yurdum insanı 8040 saman yapıyor arkadaşım

Ynt: yurdum insanı 8040 saman yapıyor arkadaşım

manas link=topic=28358.msg242082#msg242082 date=1263588047' Alıntı:
anız sorununa kesımcozum
nasıl ekonomıkmı yavas gıdıyor ne kadar yer bıcıyor gunluk yakıt nasıl
abi ekine göre degişir kuvvetli ekinde 7veya 8 dölüm 2500 m2 den zayıf ekinde 10 dölümü gecer yakıt yönünden motora bakar bunun motoru 120 140 hb arası cargo motoru ekonomik sayılr videodaki ekin 2.400 kilo alındı 1.5 gün bicti saman da dölümde 1.5 ton saman aldılar 2500 m2

dolcevita link=topic=28358.msg242107#msg242107 date=1263594468' Alıntı:
abi ekine göre degişir kuvvetli ekinde 7veya 8 dölüm 2500 m2 den zayıf ekinde 10 dölümü gecer yakıt yönünden motora bakar bunun motoru 140 hb cargo motoru ekonomik sayılr videodaki ekin 2.400 kilo alındı 1.5 gün bicti saman da dölümde 1.5 ton saman aldılar 2500 m2
25 dekarı bırgundemı bıtırdı ya olmaz ozaman

güzel paylaşım hemşerim,bizde tc 56 nın birinin arkasına düşünmüştük,sonra vazgeçtiydik...kurak giden senelerde kıraç tarlaların hasadında iyi aslında ama,ekin kuvvetli olunca pek bi iş performansı çıkartamıyor galiba...

nt@hmet link=topic=28358.msg242113#msg242113 date=1263595698' Alıntı:
güzel paylaşım hemşerim,bizde tc 56 nın birinin arkasına düşünmüştük,sonra vazgeçtiydik...kurak giden senelerde kıraç tarlaların hasadında iyi aslında ama,ekin kuvvetli olunca pek bi iş performansı çıkartamıyor galiba...
bence sakın iyi bişi degil tc 56 bozma bunun sahibi cok yakın arkadaşım benimde hic hoşuma gitmedi kıracta ve kendi işin varsa olabilir ama para kazanmak veya kuvvertli ekinde iyi bişi degil saten sattılar orjinali bozuldugu için cok arıza verdi

Bizde kendi çapımız da hasbel kader çiftçiyiz, az buçukta hayvancılık var tabi. Yahu arkadaşlar bu toz saman ne kadar önemliymiş te haberimiz yokmuş. Gençliğimin nasıl geçtiğini anlıyamadım inanın; orak makinası ile biç arpa buğdayı, yok yağdı yağacak ıslandı çevir kurusun, remorka yüklemeye başla, rüzgar far far, yok sağlı oldu yok sollu oldu, ha devrildi devrilecek, harman yerine gel bi türlü yıkılmaz sardığımız arpa veya buğday sapı, damperde yok. Sonra kur patozu ger kayışı geç arkasına çok attın motor bayıldı, az attın tane kaçırdı.. Saman yığılır dağ gibi, dane çuvalları bi tarafta.. Neyse geldi geçti gençlik bi şekilde biçerdöver ve balya ile tanıştık ve bin şükür hayvanlarda gayet güzel tükediyor. Ama ne yazıkki yurdum insanı hala illede toz saman diyor, saman makinası kullan diyorum onuda kabul etmiyor.. Yok biçen patoz çıkmış, yok efendim biçerdöverin arkasında remork takılıymış, saman yapıyormuş.. falan filan. Yahu o zaman diyorum ki bende bi gariplik var.. Arkadaşlar zirai alet imalatçıları mutlaka bişeyler yapacaklar ki geçimini sağlıyacaklar.. Ama ben asla böyle biçerdöveride, saman işini tasvip etmiyorum.. Haa bunlar benim görüşümdü.. Katılandan da katılmayandan da asla rahatsızlık duymam.. Düşünsenize; eşmeli patozdan......................................................................çekili biçerpatoza ' a kadar olan süre zarfında yapılan değişikleri.. Sonuç hububatın saplarını saman yapmak ve daneyi ayırmak.. Değermi.? bence değmez..

nailyetek link=topic=28358.msg242120#msg242120 date=1263597734' Alıntı:
Bizde kendi çapımız da hasbel kader çiftçiyiz, az buçukta hayvancılık var tabi. Yahu arkadaşlar bu toz saman ne kadar önemliymiş te haberimiz yokmuş. Gençliğimin nasıl geçtiğini anlıyamadım inanın; orak makinası ile biç arpa buğdayı, yok yağdı yağacak ıslandı çevir kurusun, remorka yüklemeye başla, rüzgar far far, yok sağlı oldu yok sollu oldu, ha devrildi devrilecek, harman yerine gel bi türlü yıkılmaz sardığımız arpa veya buğday sapı, damperde yok. Sonra kur patozu ger kayışı geç arkasına çok attın motor bayıldı, az attın tane kaçırdı.. Saman yığılır dağ gibi, dane çuvalları bi tarafta.. Neyse geldi geçti gençlik bi şekilde biçerdöver ve balya ile tanıştık ve bin şükür hayvanlarda gayet güzel tükediyor. Ama ne yazıkki yurdum insanı hala illede toz saman diyor, saman makinası kullan diyorum onuda kabul etmiyor.. Yok biçen patoz çıkmış, yok efendim biçerdöverin arkasında remork takılıymış, saman yapıyormuş.. falan filan. Yahu o zaman diyorum ki bende bi gariplik var.. Arkadaşlar zirai alet imalatçıları mutlaka bişeyler yapacaklar ki geçimini sağlıyacaklar.. Ama ben asla böyle biçerdöveride, saman işini tasvip etmiyorum.. Haa bunlar benim görüşümdü.. Katılandan da katılmayandan da asla rahatsızlık duymam.. Düşünsenize; eşmeli patozdan......................................................................çekili biçerpatoza ' a kadar olan süre zarfında yapılan değişikleri.. Sonuç hububatın saplarını saman yapmak ve daneyi ayırmak.. Değermi.? bence değmez..
ok-*-s hakslın abi bu tür toz saman yapan dünyda 4 ülke varmış türkiye mısır diger ikisinide unuttum

ya arkasına bide römok takıp çıkar bence daha zarar be yap balya sur motoru yukle istediğin şekil istediğin yere indri :D ben biçerçi olcam bide arkadaşi römorklamı ugraşcam derim toplayın kendiniz :)

nh link=topic=28358.msg242160#msg242160 date=1263635211' Alıntı:
ewed işte o bize gider :D
Gitmez desem yine bana karşı çıkarsınız.. Nedenlerinden bir kaç örnek: Hububatın içinde bulunan yaş yabancı otlar, genelde ülkemizin biçok yerinde hasat sırasında hava sıcaklığının 20 derece civarı olması ve sapların rutubeti, tarlaların küçük olması ve köşelere düşecek olan balyaların geri çıkan makinaya engel olması veya telef olması.. yeterli değilmi sizce..?