HAYVANCILIKTA İŞİN DOĞRUSU NEDİR.. UYGULAMADAKİ ÇARPIKLIKLAR

MERHABALAR,
DAMIZLIK SÜT SIĞIRCILIĞINA BAŞLAMA İDEALİ OLAN BİRİSİ OLARAK SÜREKLİ BİR ARAŞTIRMA İÇERİSİNDEYİM.
BU NEDENLE TARTIŞMAK, ÜSTADLARIMDAN BİLGİ ALMAK AMACIYLA BU KONUYU AÇMA GEREĞİ DUYDUM..

İDEAL BİR HAYVANCILIK SİZCE NASIL YAPILMALIDIR ARKADAŞLAR..

--HANGİ IRK EN KARLISIDIR?
--YEMİ ÜRETMEK Mİ YOKSA ALMAK MI KARLIDIR? NE KADARINI ÜRETİP, NE KADARINI SATIN ALMALIYIZ?
-- NASIL BİR BESLEME POLİTİKASI İZLEMELİYİZ?

DÜŞÜNCELERİNİZİ VE DENEYİMLERİNİZİ PAYLAŞIRSANIZ MEMNUN OLURUM.

Ynt: HAYVANCILIKTA İŞİN DOĞRUSU NEDİR.. UYGULAMADAKİ ÇARPIKLIKLAR

biz süt inegi bi kaç yıl besledik çok karlı bi iş hatta hayvancılıkta en karsılı bu diyebilirim.. amainek ırkıda önemli mesela biz simental cinsi besliyoruz.. buzagıları cok iyi para ediyor ve biz bunlarıda buyutup sattıgımızda besi yaparak acayip karlı oluyor.. sut inegin yemini ve sana bi harclık olsun yeter.. buzagıdan uzun vadede cok kar ediyosun.. mesela 20 simental inegin olsa.. bi yıl beslesen direk 20tane simental buzagın olacak ve tanesi en kötusu 1000tl bu buzagıları bi yıl daha beslersen tanesi 2500 un altında olmaz bide bi kaç ay besi yaptın mı tanesi 3500-4000 arası tutar yani 3 yıllık bi surecte cok para getirir sana üçüncü yılında örnegin inek sayını arttırmadını varsayıyorum 20inegin 20 buzagın 20 1yasında danaların 20 tanede beside olan hayvanın olur.. kaba ca bunları sattıgını düşündügümüzde .. sermayen 20 inek ti elinde olanise buna ek olaraka 20x1000tl(buzagı) +20x2500tl(1yas dana) +20x3500(besideki hayvan)=140 000tl 3yıl içinde sermayeni geliştirmiş olacaksın ana para hariz 20 inek haric ..ve sutu iyi degerlendirtirsen masrafınıda cıkarmıs olursun.. senelik ortalama 47bin tl para kazanmış olacaksın bence bundan daha iyi para kazanacagın bi iş yok.. ama inek işi cok zor ve zahmetlidir.. surekli üzerinde durucaksın ve hastalıklarıyla bakımıyla dogumuyla ilgineeceksin.. sagımı falan zahmetli bi iş.. biz buzagıları beside yaptıgımız için simental besliyorduk ete cok iyi geliyor.. beside 300kg ustunde çok rahat et atıyor..bakıma göre 500kg ın usutunde bile et alanlar var.. şuan et piyasası cok iyi.. sana tavsiyem direk inek alıp beslememen .. dişi buzagıyla baslaman.. kendi inegini kendin yetiştir..

MERHABA YAVUZ,
BİLGİ PAYLAŞIMIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SİMENTAL IRKI GERÇEKTEN GÜZEL BİR IRK.
İKİ TİP SİMENTAL İNEK VAR. BİRİ İSVEÇ KÖKENLİ ET SİMENTALI, DİĞERİ AVUSTURYA KÖKENLİ SÜT SİMENTALI.

BEN ŞAHSEN İSVEÇ SİMENTALINI ÖNERİRİM. AVUSTURYA SİMENTALI AYNI ZAMANDA SÜT SİMENTALI OLARAK GEÇER. BİR SÜT SİMENTALI ALABİLMEK İÇİN İKİ İNEK VERMEN ÜSTÜNE DE DAHA PARA VERMEN GEREK. İKİ İSVEÇ SİMENTALI ALSAN DA AYNI RANDIMANI ELDE EDERSİN. ÜSTELİK RİSKİNİ DE PAYLAŞTIRMIŞ OLURSUN.

SİMENTALDAN ZİYADE MANTOFON İNEKLER BİZİM YÖREYE DAHA ÇOK UYUM SAĞLIYOR. BUNU BİZİM KÖYDE 15 SENE SÜT SIĞIRCILIĞI YAPAN YUSUF ABİDEN ÖĞRENDİM VE ARAŞTIRMALARIM DA BANA MANTOFON IRKININ ALACA YANİ HOLSTEİN CİNS İNEKLERE GÖRE DAHA MANTIKLI OLDUĞUNU GÖSTERDİ. ( UZUN SÜRÜ ÖMRÜ, KOMBİNE VERİM ( SÜT VERİMİ VE DÖL VERİMİ ) AÇISINDAN )

HASTALIKLARI BERTARAF ETMENİN EN GÜZEL YOLU DOĞRU IRKI DOĞRU MEKANDA, MODERN ŞARTLARDA VE BİR PROGRAM DAHİLİNDE BESLEMEKTİR BENCE. VE TEKNİK BİLGİ ŞART, ÖRNEĞİN BRUCELLA HASTALIĞINA KARŞI DAMIZLIK OLARAK ELDE TUTULMASI DÜŞÜNÜLEN 8 AYLIK DÜVELERİ AŞILATMAMIZ DURUMUNDA DÜŞÜK YAPMA İHTİMALİ EN AZA İNER..AYNI ŞEKİLDE SUYUNUN SÜREKLİ OLARAK ÖNÜNDE OLMASI, AHIRIN HAVADAR OLMASI ( HAVALANDIRMA BACALARI VE PENCERELER OLMASI ) DA HAYVANLARDA DÜŞÜK YAPMAYI EN AZA İNDİRİR GİBİ..

AMA DAHA DA ÖNEMLİSİ.. BİLEN, BU İŞLERİ YAPMIŞ, YAŞAYARAK ÖĞRENMİŞ YANİ BEDELİNİ ÖDEMİŞ İNSANLARDAN BİLGİ ALIŞVERİŞİDİR.

Kimseye saygısızlık etmek istemem ama bu iş deddiğiniz gibi yürümüyor.Siz kaç senesinde yaptınız bilmiyorum ama şu an asla karlı bir iş değil.Kafa kafaya kurtarırsa kendini yeridir.İnek işinde en verimli ırk holsteindır.Simentallerin sütü daha yağlı olur ama bu fazla tercih edilmez.Daha doğrusu bir artısı yoktur.Çünkü firmalar için yağ oranı öenmli değildir.Buzağı işi de dediğiniz gibi değil.Eğer saf ırkı korumak istiyorsanız aşı şart.Öyle sürekli aşı tutmuyo hayvanlar.Program denen bieşy var.Hayvana hormon verdikten sonra aşı yapılması.Bu da parasal açıdan pahalı bir uygulama.Hayvanda beslenme esastır.İyi yedirirsen hem döl tutar hem de süt verir.İyi bir bakım oldugunda kesinlikle en verimli hayvanlar holsteindır.Ama eksiksiz bir beslenme şu şartlar içinde maalesef çok zor.Çünkü maliyet ve satış hesabı yapıldığında birbirini tutması imkansız.

MERHABA ÇAĞRI,
SÜT VERİMİ İLE YAĞLILIK VE DÖL VERİMİ ARASINDA TERS ORANTI OLDUĞUNU DUYMUŞTUM.
SÜTÜ AZ OLAN İNEĞİ SÜTÜ YAĞLI OLUR..BU BİR GERÇEK.
İKİNCİ GERÇEK İSE, SÜT VERİMİ YÜKSEK OLAN İNEKLERİN ( HOLSTEİN GİBİ ) DANALARI KOMBİNE IRKLARA NAZARAN DAHA AZ PARA EDİYOR.

ÜSTELİK BU FORUM İÇİNDE, HAYVANCILIKLA İLGİLİ BİR YAZIDA 25 KG GÜNLÜK SÜT VERİMİNİ AŞAN İNEKLERDEN ÇOK BUZAĞI ALINAMADIĞI VE TIRNAK HASTALIKLARI VS GİBİ HASTALIKLARA BAĞLI OLARAK SÜRÜ ÖMRÜNÜN ÇOK DÜŞÜK OLDUĞU SÖYLENİYOR.

AKLIMA GELMİŞKEN İLAVE ETMEK İSTİYORUM Kİ, 8 YAŞINI AŞAN İNEKLERİN VERİMİ DÜŞER. İNEKLER 8 YAŞINA KADAR VERİMLİDİR YANİ. NASIL BİR KARPUZUN %90 ' I, İNSAN BEDENİNİN %60 ' I SUYSA SÜTÜN DE BÜYÜK BİR KISMI SUDUR VE SÜT SIĞIRLARINA SUYUN SERBEST OLMASI GEREKMEKTEDİR... BUNLARI KENDİM UYDURMUYORUM.. YAZILI KAYNAKLARDAN OKUDUM.

safanuroglu link=topic=28357.msg236905#msg236905 date=1261583886' Alıntı:
MERHABA ÇAĞRI,
SÜT VERİMİ İLE YAĞLILIK VE DÖL VERİMİ ARASINDA TERS ORANTI OLDUĞUNU DUYMUŞTUM.
SÜTÜ AZ OLAN İNEĞİ SÜTÜ YAĞLI OLUR..BU BİR GERÇEK.
İKİNCİ GERÇEK İSE, SÜT VERİMİ YÜKSEK OLAN İNEKLERİN ( HOLSTEİN GİBİ ) DANALARI KOMBİNE IRKLARA NAZARAN DAHA AZ PARA EDİYOR.

ÜSTELİK BU FORUM İÇİNDE, HAYVANCILIKLA İLGİLİ BİR YAZIDA 25 KG GÜNLÜK SÜT VERİMİNİ AŞAN İNEKLERDEN ÇOK BUZAĞI ALINAMADIĞI VE TIRNAK HASTALIKLARI VS GİBİ HASTALIKLARA BAĞLI OLARAK SÜRÜ ÖMRÜNÜN ÇOK DÜŞÜK OLDUĞU SÖYLENİYOR.

AKLIMA GELMİŞKEN İLAVE ETMEK İSTİYORUM Kİ, 8 YAŞINI AŞAN İNEKLERİN VERİMİ DÜŞER. İNEKLER 8 YAŞINA KADAR VERİMLİDİR YANİ. NASIL BİR KARPUZUN %90 ' I, İNSAN BEDENİNİN %60 ' I SUYSA SÜTÜN DE BÜYÜK BİR KISMI SUDUR VE SÜT SIĞIRLARINA SUYUN SERBEST OLMASI GEREKMEKTEDİR... BUNLARI KENDİM UYDURMUYORUM.. YAZILI KAYNAKLARDAN OKUDUM.
Yağ konusunda ben de aksini iddia etmiyorum zaten.Holstein cinsi hayvanlar yerli hayvana benzemez.Bakımı daha zahmetlidir.Ama 8 sene boyunca günde ortalama 5-10 kilo civarı süt oynaması olur yerli hayvanla.Bence kar etmek için yeterli bir süre.

ÇağRı link=topic=28357.msg237055#msg237055 date=1261606850' Alıntı:
Yağ konusunda ben de aksini iddia etmiyorum zaten.Holstein cinsi hayvanlar yerli hayvana benzemez.Bakımı daha zahmetlidir.Ama 8 sene boyunca günde ortalama 5-10 kilo civarı süt oynaması olur yerli hayvanla.Bence kar etmek için yeterli bir süre.

HAKLISIN. ARADAKİ FARK GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ. 8-10 LİTRE DEMEK GÜNLÜK ORTAKLAMA 6 TL DEMEK ŞU ANDA.. BUNUN YEKÜN TEŞKİL EDECEĞİNİ DE DÜŞÜNMEK LAZIM..

HOSTEIN İNEKLERDE SENEDE BİR DEFA BUZAĞI ALINIYOR MU? SÜRÜ ÖMRÜ NE KADAR?
YANİ 25 LT ' Yİ AŞAN İNEKLERDEN ÇOK BUZAĞI ALINAMASI, TIRNAK VB HASTALIKLAR NEDENİYLE SÜRÜ ÖMRÜNÜN KISA OLMASI GİBİ ŞEYLER GERÇEKTEN DOĞRU MU?

slm arkadaşlar bende düşünmüştüm bir zamanlar ama vazgectim neden derseniz süt ineklerinde veteriner evden gitmiyor hap ilac vs böle devam ediyor yemcilerin eline kalmışın buzagı dogmadan para yatıryosun doguyor yine para kendi bogazımıza bakmıyoruz inek yemini düşünüyoruz cok yakın akrabalarım var böle deginiz gibi para kazanmıyolar yemci borc veteriner borc bunlar bildiklerim bilmediklerim daha neler var kendi başınıza cevrilmiycek iş işcilikte cok kac kişi baglanıyor ama düzenli bi işletme kurarsak olurda cok yatırım ister sadece düşünce paylaşımı yapmak istedim inektende anlamam sadece dışardan gördügüm ama inekcilk yapsaydım mutlaka şok dedikleri sogutma sistemi geniş bi yonca olmadan bi anlamı yok saten yarı acık yarı kapalı cardak cok hijyenik malzemeli bunları yapardım bende hayvan olarak 20 koyunum var allah bereket versin ev ihtiyacı kurbanlık cebimde haşlık koyuyor arada yaylım ve sadece yonca başka bişeyde yedirmem saman balyasıyla işim olmaz

ABİ BENİM GÖRDÜĞÜM KADARIYLA DA KAZANAN KAZANIYOR. BENİM BİR AKRABAM VAR. ADAM BİRGÜNDE BİR GEBE İNEK ÖLDÜRDÜ...İKİNCİ İNEK DE 5 AYLIKKEN DÜŞÜK YAPTI.. OLDU MU SİZE 3 BÜYÜKBAŞ KAYBI.. BUNLARIN HEPSİ AYNI GÜN OLDU.

AMA İŞİNİ DÜZGÜN YAPAN DA KAZANIR ABİ. BEREKETLİ HAYVAN BU, BORU DEĞİL :)

safa bey dediklerinize bende katılıyorm.hatta ailemle beraber bu işi ilk başta ufaktan başlayıp büyütme gibi hedefim var.her geçen gün araştırma yapıyorum.bence önemli olna eskiden kalma yöntemlerle hayvan yetiştirmemek.benim köydeki bir akrabamda 7-8 sağmal 5-6 tane düve,5-6 tanede buzağı var.ahırlarına girdiğin zaman kokudan duramıyorsun.doğru düzgün bir havalandırmada yok.böyle olunca bu iş ne para kazandırır nede zevk verir.şahsi fikrimdir.bende işe besi ve onun yanında süt hayvancılığı yapmak istiyorum.yapacağım çiftlik yarı açık besi olmaı diye düşünüyorum.detayını msn üzerinden görüşelim iyi günler diliyorum.

safanuroglu link=topic=28357.msg237085#msg237085 date=1261615172' Alıntı:
ABİ BENİM GÖRDÜĞÜM KADARIYLA DA KAZANAN KAZANIYOR. BENİM BİR AKRABAM VAR. ADAM BİRGÜNDE BİR GEBE İNEK ÖLDÜRDÜ...İKİNCİ İNEK DE 5 AYLIKKEN DÜŞÜK YAPTI.. OLDU MU SİZE 3 BÜYÜKBAŞ KAYBI.. BUNLARIN HEPSİ AYNI GÜN OLDU.

AMA İŞİNİ DÜZGÜN YAPAN DA KAZANIR ABİ. BEREKETLİ HAYVAN BU, BORU DEĞİL :)
haklsın hayvan demek bereket demek ALLAH yardımcınız olsun arkadaşlar

safanuroglu link=topic=28357.msg237082#msg237082 date=1261613220' Alıntı:
HAKLISIN. ARADAKİ FARK GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ. 8-10 LİTRE DEMEK GÜNLÜK ORTAKLAMA 6 TL DEMEK ŞU ANDA.. BUNUN YEKÜN TEŞKİL EDECEĞİNİ DE DÜŞÜNMEK LAZIM..

HOSTEIN İNEKLERDE SENEDE BİR DEFA BUZAĞI ALINIYOR MU? SÜRÜ ÖMRÜ NE KADAR?
YANİ 25 LT ' Yİ AŞAN İNEKLERDEN ÇOK BUZAĞI ALINAMASI, TIRNAK VB HASTALIKLAR NEDENİYLE SÜRÜ ÖMRÜNÜN KISA OLMASI GİBİ ŞEYLER GERÇEKTEN DOĞRU MU?
İneğine göre değişiyor demek daha doğru olur.İlk tohumunda fazla sıkıntı çıkarmayan ineklerin devamında da sıkıntı çıkmıyor.Zaten süt işi yapıyorsanız inekleri fazla barındırmamak gerekiyor 7-8 yaş son sınırdır benim için.Cinsi ne olursa olsun.Yetişenlerden yerine koyarak bu iş devam eder.Bizde en fazla 5-6 civarında var.Ara sıra ayak problemleri yaşıyoruz tabi.Ama çok sık değil.Kabul edilebilir düzeyde.Eğer yalnızsanız bu iş zor döner.Bizde bir işçi çalışıyor,ekstra olarak kendimiz 2-3 kişiyiz yine de anca yetişiyor.Tam anlamıyla yetişmiyor.Ahır fazla havalandırılamaz kışın,hayvan zaten soğuktan kendini korumaya çalışıyor.Geçer açarsın pencereleri,içeri ev gibi kokar ama inekler hastalanır.

MERHABALAR,
MSN ADRESİN BENDE EKLİ DOĞANCAN KARDEŞ.. MSN ' DEN KONUŞUP BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPABİLİRİZ.
YAZILANLARI OKUDUM. ASLINDA TOTALDE KARLI OLACAK IRKA YÖNELMEK EN MANTIKLISI..
VEYAHUTTA RİSKİ PAYLAŞTIRMAK DAHA DA MANTIKLI ( SİMENTAL, MANTOFON, HOLSTEİN CİNSLERİNİN TAMAMINI BESLEMEK )...

ÇAĞRI ' NIN 8 YAŞ SINIRINA KATILIYORUM. BİR İNEK 8 YAŞINA KADAR EN VERİMLİ DÖNEMİNİ YAŞAR. ONDAN SONRA GERİLEME BAŞLAR. 8 YAŞINDAKİ İNEKLERİN YERİNE GENÇ İNEKLERİ BAĞLAYIP DEVAM ETMEK DAHA MANTIKLI ( YANİ SÜRÜYÜ GENÇLEŞTİRMEK )

HAVALANDIRMADAN KASIT ASLINDA HAVALANDIRMA BACASI EKLEMEK.. OKUDUĞUM KAYNAKLARA GÖRE -17 DERECEDE BİLE CANLI AĞIRLIK ARTIŞI VE SÜT VERİMİ MEVUTTUR DİYE BİLİYORUM BEN.
İNEKLERİN EN VERİMLİ SICAKLIK ARALIĞI +5, +25 DERECELERİ ARASIDIR AMMA VELAKİN.. +35 DERECEDEN SONRA DA VERİMDE DÜŞÜŞ GÖZLENMEKTEDİR.

AYRICA HAVASIZ ORTAMLARDA HAYVANLAR AMONYAK SOLUDUKLARI İÇİN AKCİĞER İLTİHABI OLUŞMAKTA VE BU İLTİHAP KANLA BERABER HAYVANIN YUMURTALIKLARINA, DÖL YATAĞINA KADAR YERLEŞMEKTE, NETİCE OLARAK HAVASIZ AHIRLARDA DA DÜŞÜK OLAYLARI YAŞANMASINA NEDEN OLMAKTADIR. MODERN AHIRLARDA HAYVAN BAŞINA 5 METREKARELİK BARINMA ALANI, 8 METREKÜP TEMİZ HAVA OLMALIDIR. ( KAPALI, BAĞLI AHIRLARDA ), AÇIK SİSTEM İSE HAVALANDIRMA SORUNU ZATEN OLMAMAKLA BİRLİKTE 10-12 METREKARE KADAR GEZİNTİ ALANI OLMASI STANDARTTIR. AKLIMA GELMİŞKEN KONUYA EKLEMEK İSTEDİKLERİM BU KADAR.

safanuroglu link=topic=28357.msg237131#msg237131 date=1261663902' Alıntı:
MERHABALAR,
MSN ADRESİN BENDE EKLİ DOĞANCAN KARDEŞ.. MSN ' DEN KONUŞUP BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPABİLİRİZ.
YAZILANLARI OKUDUM. ASLINDA TOTALDE KARLI OLACAK IRKA YÖNELMEK EN MANTIKLISI..
VEYAHUTTA RİSKİ PAYLAŞTIRMAK DAHA DA MANTIKLI ( SİMENTAL, MANTOFON, HOLSTEİN CİNSLERİNİN TAMAMINI BESLEMEK )...

ÇAĞRI ' NIN 8 YAŞ SINIRINA KATILIYORUM. BİR İNEK 8 YAŞINA KADAR EN VERİMLİ DÖNEMİNİ YAŞAR. ONDAN SONRA GERİLEME BAŞLAR. 8 YAŞINDAKİ İNEKLERİN YERİNE GENÇ İNEKLERİ BAĞLAYIP DEVAM ETMEK DAHA MANTIKLI ( YANİ SÜRÜYÜ GENÇLEŞTİRMEK )

HAVALANDIRMADAN KASIT ASLINDA HAVALANDIRMA BACASI EKLEMEK.. OKUDUĞUM KAYNAKLARA GÖRE -17 DERECEDE BİLE CANLI AĞIRLIK ARTIŞI VE SÜT VERİMİ MEVUTTUR DİYE BİLİYORUM BEN.
İNEKLERİN EN VERİMLİ SICAKLIK ARALIĞI +5, +25 DERECELERİ ARASIDIR AMMA VELAKİN.. +35 DERECEDEN SONRA DA VERİMDE DÜŞÜŞ GÖZLENMEKTEDİR.

AYRICA HAVASIZ ORTAMLARDA HAYVANLAR AMONYAK SOLUDUKLARI İÇİN AKCİĞER İLTİHABI OLUŞMAKTA VE BU İLTİHAP KANLA BERABER HAYVANIN YUMURTALIKLARINA, DÖL YATAĞINA KADAR YERLEŞMEKTE, NETİCE OLARAK HAVASIZ AHIRLARDA DA DÜŞÜK OLAYLARI YAŞANMASINA NEDEN OLMAKTADIR. MODERN AHIRLARDA HAYVAN BAŞINA 5 METREKARELİK BARINMA ALANI, 8 METREKÜP TEMİZ HAVA OLMALIDIR. ( KAPALI, BAĞLI AHIRLARDA ), AÇIK SİSTEM İSE HAVALANDIRMA SORUNU ZATEN OLMAMAKLA BİRLİKTE 10-12 METREKARE KADAR GEZİNTİ ALANI OLMASI STANDARTTIR. AKLIMA GELMİŞKEN KONUYA EKLEMEK İSTEDİKLERİM BU KADAR.
çok çok abartı bir durum olması lazım havsızlık konusunda.Biz de kapalı ahırda bakıyoruz hayvanlara,5 senede 1 tane düşük oldu,o da problemli bir hayvandı.Dediğiniz olayların olması çok zor.Bizde yok havalandırma bacası ama hem sıcaklığı hem de havası gayet iyi ahırın.Şart değil bence yeteri kadar havalandırdıktan sonra...

MERHABA ÇAĞRI BEY,
KAYNANAM DA BACASI OLMAYAN KAPALI AHIRDA HAYVAN BAKAR. ONLARDA DA 5 SENEDE BİR KERE DÖL TUTMAYAN, SÜREKLİ DÜŞÜK YAPAN HAYVAN BELİRİYOR. DİĞERLERİ MAŞALLAH SAĞLIKLI.

AMA İNSANDAKİ MÜKEMMELLİYETÇİLİK DUYGUSU İNSANI ARAŞTIRMAYA İTİYOR :)

BEN GENEL OLARAK KİTAPLARDAN, İNTERNETTEN OKUDUĞUM KADARIYLA BİLİYORUM.. ÇOK FAZLA HAYVANLARLA HAŞIR NEŞİR OLMADIM. AMA SICAK AHIRLAR KIŞIN İYİ OLUR. HAYVANLAR NETİCEDE VÜCUT ISILARINI DA AYARLAMAK İÇİN YEM TÜKETİMİNE İHTİYAÇ DUYUYORLAR.

bakın biz hayvancılıgı neredeyse 20yıldır yapıyoruz ben cocukkenden hayvanlarımız hep vardı ve biz tarımdan para kazanmıyoruz o sadece kendini ceviriyor biz hayvancılıktan para kazanıyoruz.. şu ara yine 15tane kadar inegimiz var simental ve mandafon fakat saf ırk degiller.. biz merayada saldıgımız için tam saj ırk beslemiyoruz.. ve sadece saf ırk damızlık tosun besliyoruz... eskiden aşı yaptırırdık fakat aşılar cogu aman tutmuyor bazen bozuk oluyor.. en iyisi kendi damızlıgını beslemektir.. bu işten para kazanmayan adam bu işi ve hayvancılıgı bilmeyen ve hayvanlarına özenmeyen kişilerdir.. eger hayvancılıktan alıyorsa bu işten para nasıl kazanılmıyor anlamıyorum biz hep kazanıyoruz.. ama bizim köyumuz musait çagır ve hozan cok oldugu için yem giderimiz az.. biz veterinere öle cokta para harcamıyoruz çünkü şuan bizde bakıcımızda hayvan hastalıklarından anlıyor düzenli aşılarını yaptırıyoruz sadece arada hasta olana ilaç alıyoruz oda cok sık olmuyor..hastalıklı hayvan içine sokmassanız hayvanlarınız kolay kolay hastalanmaz.. ve ben ilk önce dişi buzagı alın kendi ineginizi kendiniz yetiştirin dedigimde bunun için demiştim buzagıyı alıp yetiştiriseniz o iklime alışır yaşama ortamına v.s ve daha dayanıklı olur o ortam için.. biz hazır inek hiç almadık şimdiye kadar.. şuda bi gercek kimse iyi inegini göturupte satmaz normal koşullarda.. inek besleyecek kişi surekli hayvanların içinde olmalı dikkat etmeli hayvanlara hayvan hasta oldugunda erken mudahale edersen iyileşmesi kolay olur..

süt verimine gelince biz sutu peynir olaraka satıyoruz bu baya karlı sütü alıp direk satarsan cok ucuza gidiyor.. 5kg suttun 1kg peynir rahatlıkla cıkar.. biz bu şekilde gunluk olaraka satıyoruz.. sütü iyi degerlendirmek önemli.. ama şu unutulmamalı litre litre süt hesabı yapılarak para kazanılaz inekcilikte inek besliyorsan öncelikle aldıgın buzagıyı iyi yetiştirmeye gayret ediceksin.. ve asıl parayı buzagılarından kazanacaksın.. bizim cok nadir buzagımız ölmüştür.. sadece bir yıl buzagılarımız öldu 4 tane oda bakıcımız cok acemiydi bizde köyde olmadıgımızdan dogumda öldürmüştü iki taneyi..ikisinide dogumdan sonra soguk yere koymuş onlarda öle bi kaç gun yasayıp öldü.. yoksa ilk dogumu olmayan ineklerin buzagıları dogumda kolay kolay ölmez..

kazanca gelince bu işin hakkını veren biri kesinlikle cok iyi para kazanır.. ama hayvancılıgı yapan kişi kesinlikle hayvanlarını sevmeli dikkat etmeli.. yoksa sadece yem ve ilaçla hayvancılık yapılmaz.. eger ilaça cok para veriyorsa bu o kişinin acemeliginden dolayıdır..

ben size bi hesap yapmıştım cok basit 20inek üzerinden... bu hesap bizde hep tutuyor.. ama bizim vaktimiz sınırlı yoksa şuan hayvancılıgı cok daha geliştirirdik.. babamda bende çalışıyoruz ancak hafta sonları ve tatillerde hayvanları kontrol edebiliyoruz.. şuan işi bilen bi bakıcımız var.. her hafta sonu babam gidip bakıyor kontrol ediyor..
en basit olaraka bu yıl 6tane tosun kestik etin kilosu 12,5tl ve her bir tosun 3500-4200tl arası para tuttu oda 2.5 ay besi yaptık sadece tosunları.. ve bunlar kendi buzagılarımızdı..5 tane duve var şuan tanesi 3000tlden asagı degildir ve bu kışın doguracaklar..artık 10tane inektten aldıgımız buzagılar tosun oluyor ve satıyoruz bu zaten bi devretmeye basladımı 3. yılda para sürekli kazanırsın..
bu yıl özellikle hayvancılık tavan yaptı nası para kazanamıyor insanlar anlamıyorum yem bedeva neredeyse ya bugday arpa fiyatları ortada bide et zam aldı kesim 12.5tl kg bası bu yıl nasıl hayvancılık kötu deniyor anlamıyorum.. bu yıl çifçi öldü ama hayvancılık iyidi.. keske daha fazla hayvanımız olsaydı..
basit bi hesapla biz 11tane inegimizden net 35bin tl aldık ve almayada her yıl devam ediyoruz çünkü devrediyor.. ee diyeceksiniz ki şimdi masraf noldu.. masrafı süt parası az cok karsılıyor bizim burda biz 6-7 ay meradan faydalanıyrouz ama baska yerde ful yem verilse 10bintl den cok yem yiyemez 33tane hayvan(11inek+11 dana+11buzagı).. seneye yine gecen yılki buzagılar yetişecek satıcaz aynı şekilde.. ve 25bin tl ye siz para kazanmak degil diyorsanız 11 inekten benim ona sözum yok aylık geliriniz 2000tl civarı oluyor.. ben muhendis olmasam gider köyde 40tane inek beslerim 6 yıl boyunca ama köyde yaşayan insanları anlamak güç.. mesela bizim orda adam bu işe meslegi gözuyle bakmıyor benimsemiyor hayvanları asagılık mahluklar olaraka göruyor oysaki gecim kaynakları dört elle sarılıp ilginecekelrine.. cocuklarına bakımını bırakıyorlar ayda bir belki hayvalarının içine gidiyorlar cogaltmıyor yok kokuyor falan filan ama bence para kazanıyorsan o işten o işi benimseyeceksin.. hazır hiç bi yerde para kazanılmıyor..

ben hayvancılıgı kitaplardan ögrenmedim .. hastalıklarını v.s bizat deneyimlerimiz oldu bizim.. ama bizim imkanlarımız iklim koşullarımızla baskalrınki farklıdır belki.. sonucta hayvancılıkta birnevi ticarettir yemini samamnını ucuza mal etmessen ilacını hastalıgını sen anlamssan veterinerin recetesine göre surekli hareket edersen bişey kazanamayada bilirsin... ve yetiştirebilecegin ırka dikkat etmelisin iyi secmelisin.. saf ırk hiç bir zaman tavsiye etmiyorum.. mumkunse mandafone ve simental kırmaları beslenmeli.. onlarda neredeyse saf ırk kadar verimliler.... inek olaraka mandafon cinsi guzel fakat damızlık tosun simental olmalıdır buzagılar simental mandafone karışımı oldumu cok iyide et alırlar.. ve satımıda kolay olur.. renk öenmlidir:)) bizde inekler simental agırlıklı ama mandafon da var.. ama tosunumuz damızlık olan simental..

cok uzun oldu ya :)) okuyan cıkarmı bilmiyorum

safanuroglu link=topic=28357.msg237139#msg237139 date=1261664955' Alıntı:
MERHABA ÇAĞRI BEY,
KAYNANAM DA BACASI OLMAYAN KAPALI AHIRDA HAYVAN BAKAR. ONLARDA DA 5 SENEDE BİR KERE DÖL TUTMAYAN, SÜREKLİ DÜŞÜK YAPAN HAYVAN BELİRİYOR. DİĞERLERİ MAŞALLAH SAĞLIKLI.

AMA İNSANDAKİ MÜKEMMELLİYETÇİLİK DUYGUSU İNSANI ARAŞTIRMAYA İTİYOR :)
ARKADAŞ ÇOK YANLIŞ DÜŞÜNÜYORSUN VE NERDE YAZIYOR AHIRIN SICAK OLMASI GEREKTİNİ BU YALANLARI BIRAKIN HAYVAN SERİN SOUK HAVADA DAHA FAZLA VERİMLİDİR FAKAT AHIRDA SICA ALIŞMIŞ BİR HAYVANI DIŞARDA BIRAKIRSAN HASDALANIR.BU HAYVANIN YAZ AYINDAN BU GÜNE DIŞARDA KALMIŞ OLSA BİRŞEY OLMAZ AKIRDA SCAKDA KALAN HAYVAN YANLIZCA HASDALANIR VE SÜREKLİ VETERNERE GİDERSİN.BUKADAR AKIRDA GÜZEL OLUYORDA OKADAR İNSAN NEDEN AÇIK BESİ YAPIYOR SENİN BU DEDİNE YANLIZCA GÜLÜNÜR.
İNEK KONUSUNA GELİNCE BAŞDA SEN BU İNEKDEN NASIL YARARLANMAK İSDİYORSUN BUNUN BİLİNCİNDE OLAMAN LAZIM.
İNE SIRA SÜRMEK İSDİYORSAN SEMANTA HOŞDEİN İNEKLER YARAMAZ
MANDOFON DEDİMİZ İNEKLER OLMASI LAZIM YADA KARA SIIR.
SÜTCÜLÜKMÜ YAPMAK İSDİYON O ZAMAN HOŞDEİN IRKI EN UYGUN
PAREKENTE OLARAKMI SATMAK İSDİYON O ZAMAN SEMANTA VE MANDOFON TAVSİYE EDERİM ÇÜNKÜ HOŞTEİN IRLI FAZLA SÜT VERİR FAKAT BU SÜTLERİ YOURDU OLMAZ.
SEMANTA İNEİN SÜTÜ CAMIZ YOURDUNA EŞ DEYER FAKAT BU İNEKDE NAZLI VE FAZLA YER
EVDE YETİŞDİRECEN SÜT İNE İÇİN OLMAZSA OLMAZ SILAJDIR
AMA GECE YATSIN GÜNDÜZ GİTSİN KAFAMI ARITMASIN DİYORSAN MANDUFON VE KARA SIIRDIR BUNLARINDA CİNSİNİ BULMAYA ÇALIŞ.

BEN GENEL OLARAK KİTAPLARDAN, İNTERNETTEN OKUDUĞUM KADARIYLA BİLİYORUM.. ÇOK FAZLA HAYVANLARLA HAŞIR NEŞİR OLMADIM. AMA SICAK AHIRLAR KIŞIN İYİ OLUR. HAYVANLAR NETİCEDE VÜCUT ISILARINI DA AYARLAMAK İÇİN YEM TÜKETİMİNE İHTİYAÇ DUYUYORLAR.

ahırın sıcaklık sogukluk konusu söyle ahır hava almalı ama ceranadedigimiz olay olmamalı yani ahırın içini ruzgar alacak sekilde havalandırlmamalı.. yoksa ahır ısısı ne cok sıcak ne cok soguk olmalı..havalandırmalar yuksekte yada tavanda bol olursa ahır daha iyi havalnır nemi dısarı atar.. hava surkulasyonu da hayvanları etkilemez bu sayede.. arkadasın dediginede katılıyorum hayvanlar ani sıcaklık değişimi yaşamamalı.. aslında bunlar basit seyler tum canlılar için gecerli.. zaten normal bi ahır kışın cok rahat ısınır hatta cok sıcakta olur kapasitesi doluysa.. üst havalandırmalar geniş olmalı her koşulda tavandaki..

Arkadaşlar devam edin Lütfen yorumlara.. Bilgi paylaşıldıkça çoğalırmış. Bizim de var elbet yazıcaklarımız, fakat birçoğu sizlerin yazdıklarınızla örtüşüyor.. Takipteyim Safa konuyu, ilgi ile okuyorum..