Çiftçi, 2009 desteğini bekliyor…

Tarımsal desteklerle ilgili okurlarımızdan pek çok soru geliyor. Bu soruların bir çoğunun muhatabı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı. Bize gelen sorulardan çok daha fazlası bakanlığa ve bakanlık taşra teşkilatına soruluyor. Gelen soruların büyük bölümü desteklerin yetersiz olması ve zamanında ödenmemesi ile ilgili.
Daha önce de defalarca yazdık. Türkiye’de tarımsal destekler çok geç ödeniyor. 2009 yılının bitmesine bir hafta kaldı. 2009 desteklerinin yüzde 99’u ödenmedi.
Bu yılın destekleri 2010 bütçesinden ödenecek.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in bayramdan önce hububat desteklerinin ödeneceğine ilişkin açıklaması üreticiyi umutlandırdı. Fakat, üreticilerden gelen mesajlara bakılırsa hububat desteği alan çiftçi sayısı parmakla sayılacak kadar az.
Gelen mesajlardan ve sorulardan anlaşılacağı üzere desteklerin ödenmesinde ciddi sorunlar var. Bu sorunları yazdığımızda bakanlık yetkilileri konuyu abarttığımızı söylüyor. Bu nedenle birkaç mesajı özetleyerek paylaşıyoruz. Bakanlıktan bu sorulara yanıt gelirse onu da aynen yazarız. Çiftçilerin durumunu özetleyen mesajlardan birkaç tanesi şöyle:
“Ülkenin efendisi çiftçi kardeşlerim hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bende çiftçiyim. 7 yıl oldu ben para kazanamıyorum. Bu hükümetin sayesinde ne yapalım taktir milletimin. Oy verdi getirdi, saygıyla karşılamak lazım. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin Tarım Bakanı bir defada doğruyu söylese bari. 2009 buğday desteklemeleri bayramdan önce ödenecek diyor daha bir şey yok. Kırıkhan’da 30, Reyhanlı’da 30, Kumlu’da 5 kişiye gelmiş.” (Fatih Durdu)
“Hububat prim ödemelerinin her ayın 20’sinde düzenli olarak ödeneceği Mehdi Eker tarafından açıklanmıştı.Ama, yine ödenmedi.”(Abdullah Kasapoğlu)
“2009 hububat desteklemeleri ne zaman ödenecek?” (Yasin Yavuz)
“Ben Adana- Karataş Kesik Köyü çiftçilerindenim. Mazot, gübre desteği ne zaman verileceği hakkında bir bilginiz var mı? Bizim buralarda hala ürününü hasat etmeyen çiftçilerimiz var. Desteklerini alsalar biraz rahatlarlar.Ayrıca yağış sebebiyle buğdaylarımız bile düzgün bitmedi. Tüm çiftçiler perişan.” (Gani Sömek)
“ Sayın bakanım, ben Çorum Alaca Çopraşık Belediye başkanıyım. Mensubu bulunduğunuz siyasi partinin beldemde kurucusuyum. bu seçimlerde kazandım. Size yazmak zorunda kaldım. Umarım dikkate alırsınız. Ben halk ile her gün iç içe yaşadığımdan çiftçiden çok oy kaybı olduğunu fark ettim. Sayın bakanım önümüzde bir genel seçim var. Saygıdeğer başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yine kazanmasını canı gönülden istiyorum. Onun için ne olur çiftçiye kulak verin gerçekten çiftçi çok zor dudumda. Çıkan ürünü geçen seneki çok pahalı gübreyi bile ödeyemedi.Çiftçi tarım kredi kooperatifine olan borcunu tekrar kredi çekerek ödedi. Çiftçiye ciddi manada mazot ve gübre desteği yapılmasını uygun görüyorum. Yoksa çok oy kaybediyoruz. Sayın bakanım çiftçi çok zor durumda. Geçen seneki gübre fiyatları çiftçiyi 5 sene geri götürdü. Ürün fiyatları çok az, karşılamıyor. Çiftçiye dikkat edin. Çiftçi olmasa siz orda olmazsınız.Allah aşkına İç Anadolu çiftçisini bir gözünüzle görün.Umarım dikkate alırsınız.” (Seyfettin Arslan)
“Bayram önü hububat destekleri verilecek denildi. Bayağı sevindik, kurbanları peşin kesebileceğiz diye. Ama maalesef verilmedi. Bende kurbanı veresiye almak zorunda kaldım ve bayram sonu öderiz dedik. Ses seda yok. Gününde ödeyemediğimiz kurban kurban olur mu bilemem ama, bizi bu duruma düşüren yönetimlerin de vebalinin büyük olduğunu düşünüyorum. Çiftçinin desteklerini gününde verirseniz bunlar ekonomiye büyük katkı sağlayacak ve haliyle de çiftçi derin bir nefes alacaktır. Çiftçide para olursa esnafın işi de rahatlar krizlere yol açılmadan önlenmiş olur. Çiftçiyi sadece seçimler yaklaşırken hatırlamayalım.Bunun sonucu hem ülkemiz açısından hem de siyaset açısından olumlu sonuçlar doğurmaz “ (Adnan Ercan)
“Desteğe bak desteğe. Ne çok, sanki çocuğa para veriyorlar. Bozdur bozdur harca. Çiftçi sahipsiz kalmış,öksüz kalmış. Bayramdan önce çocuk harçlıklarını (buğday desteğini) vereceklerini söylediler. Maalesef yalan söylediler. Hani nerde bayram geçti daha yok bizim bulunduğumuz bölge alamadı. Başka yeride bilmiyorum. Bence bu adaletsizlik. Bakın TBMM koltuklarını değişme kararı alınmış. Neymiş efendim, renkleri stres yapıyormuş. Yok böyle bir şey. Yazıklar olsun. Devletin kendi alacağı oldu mu 1 saat geçse faizini hemen vurur ve bağırta bağırta alır bizim hakkımızı neden vermiyorlar veya kendi istedikleri zaman veriyorlar ben hakkımı helal etmiyorum.”(Mücahit Türkmen)
“Ne zaman verilecek bu desteklemeler, herkese para lazım.”(Levent Uyumaz)
Okurlarımızın sorunlarını özetleyen bu mesajlara bakanlıktan yanıt bekliyoruz

Ynt: Çiftçi, 2009 desteğini bekliyor…

Destekleme sözünü duyunca tansiyonum çıkıyor.. Böyle bişey çıkmaz olaydı da umutlanmasaydık daha güzeldi. Hasan doğru konulara el atıyosun, tebrikler kardeşim..Güzel İnsan.. Herdaim böyle kal..:D

evet desdekleme verilmedi ben 17.11.2009 faturalarımı verdim
dün tek tohum desdeklemesi verildi oda hiç sayılır
Hububat prim ödemelerini dört gözle bekliyoruz
bizim burada alan kişi var ama parmakla sayılır

33 tonluk destek almamız lazım prim ödemesinden.20 ton bir 13 ton bir sattık.Ama hesaba bir para yatmış ne 20 ton için az,13 ton için çok.Satış zamanının bir etkisi var mı ödemede veya ödemenin tamamı bir kerede mi veriliyor?Bilgisi olan varsa çok hora geçer...

soyleyecek cok sey varda form adabına uymadıgı ıcın pas gecıyorum şyt-*-sa şyt-*-sa şyt-*-sa at-*-* at-*-* kız-*sw kız-*sw uyy-*s uyy-*s kız-*-* kız-*-* duva*-*0

Sitemizde siyasi mesajlar yazmak yasaktır.Küfürlü içerikte mesaj yazmak da yasaktır.Tekrarlanması halinde ceza alacaksın.Konuya bu mesajla ilgili cevap yazmayınız.Konu kaldığı yerden devam etsin

Kendi fikrime gelince,destek alan insanların hepsi iktidara oy mu veriyor da bu sayfaya bu yorumu yazma ihtiyacı duyuyorsun?Veya kimin kime oy vereceğini başkası mı tayin edecek?Beğenirsin veya beğenmezsin,ama insanların verdikleri oyu yargılayamazsın.Burası gazi paşanın kurduğu cumhuriyetse,en azından atatürk ilke ve inkılaplarına saygılıysan bunu kabul edersin.Sanma ki ben de çok memnunum,ama kimsenin verdiği oya da müdahale etme hakkım yok.

yani yazılanlar yanlış şeyler değil neden bukadar çekiniyonuz sonuçta çiftçiyi bu hale getiren bunlar tüm emekçiler isyanda hakkıyla çalışan bağırıyo acısı olan bağırıyo neden başkalarından ses çıkmıyo siyaset denen illet bunu yapıyo vatanı düşünen kim yettiartık ama sonları gelir bir gün tabii akıllı olursak sonra destek ödenmesi olmaz farklar yatmaz tabii ki sorumlusu siyasiler kimden hesap sorucaz

şurda kaçta insan var kaç tanesi bu durumun farkında dicem bana kızacaksınız!sağolasın kardeşlerim bir tek siz varsınız helal olsun derim...doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar!!!yada meyve veren ağacı taşlarlar!!!

kımseden korkmayız
ama formda olusan arkadaslık kardeslık duygusu sıyaset gırınce bozulur
markalar yarısdıgı zaman bıle ne kadar gurultu cıkıyor goruyorsunuz

Burada yazdıkların siyaset değil de ne?Sen benim düşüncemi bilmeden neye göre beni eleştirebiliyosun ben onu anlamadım.Sen bu memlekette yaşıyosan biz de bu memlekette yaşıyoruz.Ben sana bu sorunlar yok demiyorum.Burası bu konuları tartışma yeri değil diyorum.Bu sitenin kuralları var.Kurallara ya uyarsın ya da cezanı alırsın.Alırsın insanların msnini veya başka bi yerde gider ne konuşursan konuşursun.Ben seni insanca saygılı bir şekilde uyardım,ama iyilikten maraz doğuyor.

Arkadaşlar burada konuşulanların yanlış olduğunu söylemiyorum.Ancak biliyorsunuz site kurallarımız bellidir.Kurallara uymayanlar ceza alacaktır.

Tartışma yaratacak mesajlar silindi.Konu kaldığı yerden devam etsin.