+ Konuya Cevap Yaz
2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarım Bakanlığında Köyişleri gidiyor, yerine Gıda geliyor  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ' nın ismi değiştiriliyor. Yeni hazırlanan kanun tasarısı ile Bakanlıktaki Köyişleri gidecek, yerine Gıda gelecek.  Bakanlığın adı artık Tarım ve Gıda Bakanlığı olacak. Tasarı, Bakanlar Kurulu tarafından da kabul edildi. Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kanun tasarısının TBMM ' ye gönderilmek üzere olduğunu söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Eker, 'Neden Tarım ve Gıda Bakanlığı? Çünkü gıdayı, gıda güvenliğini ' tarladan sofraya, çiftlikten çatala, meradan tabağa ' anlayışıyla bir zincir olarak değerlendiriyoruz.' dedi. Türkiye ' de tarım sektöründe yaklaşık 5,5 milyon üreticinin çalıştığını, 3 milyon 100 bin tarım işletmesi bulunduğunu belirten Bakan, 72 milyonluk nüfusun tamamının ise tüketici olduğunu aktardı. Mehdi Eker, yeni yapılanmanın bürokratik zincirin kısaltılması ve merkez teşkilatının daha etkin çalışmasını sağlayacağını bildirdi. Eker, 'Tarımda çalışan tarım uzmanları olacak. Veteriner fakültesi mezunu, ziraat fakültesi mezunu, gıda mühendisliği mezunu olacak ama buraya tarım uzman yardımcısı olarak girecek. Bir kariyer uzmanı olarak yetişecek. Bürokratik ara kademeleri de kaldırıyoruz. Dolayısıyla daha etkin, daha hızlı karar alabilen, daha kolay, daha esnek görüşebilen bir bürokratik yapı teşekkül ediyor.' açıklamasını yaptı. Eker ' in verdiği bilgiye göre Bakanlık bünyesinde gıda, hayvancılık ve su ürünleri alanlarında ayrı ayrı genel müdürlükler kurulacak. Türkiye, geçen yıl 11,5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı yaptı. Bunun 9,5 milyarlık bölümünü gıda maddeleri oluşturuyor.  Öte yandan Tarım Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) ile üç alanda müzakere başlığı yürütüyor. Bakan Mehdi Eker, bu başlıklardan biri olan ' gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı ' alanındaki görüşmeleri bu yıl İspanya ' nın dönem başkanlığında açmayı planladıklarını bildirdi. Eker, 'Bu başlıkla ilgili AB ' nin son yaptığı düzenlemeleri de dikkate alan ' dörtlü hijyen paketi ' dediğimiz, gıda, veterinerlik, bitki sağlığı ve yem konularının tamamını içeren, bunların hepsini tek kanunda ele alarak toplayan tasarı Bakanlar Kurulu ' nda. O da Meclis ' e gelecek.' açıklamasını yaptı. 2. #2

  Üyelik Tarihi
  21 Eylül 2009
  Mesajlar
  1,702
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım Bakanlığında Köyişleri gidiyor, yerine Gıda geliyor  evet aynen

  Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın adı Tarım ve Gıda Bakanlığı olarak değiştiriliyor.
  Bakanlığın tarihinde bu tür isim değişikliğine sıkça rastlanır. 1838’de Dış İşleri Bakanlığı’na bağlı bir birim olarak kurulan, daha sonra Ticaret Bakanlığı’na bağlanan tarım teşkilatı, Cumhuriyetin ilanından sonra kimi zaman bazı bakanlıklarla birleştirilerek, kimi zaman adı değiştirilerek bağımsız bakanlık olarak faaliyetini sürdürdü. 1974’te Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adını aldı. Daha sonra “gıda” ve “hayvancılık” çıkarıldı, “orman” ve “köy” eklendi. Son olarak 1991’de bu kez “orman” çıkarıldı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı oldu. Şimdi “köy” çıkarılıyor ikinci kez “gıda” ilave ediliyor.
  Bugüne kadar yapılan değişiklikler yeterli gelmemiş olacak ki şimdi bakanlığın adı bir kez daha değiştiriliyor. Yapılan iş sadece isim değişikliği ile sınırlı değil. Bakanlık, teşkilat yapısından kadrolarına, çalışma sisteminden taşra teşkilatına kadar köklü bir değişime uğrayacak.
  Bu konudaki hazırlıklar ve tartışmalar 5 yıldan beri yapılıyor. Bu çalışmalardan sonra ortaya çıkan, “Tarım ve Gıda Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı”, 2009’un son gününde Başbakanlığın internet sayfasında yayınlandı. 31 Aralık’a kadar bakanlık çalışanlarından bile gizli tutulan tasarı, aynen yasalaşırsa neler olacak?
  1- Tarım ve Köyişleri Bakanlığının adı Tarım ve Gıda Bakanlığı olacak.
  2- Bakanlığın bağlı kuruluşlarından Tarım Reformu Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı ile birlikte tamamen kapatılacak. Toprak Mahsulleri Ofisi ve diğer bağlı kuruluşlara ilişkin tasarıda bir düzenleme yok.
  3- Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü, Teftiş Kurulu Başkanlığı ve daha pek çok birim kapatılacak.
  4- Tarım ve Gıda Bakanlığı’na bağlı, Bitkisel Üretim, Gıda ve Kontrol, Hayvancılık, Su Ürünleri, Kırsal Kalkınma, Tarımsal Politikalar ve Araştırmalar, İnsan Kaynakları olmak üzere 7 genel müdürlük birimi kurulacak. Ayrıca, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği ve İdari İşler Dairesi Başkanlığı kurulacak.
  5- Müsteşar yardımcılığı, pek çok daire başkanlığı ve daire başkan yardımcılığı, İllerde il tarım müdürlüğü kadroları kaldırılacak. İl tarım müdürleri, İl Tarım ve Gıda Müdürü unvanıyla görev yapacak.
  6- İlk kez “tarım uzmanı” ve “tarım uzman yardımcılığı” kadroları açılacak.
  7- Taşradaki araştırma enstitüleri ve laboratuarların sayıları azaltılacak ve yeniden yapılandırılacak.
  8- Bakanlık merkez teşkilatında, 15 olan birim sayısı 11’e indirilecek. Kaldırılan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün 9 birimiyle birlikte merkezde 24 olan birim sayısı da 11’e indirilecek. Ayrıca müsteşar yardımcılığı (5 adet), genel müdür yardımcılığı (25 adet), şube müdürlüğü (187 adet) ve taşra teşkilatında il müdür yardımcılığı (119 adet), müdür yardımcılığı (227 adet) gibi idari kademeler kaldırılacak.
  9- Gerekli görülmesi halinde güvenlik, bilgi işlem gibi belirli hizmetler hizmet alımı suretiyle yerine getirilecek. Taşeronlaşma ve dışarıdan hizmet alımı yaygınlaşacak.
  10- Kadroları iptal edilecek olan bakanlığın en üst düzeydeki bürokratları bakanlık müşaviri olarak atanacak. Bakanlık müşaviri olacaklar arasında müsteşar yardımcıları, Koruma ve Kontrol Genel Müdürü, Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürü, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürü, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürü, Personel Genel Müdürü, Teftiş Kurulu Başkanı var.
  11- Bakanlık Teftiş Kurulu kaldırılarak hizmet birimlerinde denetim grupları oluşturulacak.
  12- Müsteşarlık makamı güçlendirilecek ve müsteşar “bakan yardımcısı” gibi çalışacak.
  Yapılacak bütün bu değişikliklerin 2-3 yılda tamamlanması öngörülüyor. Tarımda havza modelinin uygulanacağı, genel seçimlerin yapılacağı ve tarımda ciddi sıkıntıların olduğu bir dönemde bu değişiklik bazı sorunları da beraberinde getirecektir.
  Bakanlığın daha etkin, taşra teşkilatının daha güçlü ve ülke tarımının ihtiyaçlarına yanıt verecek, çiftçiyi yönlendirecek ve destekleyecek bir yapıya kavuşturulması gerekiyor. Fakat, öngörülen değişim ülkenin ve sektörün ihtiyacından çok, Avrupa Birliği’nin talebi üzerine yapılacak. Bu değişiklik, bakanlığı özellikle küçük çiftçiden daha da uzaklaştıracak. Bakanlık dev şirketlerin “hizmetkarı” olacak.
  Hükümetin kadrolaşma sevdası ile bakanlık, çalışanları ile karşı karşıya gelecek.
  Özetle, pek çok sorunu olan tarımda bakanlığın tabelasından çok kafaların değişmesine ihtiyaç var.
  Tarım ve Gıda Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı’nın tam metnini www.tarimdunyasi.net ‘ten okuyabilirsiniz

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. KONYA Gıda ve Tarım Üniversitesi:)
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 13.Ocak.2015, 10:41
 2. Sıcaklar gidiyor, serin ve yağışlı hava geliyor
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 28.Haziran.2013, 20:53
 3. Nüfus cüzdanı gidiyor çipli kimlik geliyor
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 12.Şubat.2012, 11:20
 4. Yeni hükümet kurulmadan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın tabelası değişti
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 30.Haziran.2011, 11:46
 5. Tarım ve Köyişleri Bakanlığından
  Konu Sahibi okkangal Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Şubat.2010, 11:51

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status