Çeki kontrol,,durum kontrol,,karma sürüm

merhaba arkadaşlar ya bu 56 serisinde Çeki kontrol,,durum kontrol,,karma sürüm nedir nasıl kullanılır??? ben tarla sürerken sağdaki uzun kolu kullanırım genelde.bu Çeki kontrol,,durum kontrol,,karma sürüm nasıl yapılır nedir bana bi açıklasanız anlş-*s...

Ynt: Çeki kontrol,,durum kontrol,,karma sürüm

Bu konuyu açtığınız için teşekkür ederim. Cevapları merakla bekliyorum...
Bu arada traktörünüzün kullanım kitabında (mevcutsa) bütün değindiğiniz hususlar ayrıntılı olarak yazmaktadır...

Çeki kontrol ile sürüm yapmak istiyorsanız, öncelikle 2 kolu da tam aşağı indireceksiniz ve yavaş yavaş ilerleyerek puluğun batmasını sağlayacaksın, bu esnada da kısa kolu yavaş yavaş kaldıracaksınız. Pulluk derinliği istediğiniz seviyeye geldiğinde hassasiyet de ayarlanmış olur, belirli bir değeri yok, motorun çekişini hissedip uygun seviyeye getirmeniz lazım, sonrasında sürekli o ayarda gidebilir traktör, toprağın durumuna göre pulluğu kaldırıp indirir.

Durum kontrol ile sürüm ise bunun tam tersi şekilde yapılıyor. 2 kolu da tam aşağı indirdikten sonra uzun kolu yavaş yavaş kaldırarak ayar yapılır ama bu sürümde traktör zorlanmaya başladığında pulluğu kaldırmaz, hep sabit derinlikte sürmeye çalışır.

Karma sürümde de her 2 kol aynı anda kullanılarak sürüm yapılır.

ersanakyai ' den alıntıdır:..

55-56s link=topic=28651.msg239861#msg239861 date=1262874670' Alıntı:
merhaba arkadaşlar ya bu 56s serisinde Çeki kontrol,,durum kontrol,,karma sürüm nedir nasıl kullanılır??? ben tarla sürerken sağdaki uzun kolu kullanırım genelde.bu Çeki kontrol,,durum kontrol,,karma sürüm nasıl yapılır nedir bana bi açıklasanız anlş-*s...
kardeş şimdi sen biraz acemisin galiba.önce pulluğu güzel ce bir ayar et yada bir bilene ettir.
orta kolun traktöre takılan tarafında üst üste 3 delik vardır.orta kolu yukarı ya takarsan traktörün hidroliği daha hassas olur.aşağıya doğru indikçe daha azalır.en ideali ortadır.birde orta kolun takıldığı yerde sağ üst tarafta o yayı sabitleyen bir demir yonga var çifte girerken onuda açman lazım.açıksa dokunma.
en ideal pulluk ve pulluk ayarıyla çifte başladığını farz edelim.

hidrolik kollarını tamamen indir.pulluk toprağa batınca traktör zorlayacak.kendinden taraftaki kolu traktör pulluğu asılıncaya kadar hafif hafif kaldıracan.bu ayarda ayar civatasını hidrolik kumanda koluna dayayıp sık ki ayar bozulmasın.buna çeki kontrol lü sürüm denir.

durum kontrol ise traktörün hidrolik kollarının bir seviyede sabit tutulması gereken hallerde kullanılır.soldaki kısa kol aşağıya iyice indirilir.sağdaki uzun kol kullanılarak traktörün hidrolik kolları istenilen seviyede tutulur.mesela kepçe tesviye küreği ve pulvizatör gibi makinalarda bu kol kullanılır.durum kontrol şekilde (yani soldaki kolu tam indirip sağdaki kolla) çift sürmek zor olur ve yakıt tüketimin artar.

karma sürüm.çift sürerken tarlanın bir kısmı sert bir kısmı da çok yumşak diyelim.hidrolik kumanda kollarını sonuna kadar indirdik ve traktörün çekeceği şekilde kendinden taraftaki kısa kolla ayar yaptın.ama biraz ilerde tarlanın yumuşak yerine gelince pulluk gırtlağına kadar gömülüyor ve traktör yine çekmiyor.işte bu karma sürümle önlenir.pulluk sununa kadar gömüldüğü yerde sağ taraftaki uzun olan kumanda kolunu normal sürüm derinliğine gelinceye kadar kaldıracaksın.ama içteki kumanda kolunun ayarına dokunmayacaksın.dıştaki ve içteki kumanda kollarını bu şekilde sabitledikten sonra.yastık başlarında hidroliği kaldırma işini kumanda kollarıyla değil üstteki mandalla yapacaksın.bu şekilde tarlanın bütün sert ve yumşak yerlerinde eşit derinlikte homojen bir sürüm yapabilirsin.

karma sürüm işi 80 li yıllarda fiat ın 56 serisi ile piyasaya sürdüğü devrim niteliğinde bir özelliktir.

vallahi ilk senden öğrendim o kolların öyle bişeye sahip olduğunu bende diyodum benim traktör niye böyle yapıyo diye pullukla tarla sürerken niye zorlanıyo diye..daha önce 56s lerin broşürlerine bakarken ilgimi çekti ama hiç denememiştim böle bişey neyse artık nadasta deneriz bakalım...

.Bu konu traktör üretilenlerce düşünülmüş.
Onun için kolların kumanda panosunda işaretli yere çeki kolu getirilir.
Pozisyon durumu kolu pulluğun nekadar derine ineceğini ayarladığından.O birazcık aşağıda olarak kalmalı.Buna karma kullanma deniyor.En uygun çift sürme bu şekilde oluyor.Traktörü ve kullananı yormaz.
Pozisyon Durumu kolu ; kolu az kaldırdığında pullukta az kalkıyorsa bu pozisyon durum koludur.(Dıştaki kumanda kolu)İlaçlama ,gübre serpme vb. işlerde bu kol kullanılır.
Bu konu çok uzun anlatılabilir.Kısa öz olarak böyle.Kendin kullanarak daha iyi öğrenebilirsin