Çiftçilere faiz borcunu ödeyerek kredi borcunun bir yıl ertelenmesine ilişkin sağlanan kolaylık için başvuru 31 Mart 2010 tarihine kadar uzatıldı

ANKARA - Ziraat Bankası, çiftçilere sadece faizini ödeyerek kredi borcunu ertelemesi için sağladığı kolaylıkta yıl sonunda dolacak süreyi 3 ay daha uzattı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Baş Yardımcısı Senih Boyacıgil Ankara'da damızlık işletmelerinin kapasitesinin büyütülmesi amacıyla uygulanacak projenin imza töreninde yaptığı açıklamada, çiftçilere faiz borcunu ödeyerek kredi borcunun bir yıl ertelenmesine ilişkin sağlanan kolaylık için başvuru süresinin 31 Aralık'ta sona ereceğini hatırlattı.

Boyacıgil, ekonomik gelişmeleri dikkate alarak bugün aldıkları kararla bu süreyi 31 Mart 2010 tarihine kadar uzatma kararı aldıklarını bildirdi.

Söz konusu kolaylığa ilişkin kararın 1 Nisan 2009'dan itibaren uygulanmak üzere Mart ayında alındığını hatırlatan Boyacıgil, şöyle konuştu:
zaman itibariyle 4,2 milyar liralık kredinin bu uygulamadan yararlanma imkanı vardı. Bugün itibariyle 154 bin çiftçi başvurarak 2,3 milyar liralık kredi borcunu yeniden yapılandırdı. Süre uzatımı ile yeniden yapılandırılacak kredi miktarının 3 milyar liraya ulaşmasını bekliyoruz. Bu kapsamda başvuran bütün çiftçilerin kredisi yeniden yapılandırıldı.'

Boyacıgil, Ziraat Bankasının