız 11 inekten benim ona sözum yok aylık geliriniz 2000tl civarı oluyor.. ben muhendis olmasam gider köyde 40tane inek beslerim 6 yıl boyunca ama köyde yaşayan insanları anlamak güç.. mesela bizim orda adam bu işe meslegi gözuyle bakmıyor benimsemiyor hayvanları asagılık mahluklar olaraka göruyor oysaki gecim kaynakları dört elle sarılıp ilginecekelrine.. cocuklarına bakımını bırakıyorlar ayda bir belki hayvalarının içine gidiyorlar cogaltmıyor yok kokuyor falan filan ama bence para kazanıyorsan o işten o işi benimseyeceksin.. hazır hiç bi yerde para kazanılmıyor..

ben hayvancılıgı kitaplardan ögrenmedim .. hastalıklarını v.s bizat deneyimlerimiz oldu bizim.. ama bizim imkanlarımız iklim koşullarımızla baskalrınki farklıdır belki.. sonucta hayvancılıkta birnevi ticarettir yemini samamnını ucuza mal etmessen ilacını hastalıgını sen anlamssan veterinerin recetesine göre surekli hareket edersen bişey kazanamayada bilirsin... ve yetiştirebilecegin ırka dikkat etmelisin iyi secmelisin.. saf ırk hiç bir zaman tavsiye etmiyorum.. mumkunse mandafone ve simental kırmaları beslenmeli.. onlarda neredeyse saf ırk kadar verimliler.... inek olaraka mandafon cinsi guzel fakat damızlık tosun simental olmalıdır buzagılar simental mandafone karışımı oldumu cok iyide et alırlar.. ve satımıda kolay olur.. renk öenmlidir:)) bizde inekler simental agırlıklı ama mandafon da var.. ama tosunumuz damızlık olan simental..

cok uzun oldu ya :)) okuyan cıkarmı bilmiyorum
Çayır veya merası olmayan,sütü de direkt satan para kazanamıyor.Saf ırk hayvanınız olmadığı için veterinere fazla ihtiyaç olmaz.Bizde de var 3-4 kırma,gık demez.Ama işi profesyonel yapacaksan,saf ırk şarttır bence.Bu işle uğraştıgınıza göre az çok yem saman vs bilirsiniz,sütü 70-75 kuruş civarında satıp para kazanıyorum derseniz,benim bu konuda diyecek bir şeyim kalmaz.

cagrı kardeş..zaten ben sütten öle böle para kazanırsınız demiyorum inegin buzagısından para kazanırsınız diyorum yeni duve ve tosun yetiştirmekten.. süt yemini samanını karsılasın yeter... biz peynir olaraka satıyoruz.. kilosu 5tl civarı peynirin 5kg inek sutunden 1kg dan fazla peynir cıkar.. biz 1tlye veriyor gibiyiz sütü..

saf ırk konusuna gelince ben saf ırk beslemem zamanında besledik deneme amaçlı ama randumanlı degil.. onlardan döl aldık tohumluk tosun sadece.. bizim kırma dedigimiz ineklerinde saf ırktan öle aşagı kalır yanı yok tosunları tam besi yapsanız 400kg rahat et atıyor.. inekler merada ilk 3ay 20kg civarı sut veriyor sonraları 15kg a falan düşüyor.. ama dikkat edin yemsiz bu süt miktarları inege yemde verirseniz 20kg civarı süt alırsınız sürekli.. buda yeterli bence.. profesyönel yapacaksanız cok buyuk sermayeniz olmalı en az 200 baş buyuk bas saf ırk ineginiz olmalı.. artı sütüde işlemelisiniz ozaman para kazanırsınız..

benim kırma dedigim ineklerin neredeyse hepsi aşı ile döllendiler şuan ki ineklerimizin hepsini biz yetiştirdik anneleri yaslanınca sattık yerine daha iyi duveleri inek yaptık böle yani.. kırma deyince genelde 8-10kg sut veren inekler akla geliyor.. benim kast ettigim kırmalar saf ırkın bi altı sadece.. ve dayanıklılarda.. saf ırk beslemenin entegre tesisileriniz yoksa hiç bi anlamı yok.. yeni bu işe başlamış birinin bu işten kar etmesi zor saf ırkla.. bi inek ölse uyumsaglayamassa iklime falan en az 5-6bin tl zararın olur.. saf ırk fiyatlarınıda bilmiyorum ama tahminen 5bin tl üzeridir..biliyorsanız paylaşın bende merak ediyorum..

saf ırk bile beslemeyi düşünürseniz buzagı olarak alıp yetiştirmenizi tavsiye ederim ozaman adaptasyon süresini rahat atlatır ve verim alabilirisniz bagışıklıgı artmış olur yasayacagı yere..

dikkat edin inekcilikte sadece sütten para kazanılır demiyorum buzagı + sütten aldıgın danalarını yetiştirirsen bide 3,yıldan itibaren devir daim yapar ve buda nakit ve toplu para demek ozaman iyi gelişim kaydede bilirsiniz..

ceya023 link=topic=28357.msg237256#msg237256 date=1261694526' Alıntı:
cagrı kardeş..zaten ben sütten öle böle para kazanırsınız demiyorum inegin buzagısından para kazanırsınız diyorum yeni duve ve tosun yetiştirmekten.. süt yemini samanını karsılasın yeter... biz peynir olaraka satıyoruz.. kilosu 5tl civarı peynirin 5kg inek sutunden 1kg dan fazla peynir cıkar.. biz 1tlye veriyor gibiyiz sütü..

saf ırk konusuna gelince ben saf ırk beslemem zamanında besledik deneme amaçlı ama randumanlı degil.. onlardan döl aldık tohumluk tosun sadece.. bizim kırma dedigimiz ineklerinde saf ırktan öle aşagı kalır yanı yok tosunları tam besi yapsanız 400kg rahat et atıyor.. inekler merada ilk 3ay 20kg civarı sut veriyor sonraları 15kg a falan düşüyor.. ama dikkat edin yemsiz bu süt miktarları inege yemde verirseniz 20kg civarı süt alırsınız sürekli.. buda yeterli bence.. profesyönel yapacaksanız cok buyuk sermayeniz olmalı en az 200 baş buyuk bas saf ırk ineginiz olmalı.. artı sütüde işlemelisiniz ozaman para kazanırsınız..

benim kırma dedigim ineklerin neredeyse hepsi aşı ile döllendiler şuan ki ineklerimizin hepsini biz yetiştirdik anneleri yaslanınca sattık yerine daha iyi duveleri inek yaptık böle yani.. kırma deyince genelde 8-10kg sut veren inekler akla geliyor.. benim kast ettigim kırmalar saf ırkın bi altı sadece.. ve dayanıklılarda.. saf ırk beslemenin entegre tesisileriniz yoksa hiç bi anlamı yok.. yeni bu işe başlamış birinin bu işten kar etmesi zor saf ırkla.. bi inek ölse uyumsaglayamassa iklime falan en az 5-6bin tl zararın olur.. saf ırk fiyatlarınıda bilmiyorum ama tahminen 5bin tl üzeridir..biliyorsanız paylaşın bende merak ediyorum..

saf ırk bile beslemeyi düşünürseniz buzagı olarak alıp yetiştirmenizi tavsiye ederim ozaman adaptasyon süresini rahat atlatır ve verim alabilirisniz bagışıklıgı artmış olur yasayacagı yere..

dikkat edin inekcilikte sadece sütten para kazanılır demiyorum buzagı + sütten aldıgın danalarını yetiştirirsen bide 3,yıldan itibaren devir daim yapar ve buda nakit ve toplu para demek ozaman iyi gelişim kaydede bilirsiniz..
yok abim nerde 5bin kimsa satıyo 5bine.saf ırkın dalgası aldıktan sonra para geliyo eline devletten,biz aldığımızda öyleydi halen devam ediyo mu bilmiyorum.Buzagı konusunda hemfikirim.Bizde mera 0.Sen yemsiz bu kadar süt alıyosun,biz yem verip bu kadar süt alıyoruz.Hemen hemen aynı miktarlar ama yem farkı var.Yem de yeterince pahalı...

MERHABA ÇAĞRI, MERHABA YAVUZ,
SÜTÜ PEYNİR YAPIP SATMAYI BİZİM KÖYDEN YUSUF ABİ DE ÖNERMİŞTİ. Kİ, ŞİMDİ O PEYNİR VE TEREYAĞI OLARAK ÇALIŞIYOR. ESKİDEN BİZİM KÖYDE DE PEYNİR SATIŞI VARDI MANDIRALAR SÜT TOPLAMADAN EVVEL. AMA ŞİMDİLERDE PEYNİR SATIŞI PEK YOK DİYE BİLİYORUM. TOPLAYICILARA VERİLİR BİZİM ORADA SÜT LİTRE FİYATI 60 KURUŞTAN...

20 KG SÜT ALMAK GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL. ÜSTELİK TAM OLARAK SÜT IRKI OLMAYAN MANTOFON VE SİMENTAL İNEKLERDEN.. Kİ, BİZİM KÖYDE UZUNCA SENELER BU İŞİ YAPMIŞ OLAN YUSUF ABİ DE ET AĞIRLIKLI ÇALIŞIRSAN PARA KAZANIRSIN DEDİ BANA.. HATTA İLAVE OLARAK SÖYLEDİKLERİNE GELİNCE,GÜNLÜK 25 KG VE ÜSTÜ SÜT VERİMİ OLAN İNEKLERİN ÇOK FAZLA DAYANMADIĞINI, RANDUMANLI OLMADIĞINI DA İLAVE ETTİ.

AŞI YANİ SUNİ TOHUMLAMA İLE SAF IRKA YAKLAŞMA DEDİĞİNİZ OLAYA KATILIYORUM. ARTI DİĞER KATILDIĞIM HUSUS İSE DİREK İNEK YERİNE BUZAĞI ALIP KENDİ İNEĞİNİ YETİŞTİRMEK..ZİRA O İNEĞİN NERDEN GELDİĞİ, NE KOŞULLARDA YETİŞTİĞİNİ BİLMEK LAZIM.. BİR İNSAN BUZAK ALIP KENDİ İNEĞİNİ YETİŞTİRMEK İSTEDİĞİ ZAMAN ÇOK DAHA KARLI OLUR. MESELA Kİ DİREK ALINMIŞ OLAN BİZİM SATTIĞIMIZ SÜREKLİ OLARAK DÖNEN, AŞI TUTMAYAN DÜVE DE OLABİLİR..SÖZDE KESİME GİTMİŞTİ AMA CAMBAZ TABİR EDİLEN İNSANLAR SİZİ KANDIRABİLİR. YADA GELDİĞİ YERDEN BİR HASTALIK GETİRMİŞ DE OLABİLİR. BRUCELLA İSİMLİ TEDAVİSİ ZOR BİR HASTALIK VAR.. DİĞER FORUM KONULARINI OKUDUYSANIZ 7. AYDA, 6. AYDA İNEKLER BUZAĞI ATMIŞLAR.. HASTALIKTA TAŞIYABİLİR İNEK.. BUZAK ALIRSAN 8 AYLIKKEN BRUCELLA VE ŞAP AŞILARINI YAPTIRIP SIFIRDAN PIRIL PIRIL NESİLLER YETİŞTİREBİLİRİZ ;)

hem ilave etmek gerekirse, yetiskin bir inek alana kadar insan iki tane kucuk duve alip kisa zaman sonra iki tane yetiskin inek sahibi olabilir arkadaslar..

bakalim su anda istanbul ' dan haber bekliyorum.. bizim bolum mezunlarina ek ders, ek kurs verip gemi kaptanligi hakki taniyacaklar.. eger ki kaptan olabilirsem inek isini ertelemek zorunda kalacagim... ama surec basladi. olunmayacak bir yani kalmadi... ilerde birgun yeteri kadar para kazandigim zaman ve artik denizde calismak istemiyorum dedigim zaman ilk isim koyume donup devlete inek yazilmak olacak..

ben sahsen tigem ' in mantofon ineklerinden almak istiyorum.. bizim koyde yetistiricilik yapan, deneyim kazanan yusuf abi mantofon oneriyor. aklima da yatmiyor degil..

sizce ahir yapip kendi ahirinda mi inek beslemek daha karlidir yoksa kiralik ahirda baslayip ahir parasini inege baglayip calismak mi? sehir merkezine yakin bir yerde mi inek beslemek mantiklidir yoksa sehirden uzak köy ortaminda inekcilik yapmak mi ?

Süt İnekçiliği bir sanattır desem, buna bi çok arkadaş karşı çıkabilir.. Fakat gerçekten sanattır. Kendi içinde de bölümlere ayrılır.. İneği beslersiniz, doğum yapar bir buzağınız olur en kaliteli kaba yemleri yedirirsiniz, kesif yemlerle de takviye yaprsınız, 15 kg günlük süt verimi olan hayvandan 25 kg ma kadar süt alabilirsiniz. Artık siz iyi bir süt ineği sahibisiniz. Fakat buna müteakiben doğan buzağının durumu bu kadar parlak olmayabilir, çeşitli hastalıklara yakalanır, gelişmez, büyümez veya istikbal vadetmez.. O zaman siz iyi bir yetiştirici değilsiniz.. Birde doğumdan sonraki; ineğin kızgınlık dönemi vardırki tam bir muamma. Eğer yarı açık veya açık sistemse bunu farketmek çok kolaydır, bir de mera da otlatılıyosa tabiiki.. Eğer tamamen kapalı işletmeniz varsa, sulukları falan önlerinde ise bu olayı farketmek baya bi zordur.. Çünkü gizli kızgınlık gibi durumlada karşılaşabilirsiniz.. Neyse bunlarıda geçtik; suni tohumlama tam bi muamma.. Tutmazsa sürec muhtemelen 22 gün ila 28 gün arası geri atar. +Maliyette var, masraf, zaman kaybı, olaki bi daha tutmadı yaklaşık 1 ay daha geri ve hesaplar şaşmaya başlar. O zaman siz iyi bir süt üreticisi oldunuz ama yetiştirici olamadınız demektir.. yaklaşık 4 bin gibi bi rakama aldığınız inekten en fazla 300 gün gibi süt sağabilirsiniz... Tabiki bunun hesabı hiçbir zaman 300x25=7500 kg gibi olmaz.. Çünkü sütünde bi artış ve eksiliş grafik eğrisi vardır, birde buna heryıl yaşanması kaçınılmaz olan süt fiyatlarındaki artış ve düşüş eklenirse vay halinize.. Şu an için hemen hemen her ortamda bu hayvancılıktaki fiyat artışı konuşulsada, belli olmaz burası Türkiye.. Ya dışarıdan süt adı altında süt tozu, et adı altında Antilop v.b. hayvan eti veya damızlık ithalatı adı altında her türlü canlı hayvan gelebilir ki, bu dönem de hayvancılığa sıfırdan yatırım yapmış bi arkadaşın hazin sonu olur. Bur da anlatmak istediğim; asla ve asla bu işe başlıyacak arkadaşları bu işten vazgeçirmek değil. Sakın yanlış anlamasınlar.. Bu işi ne kadar çok arkadaş yaparsa tam aksine bununda bir meslek olduğunu anlatmak daha kolay olur.. Safa nında bahsettiği gibi hala kırsalda hayvancılıktan aylık kazancın 2 bin TL de olsada; Asgari Ücretle bir fabrikada veya bi apartman dairesinde kapıcılık yaparak kazanılan 600 TL nin yanında hiçbir artısı yoktur veya bizim bölgemizde böyledir..Her işte olduğu gibi; hayvancılıktada riskler vardır ve olmaya devam edecektir. Bu işe başlarken izlenecek bir çok yol vardır.. Düve ile başlarsan zaman kaybın olacaktır.. ' yıl gibi bi bekleme süreci vardır ki çok uzun gelebilir ve her türlü kötü durum bu sürecte gelişebilir.( süt fiyatlarının düşmesi, et fiyatlarının düşmesi, deli dana, kuş gribi v.b. salgın hastalıklardan dolayı pazarın baltalanması) İnek alır veya gebe inek alırda başlarsanız; zamanı satın almış olursunuz ki; bu en büyük artı dır. Çünkü en değerli olan zaman dır.. Tabii burda da önemli kriterler vardır, alacağınız hayvanın yetiştiği bölge itibarı ile sizin bölgeniz arasın olan karakteristik özelliklerin uyumu gibi konular.. Bu akşamlık bu kadar yazabildim, umarım okurken sıkılmazsınız.

ARKADAŞLAR BEN BURDA YEM KONUSUNA DEİNECEİM BİZLER BENDE DAHİL OLMAK ÜZERE SAMAN YEDİRİRİZ FAKAT SAMANIN BİR FAYDASI YOK İNE.VE KIRK TERLİNE ZARARIDA VAR SAMANIN KG TAHMİNEN YAZ AYINDA150 KRŞ BİR İNEK NE KADAR GÜNLÜK SAMAN YER NORMAL7.8 KG YER İNENE GÖRE BELKİ BİRAZ FAZLA BİRAZ AZ.BUDA 1200 EDER FAYDASI OLMAYAN BİR ŞEYİ YİDİRİYORUZ. SILAJIN KG NE KADAR 150 KRŞ GÜNLÜK 20 KG SÜT VEREN İNE BİR GÜNDE YİYECE MISIR SILAJI 25 KG BUDA 3.50 GİBİ EDER BİR İNEİN YİYECE SILAJ VE HİÇBİR YEM YEMEMEK ŞARTI İLE.20 KG SÜTDE 60KRŞ DAN 12TL EDER.12-3.5=8.5TL EDER GÜNLÜK.KAZANÇ
SAMAN YESEYDİ.120KRŞ+ YEM(8KG_60*8=4.8)4.8=7tl GÜNLÜK YEM PARASI
12TL SÜT_7TL YEM=5TL KAR
SILAJ KARI 8.5
SAMAN KARI 5TL TAHMİNİ FİYATLAR.

Merhaba Nail abi,
deneyimlerini paylastiin icin cok tesekkur ederim.. soylediklerin cok mantikli..acik besi olayi olayi cok guzel birsey ama sagimdaki hayvanlarin kontrolu biraz zor.. ama acik beside insanlar surekli olarak pislik kurumek, temizlemek zorunda olmadigi icin cok sansli.. hem yuguren inekleri de cok rahat farkedebiliriz..

kapali ahirlarda sadece hayvanin kontrolu kolay..

sadece silajla hayvan besisi olmaz bence abi.. silaj denilen sey genel olarak karbonhidrat iceren, protein olarak cok zayif bir besin.. protein ihtiyacini baklagil yem bitkilerinden yani fiğ ' den temin edebiliriz.. fig+ silajla ve biraz konsantre yemle cok guzel hayvan beslenebilir..

hem arkadaslar sunu da goz ardi etmemek lazim.. yemlerin icerigine bakarsaniz belli miktarda tuz ve mermer tozu da icermektedir... ozellikle mermer tozuna deginmek istiyorum. bu madde ozellikle tavuk yemlerinde de bulunur ve yumurtanin kabugunun sertlesmesi icin onemlidir... inek yemlerindeki vazifesi ise kemik gelisiminde rol oynamasidir.. yapacaginiz yemler kesinlikle aldiginiz konsantre yemlerin yerini tutmaz. guzel kemik gelisimi saglamis bir hayvanin et baglamasi hem kolay olur hem de daha cok et baglar..

en iyisi nedir denirse, silaj, fiğ, kesif yem, konsantre yem + hazmi duzenleyecek, kolaylastiracak kadar saman.. dengeli besleme de diyebiliriz arkadaslar..

arkadaş benim yazdım konuyu ben kafamdan yazmadım bunu bana kayseri veternerlik fakultesi bitki yemi uzmanı bir profösör hoca vermişti.
unutmadan sen öyle bir yazmışın ' ki senin dediklerin sılajın içinde bulunmuyor gibi yazmışsın.sılaj mısırı biçtikden sonra kömülemek deil tabiki onun içine tuz arpa mermer tozu v.s mazemeler konuyor korkun olmasın sılaj nasıl yapılır konusunu araştırırsan benim dedimin doru oldunu göreceksin.
bana bir p.hoca dedi.15 20 kg süt veren bir hayvana ek matde vermeden sılajla beslenebileceni.saman yerinede balya verilmesi yanlısıyım.

Sizlerden dusunmenizi istedigim birkac husus var...
Bizim koyumuz, milletimiz nohutu ve seker pancarini eliyle isler..

Nohut yerine fiğ, macar fiği...
seker pancari yerine silaj, yonca, sorgum, sudan otu, sorgum sudan otu melezi
kirac topraklara korunga ekimi yapilsa ( ki onermem.. birince sene degil ikinci sene bicime gelir tam olarak.. icinde hayvan otlatir bizim milletimiz tum emekleriniz ve masraflariniza yazik olur )

Arpa bugday ekimine zaten devam ederiz.. samani ve arpayi tarladan elde etsek yani.

1- yonca, sorgum, sudan otu, sorgum sudan otu melezi ' ni, fiği tamburlu cayir bicme aleti ile bicip kuruduktan sonra balya olarak evimize soksak ( kurumasina ozen gosterilmelidir. yesil olarak yapilan balyalar icten ice kuflenmektedir... )
2- silaj denilen olay seker pancarina gore yari yariya su ister.. pancari biz 4 kere sulariz.. silaji iki kere sulamamiz gerek anlamina geliyor sanirim bu.. ki silaji da silaj makinesi ile silaj yaptirip romorkla posa ve silaj cukuruna indirip ustunu ortsek..

ne gibi yararlar elde ederiz?

1- Elimiz ayagimiz dert gormeden tarim yapariz.
2- Hayvanlarimiza super derecede ve cok fazla, tepelerinden tasacak kadar kaba yem saglamis oluruz.

Butun bunlar sizin ne kadar zamaninizi alir?

Sadece yaz sezonunda 2 ay calismaniz gerekir.. Senenin 10 ayi sizin icin hayvan bakimi demek..
Yani hayvancilikta ileri gitmek istiyorsak bir takim seylerden fedakarlik etmek zorundayiz.. sahsen ben ederim.

yulaf, burcak, arpa, bugday ekimi yapip tahil kirmasiyla ye yem katki maddeleriyle yem hazirlamak bana mantikli gelmiyor arkadaslar. o kalitede yemi kendimiz uretemeyiz..

Saman konusunda katılıyorum.Balya da az çok aynı kapıya çıkıyor ama asıl amaç hayvanda tokluk hissinin yarartıp,işkembeyi doldurup geviş almaya başlaması.Biz artık danalara da balya veriyoruz eskiden bir süre alışsın diye saman verirdik.Samanın yararından çok zararı var.Ama insan nası sadece et yerse veya sadece ot yerse yetmez hayvan da aynı bu şekilde.Çok yönlü beslenmeli.Bu da ekstra maliyet eder.İnce hesaba döktüğünde ayın sonunda borç da alır başını gider...

merhaba arkadaşlar siteye yeni katıldım. hepinizin yazılarını ilgi ve dikkatle okudum,özellikle ceya023 ü. ben yüksekokulda öğrenciyim. ve hayvancılığa çok hevesim ve şu aralar ufaktan yapma hevesindeyim aslında birazda mecburiyetten. ailen çok zor durumda,borçları var fazlaca. ve artık hiç bişey yapamıycak durumdalar. memurlar ama hiç bişey yapamıyolar. bilirsiniz Türkiyede memur maaşıyla pek bişey yapılmıyor. ve ben artık dayanamıyorum bu hallerine ve yardım etmek istiyorum. ve çok düşündüm bi işe girsem felan alacağım 300-400 milyon para ve aylık bukadarcıkla onlara hiç bi katlı sağlayamam. ve ben hayvancılığı aklıma koydum. çevremde bir çok insan var besleyen yapan ve çok gü<zel para kazanıyorlar ve kısa sürelerde. ben dana alıp 7-8 aylık 4-5 ay bakıp satmayı düşünüyorum. ilerde düve olarakta uzun ömürlü yapabilirim sermayem olduğunda ama şuan mümkün değil,param yok. o bitane dananın parasınıda bi şekilde toparlıycam. siz ne dersiniz bilmiyorum ama çevremde yapanlardan araştırdım normal 6-7 aylık bi danayı yerine göre 500-600 e alabilirmişim.ve 4-5 ay baktıktan sonra 1 yaşindan sonra 1-1,5 edermiş fiyatı. bu onların söylemesi tabiki.bakıma gelince köyde bi yakınımın ahırı var 20-30 metrekare felan vardır galiba,oraya koymayı düşünmüştüm ama üşür malum önümüz kış.ilerde inşallah 3-4 tane olursa orda besliycem.boş bu ahır 3-4 aydır kullanılmıyor. ve içinde de 40-50 balya saman var onlarıda kullancam karşılıksız bana verdiler.şuan orda bakamıycağım için yandaki ahırda inekleri olan diğer yakınımızla konuştum onun danaların yanına koycam orda bakılcak. sonra eğer gerçekten 1 yaşından sonra 1,5 milyar civarı ederse onu satıp tekrar 2-3 dana alıp bu düzünde 1 yıl felan gitmeyi düşünüyorum. ve parayı götürüp annemgile vericem. gittiği yere kadar yapmayı düşünüyorum.ilerde düve felanda olarak çoğaltarak. ama şimdilik acil ve parasız olduğm için böyle bi çare düşündüm. sizler ne dersiniz bilemiyorum ama nolur bana akıl ve fikir verin yardımcı olun. özellikle uzun yıllardır bu işi yağtığını söyleyen arkadaşım ceya023. ilerde ceya023 arkadaşım senin dediğin şekilde yapmayı istiyorum düve olarak. bilgili arkadaşlarım değerli bilgilerini esirgemezlerse çok sevinirimcevaplarınızı bekliyorum. teşekkürler

özellikle ceya023den bilgi istemişsin ama ben paranı boşa tüketmene seyirci kalmamak için bişeyler söylemek istedim.Asla sana yapamazsın tarzı bişey söylemek istemem ama,zaten zor durumda oldugunu belirtmişsin,kendini daha da zor duruma sokma.Bu iş tarlası tapanı,merası falan olmayan adamı batırır.Borçlandığınla kalırsın.O 1 hayvana yapacağın masraf,arada kar etmeyi düşündüğün mebladan daha fazla olacaktır.İyi düşün,iyi hesap yap derim.

seto valla kararlıysan bir yerden başlayacaksın.yalnız çok iyi plan yap.hayal et bazı şeyleri.hayal etmk çok önemlidir.ayrıca bu hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çalış çabala.allah sana yardım edecektir

öncelikle arkadasım umarım bi gun cok daha fazla sermayen olur.. ve guzel bi çifligin olur inş.. şimdi 1tane hayvan alıcam demişssin ama şunu söylim vakit te önemlidir.. eger boş vaktin cok yoksa 1hayvan için bekleme derim ha sana bakıcak biri varsa ara sıra sen gidip ilgileneceksen al bitane çogalınca kendin bakarsın sonucta hayvan 1 de olsa 10da olsa zamanını alıcaktır.. köyu nuz varmı nasıl bi yerde yasıyorsunuz bilmiyorum ama bence idealin varsa yap kaybedecegin cok sey olmaz 1 hayvanlada baslasan hiç bi iş yapmamaktan iyidir.. hatta sana ucuz yerli ve zayıf hayvanlar var saglıklı olsunda zayıf olsun onları alıp bakarsan kar edersin fakat saglıklı olmasına dikkat et kolay kolay yerli hayvana bişey olmaz.. ona bakarsın çokta yem yemez yani zarar etmiceni garanti ederim 600tl ye alıcagın buzagı 100kg civarı gelir 6 aya kadar.. yaklaşık olaraka tabi mera imkanın varsa ozaman masrafın cok az olur balyan varmış bi kaç torba yemle kışı atlatırsın.. merada bakarsan kar edersin.. ama dedigim gibi sonucta 300-400lira aylık gelirden daha iyi para kazandırmalı sana 6ayda 2400tl üzeri kar bırakması lazım.. ona göre hesabını yap 4 tane falan alabilseydin ozaman yap derdim sana.. nerelisin sen ? elazıga yakın olsaydın seninle ortak yapardık :) bu kadar hevesli ve girişken olman guzel kardeşim.. ama keske imaknların daha iyi olsaydı.. ben sana şunu tavsiye ediyorum bi kaç ay sık dişini baska işlerde çalış paranı topla 3-4tane dana alabilirsen sana yeter.. ilk sene sonunda 2sini satarsın ikisinide buyutur inek yaparsın sattıklarınla yine dana alırsın öle piyasaya bakıp almak lazım... acıkcası para parayı ceker imkanın ve paran varsa ozaman gercekten bu işten cok kar edebilirsin.. biz bu yıl cgaltmayı düşünüyoruz yeniden havyanları babam emekli olmayı düşünüyor bakalım.. ama dedigim gibi kardeşim sen dikkat et biraz sermaye biriktirmeye calış bence bi hayvan için cok zamanın gitmesin.. hesabını yap iyice dısarda calışssam nekadar kazanabilirim nekadar kadar biriktirebilrim de sonrada hayvan alır bakarsam nekadar zamanım gider ne para kalır hesapla.. ve illaki alıcam diyorsan hayvandan anlayan biriyle gidip zayıf olması önemlid egil ama saglıklı ve kemikleri iri olan hayvan almaya calış.. onlar daha cok buyur ve gelişir.. istersen özelden de mail atabilirisn arkadasım.. iyi gunler diliyorum.. kendine dikkat et..

seto777 link=topic=28357.msg237472#msg237472 date=1261786230' Alıntı:
merhaba arkadaşlar siteye yeni katıldım. hepinizin yazılarını ilgi ve dikkatle okudum,özellikle ceya023 ü. ben yüksekokulda öğrenciyim. ve hayvancılığa çok hevesim ve şu aralar ufaktan yapma hevesindeyim aslında birazda mecburiyetten. ailen çok zor durumda,borçları var fazlaca. ve artık hiç bişey yapamıycak durumdalar. memurlar ama hiç bişey yapamıyolar. bilirsiniz Türkiyede memur maaşıyla pek bişey yapılmıyor. ve ben artık dayanamıyorum bu hallerine ve yardım etmek istiyorum. ve çok düşündüm bi işe girsem felan alacağım 300-400 milyon para ve aylık bukadarcıkla onlara hiç bi katlı sağlayamam. ve ben hayvancılığı aklıma koydum. çevremde bir çok insan var besleyen yapan ve çok gü<zel para kazanıyorlar ve kısa sürelerde. ben dana alıp 7-8 aylık 4-5 ay bakıp satmayı düşünüyorum. ilerde düve olarakta uzun ömürlü yapabilirim sermayem olduğunda ama şuan mümkün değil,param yok. o bitane dananın parasınıda bi şekilde toparlıycam. siz ne dersiniz bilmiyorum ama çevremde yapanlardan araştırdım normal 6-7 aylık bi danayı yerine göre 500-600 e alabilirmişim.ve 4-5 ay baktıktan sonra 1 yaşindan sonra 1-1,5 edermiş fiyatı. bu onların söylemesi tabiki.bakıma gelince köyde bi yakınımın ahırı var 20-30 metrekare felan vardır galiba,oraya koymayı düşünmüştüm ama üşür malum önümüz kış.ilerde inşallah 3-4 tane olursa orda besliycem.boş bu ahır 3-4 aydır kullanılmıyor. ve içinde de 40-50 balya saman var onlarıda kullancam karşılıksız bana verdiler.şuan orda bakamıycağım için yandaki ahırda inekleri olan diğer yakınımızla konuştum onun danaların yanına koycam orda bakılcak. sonra eğer gerçekten 1 yaşından sonra 1,5 milyar civarı ederse onu satıp tekrar 2-3 dana alıp bu düzünde 1 yıl felan gitmeyi düşünüyorum. ve parayı götürüp annemgile vericem. gittiği yere kadar yapmayı düşünüyorum.ilerde düve felanda olarak çoğaltarak. ama şimdilik acil ve parasız olduğm için böyle bi çare düşündüm. sizler ne dersiniz bilemiyorum ama nolur bana akıl ve fikir verin yardımcı olun. özellikle uzun yıllardır bu işi yağtığını söyleyen arkadaşım ceya023. ilerde ceya023 arkadaşım senin dediğin şekilde yapmayı istiyorum düve olarak. bilgili arkadaşlarım değerli bilgilerini esirgemezlerse çok sevinirimcevaplarınızı bekliyorum. teşekkürler

ÇağRı link=topic=28357.msg237257#msg237257 date=1261694857' Alıntı:
yok abim nerde 5bin kimsa satıyo 5bine.saf ırkın dalgası aldıktan sonra para geliyo eline devletten,biz aldığımızda öyleydi halen devam ediyo mu bilmiyorum.Buzagı konusunda hemfikirim.Bizde mera 0.Sen yemsiz bu kadar süt alıyosun,biz yem verip bu kadar süt alıyoruz.Hemen hemen aynı miktarlar ama yem farkı var.Yem de yeterince pahalı...

:) valla piyasayı şuara cok bilmiyorum erkek tosun sattıgımız için piyasasını az cok tahmin ediyroum et fiyatlarından ama meydana gidip arastırmak lazım piyasayı :)

bak cagrı biz yem işinide şöyle yapıyoruz.. biz son yıllarda arpa ve bugdaydan cogunlugunu koyuyoruz kendi yetiştirigimiz ekininin bi kısmını ayrıyoruz ve ezme yapıyoruz hemen depoda ve torbalıyoruz.. (arpa ve bugdayı karıstırıyoruz öle ezme yapıyoruz) ve gerisini hazır yem ve kepek alıyoruz(kepek özellikle buzagılar için hayvanın derisini acıyor ve ineklerede iyi arpa inege iyi olmadıgından kemekte yemlerine katıyoruz..) fenni yem de tabi karısım yaparaka besliyoruz.. ama ben yemler içinde en etkili fit samanını fitiyle beraber patos edip verdigimizde gördum hayvanı acayip geliştiriyor.. biz fiti dereriz ve sonra saman makinası ile direk saman yaparız içinden tanelerini secmeden... onuda bazen ıslatarak bazende diger samana katarak hayvana veriyoruz.. pancar küspesi her yıl vermiyoruz ama bazen alıyoruz fakat cokta bi yararı olmuyor hayvana.. bizde kışı atlatması önemli hayvanın zaten baharda meraya çıktıgı çin her turlu otu yiyor.. ilk üç ay taze cayırda sut verimi maximum oluyor.. sonra otlar kartlaştıkca ve kurudukca verim düşüyor ama sutte yaglanıyor iyice.. sonra hozanlar cıkar palak ve saman yerlerler tarlalrda guze kadar guzun pancar tarlalrı cıkar pancar kalıntılarını ve tarlalardaki otları falan yiyorlar yani kışa kadar yem yemezler.. bunun kar etmemizde degeri cok tabi.. biz sütten kar etmey cok düşünmedigimizden dolayı böle yapıyoruz bizim hedefimiz buzagılar ve danaları yetiştirmek her yıl yeni cins buzagılar almak yetişenleride 2 yasında olanlarıda besi yapıp satmak.. böle devretmesi önemli zaten devredince cok iyi paralar akıyor sütten adıgında ekstrası oluyor..

hazır inek almayı kimseye tavsiye etmem.. kimse iyi inegini kıyıpta satamaz ya yakınına veriri ya dostuna göturupte pazarda satan cok nadir olur oda seni bulurmu bilmiyorum :)) en iyisi düve beslemek.. hatta buzagıkenden alıp yetiştirmek..

en basidi bu yıl kuzenim bizim sattıgımız duveyi pahalı bulup dısardan gidip simental bi inek aldı duveyle aynı fiyata cok ucuz dedik inegin sutu azdı ama inek baya iri ve bakımlıydı.. buzagısıda yoktu.. inek bi kaç ay kalınca gunden gune geri gitti döl tutmadı 3-4 defa bogaya verilmesine ragmen döl tutmadı ve oda tutup geri sattı zararına bizim duveyese ozaman ona dedigimiz fiyattın 1500tl üzerinde fiyat veriyorlar şuan ama satmıyoruz.. duve buyudu gelişti ve gebe degerine deger kattı hazır alnına inekse her gun deger kaybetti zaten saglam olmadıgı için.. bu bi örnek sadece.. hastalıklı olanları v.s. köru.. sakatı her turlu hayvanı satıyorlar..

Biz arpa,buğday kırıp ayçiçek küspesiyle beraber veriyoruz.Dışarıdan yem de veriyoruz.Fiği biçip balya yapıyoruz.Bir ahırdan seçerek alabileceklerse alınabilir bence inek.Yani adamın tüm inekleri içinden seçecekse sorun olmaz.

ARKADAŞLAR COK MEAİL YAZDIM OKURMUSUNUZ BİLMİYORUM AMA :)

BENİM TAVSİYEM ÇOKTA MODERN VE TEORİK BİLGİLERLE HARKETMEMEKTEN YANA.. ÇÜNKÜ O BİLGİLER ANCAK COK BUYUK SERMAYE VE TESİSİN VARSA HERSEYİ HESAP EDEBİLİRSİN ÖZEL VETERİNERİN OLUR.. SATIŞINI PAZARLAMASINI EN İYİ ŞEKİLDE YAPABİLİYORSUNDUR OZAMAN İŞTE LİTRE LİTRE SÜTÜNÜN NASIL ARTICAGINI AZALACAGII DÜŞÜNEBİLİRSİN MASRAF EDEBİLİRSİN.. BİZİM GİBİ 20-30 İNEKLİK YATIRIMLARDA ÇOK LUKS OLUR.. DÜŞÜNÜN 500 TANE İNEGİNİZ OLSA SİZE ÖZEL Bİ VETERİNERİNİZ BİLE OLSADA KARSILAYA BİLRİSİNİZ VE ÜRETİME KATKISI OLUR.. FAKAT 20 İNEĞİN OLDUGU Bİ AHIRDA Bİ HAYVANIN HASTALANMASI BİLE SİZİ SARSAR.. İNTERNET ÜZERİNDEKİ DÖKUMANLARIN Bİ ÇOGU BUYUT YATIRIM YAPMIŞ KİŞİLERİN ARASTIRMALARI.. BEN TECRUBE DERİM.. İKLİM KOŞULLARI VE O TOPRAKTAN ALICAGINIZ YEM V.S.. BESLEYECEGİNİZ YERDE HANGİ YEMLER UCUZ HANGİLERİ PAHALI NEYE MAL OLUYOR BUNLARI HESAPLAYIP EN UYGUN YEMİ VERMEK LAZIM..