Başarı Yem’den hayvancılık işletmelerine butik hizmet

Sektöre geçen yıl giren Başarı Yem, verdiği ‘butik yemcilik’ hizmeti ile bir yıl içinde aylık 3 bin tonluk satış rakamına ulaştı. İşletmeleri gezerek hayvanların beslenme ihtiyaçlarını belirleyip, ona göre yem tedarik eden Başarı Yem, böylelikle verimlilik ve kaliteyi de artırıyor.
Başarı Yem Ortaklarından Mehmet Erdemir, kontrol altında tuttukları 10 bin civarında büyükbaş hayvanın her birinin soykütüğünü bildiklerini ifade etti. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde hayvan besleme konusundaki master yaptıktan sonra yaklaşık 20 yıl Türkiye’nin en büyük yem firmalarında üst düzey yöneticilik yaptığını dile getiren Erdemir, “Geçen yıl sektördeki bilgi birikimim ve deneyimimi değerlendirmek amacıyla kendi şirketimi kurmaya karar verdim. Haziran 2008’de 4 ortak Başarı Yem’i kurduk. Çok büyük oyuncuların bulunduğu, atıl kapasite sorunuyla boğuşan bu sektörde başarıya ulaşabilmek için fark yaratmamız gerektiğinin bilincindeydik. Biz de bu farkı işletmelere ‘butik’ hizmet vererek ortaya koymaya çalıştık. Bir yıl içinde hedeflerimize ulaşmamız, bu farkı yarattığımızı gösteriyor” diye konuştu.

Türkiye’de ‘butik yemcilik’ konusunun bilinmediğini vurgulayan Erdemir, “Sektörde büyük üreticiler yemi üretip bayilere verirler, yetiştiricileri bilmezler. Yani onlar için her hayvancılık işletmesi aynıdır. Büyük tonajlı üretimin yapıldığı standart pazarda üretimin kontrolü zor olduğundan bu biraz da zorunluluk. Biz ise yem verdiğimiz bütün hayvanları tanıyoruz. Sahada sürekli dolaşan 4 zooteknisyenimiz var. Çiftlikleri gezip hayvanları görüyor, soykütüklerini, özelliklerini öğreniyor, daha verimli ve daha kaliteli ürün vermeleri için gerekli yemleri belirliyoruz. Ayda 3 bin ton gibi mütevazı sayılacak miktarda yem çıkardığımız için bunun takibini yapmamız zor olmuyor” dedi.

Başta Ege Bölgesi olmak üzere Batı Anadolu’ya satış yaptıklarını ifade eden Erdemir, “Bu bölgelerde 50 dolayında bayimiz var. Kontrol altında tuttuğumuz büyük baş hayvan sayısı 10 bin civarında. Daha önce standart yemlere alışmış olan işletmeler, butik hizmetin faydasını görünce bizden vazgeçmiyorlar. Bu nedenle sürekli büyüyoruz. İlk başladığımız ay 500 ton satış yaparken, şu an bu rakamı 3 bin tona çıkardık. Böylelikle başlangıçta belirlediğimiz hedefe ulaşmış olduk. Artık büyüme planları yapma zamanı geldi. Bu konuyu önümüzdeki günlerde gündemimize alacağız” diye konuştu.

Ynt: Başarı Yem’den hayvancılık işletmelerine butik hizmet

haklısın. bu adamlar şimdi çiftlik sahibi ağaların peşindedirler..
15-20 inek sahipleriyle ugrasmazlar demissiniz.. valla 15-20 inegim olsa bi dakika yanlarindan ayrilmam :) 20 inek demek 60 buyukbaslik kapasite demektir bana gore..

20 inek+20 bu senenin buzagilari+20 gecen senenin buzagilari.. gibi hesap edebiliriz..
danalari beslemeden, duveleri gebe olarak satip karimizi artirmak istersek yani.

Ynt: Başarı Yem’den hayvancılık işletmelerine butik hizmet

safanuroglu link=topic=28591.msg239380#msg239380 date=1262639178' Alıntı:
haklısın. bu adamlar şimdi çiftlik sahibi ağaların peşindedirler..
15-20 inek sahipleriyle ugrasmazlar demissiniz.. valla 15-20 inegim olsa bi dakika yanlarindan ayrilmam :) 20 inek demek 60 buyukbaslik kapasite demektir bana gore..

20 inek+20 bu senenin buzagilari+20 gecen senenin buzagilari.. gibi hesap edebiliriz..
danalari beslemeden, duveleri gebe olarak satip karimizi artirmak istersek yani.
20 geçen seneden 20 bu sene 20de kendileri :D hesaplaması kolay görünüyor...ama daha hiç 2yılda 20nin 60 oldunu görmedim :(
ama agaların peşinden koşmalarınada hak veriyorum..bizim ayda alacağımız 1ton yem onlar için önemli değilki...ama bi çiftliği ayarlasalar kim bilir kaç ton yem satacaklar...piyada durmak için buda onlar için gereklidir. ..