BUGDAYDA GLUTEN VE PROTEİN DEGERİ NASIL YUKSELIR

agalar konu baslıgında yazdıgım gıbı bu gluten ve proteını nasıl yukselte bılırz tuccar bu degerlere bakıyo benım bu yıl glten degeri 29du koyde kımsenın bugdayıda bu degerlere ulasmadı ben dıyorum acaba bugday seyrektı bıraz ondanmı ben bu gluten ısıne cok taktım sıfır tohum olrak bu yıl odeska aldım sızlerın yorumlarınıda beklıyorum

Ynt: BUGDAYDA GLUTEN VE PROTEİN DEGERİ NASIL YUKSELIR

bir ilac var arkadaslar onun markasını bı ogrenıyım ben soyleyecem sıze ot ilaınla beraber atılıyo proteını yuzde 1 arttırıyo rengınıde kıpkırmızı yapıyomus yegenım zıraat muhendısı o demıstı bana adını ogrenıyım ben haber verıcem

atila link=topic=28707.msg240410#msg240410 date=1263051720' Alıntı:
Çeşit seçimi ve azot gübre önemlidir. Dane doldurma döneminde yapraktan azot (sıvı azot) ile bu değer iyileştirilebir.
sayın atilla bey sizinle yine karşılaştık inş daha cok karşılaşırız şöle bişi var kurak ekmeklik bugdayın yani şöle anlatayım 2 sefer veya bir sefer sulanmış bugday özlü cıkıyor özlü derken lezzet cok iyi ama verim cok düşük ben kurak bugdaydan un ügüdürüm cok leziz ve organik oluyor 4 sefer suladıgım toros ceşidinide un degeri cok özlü cıkıyor ama lezzeti kurak bugdayı gibi olmuyor siz bu konu hakkında düşüncenizi alabilirmiyiz yani varmı böle bi olay

bugdayı nekadar sularsan kalıtesı okadar duser arkadasım bugdayı sulayacagın zamanı bılıyomus bılmezsen baharın 2, 3, suyu bılmeden verırsen bugdayın degerlerı duser bu bıl kırac bugdayı herzaman suludan daha degerlerı yuksektır

bülent26 link=topic=28707.msg240433#msg240433 date=1263055721' Alıntı:
bugdayı nekadar sularsan kalıtesı okadar duser arkadasım bugdayı sulayacagın zamanı bılıyomus bılmezsen baharın 2, 3, suyu bılmeden verırsen bugdayın degerlerı duser bu bıl kırac bugdayı herzaman suludan daha degerlerı yuksektır
2.400 kilo bugday aldım 2.500m2 bilmesek olmaz her halde burda bahar sulması yapılır güzün ektigimde sularsam kurak sene sulamıştık karınca başak ve cok verimden kaybettik bahar sulamsı olur genelikle 2 ile 4 arası suluda cok özlü konya borsada 600 tl sattık özü proteini cok iyi ama kurak lezzeti vermiyor sulu 1 tondan 17 18 cuval un cıkıyor kuru 1 tondan 10 cuval un cıkıyor kurak lezzeti cok farklı

rençberçiftci link=topic=28707.msg244105#msg244105 date=1264245037' Alıntı:
Ben bu sene gluteni yüksek diye tavsiye edilen esperia cins buğday ektim çim gübre olarak netavsiye edersiniz.

Bitkiler ilkbaharda büyümeye başladıklarında ve tarlalara girilebildiğinde %33 Amonyum nitrat. Bu gübrenin nitrat kısmı hemen bitkiye faydalı olur, amonyum kısmı ise daha sonra etkili olur.
Tritikale tohum üretiminde uygulamamız; ekim ile beraber 20 kg/dekar DAP, ilkbaharda 30 kg/dekar %33 AN. Bununla bitkiye 13,5 kg saf azot verilmiş oluyor. Bu miktarda sulu alanlarda tritikale için yeterlidir.

ister gulten ister protein değerini yükseltmeye çalış, ne yaparsan yap, tüccara gittimmi malını satmaya, illa birşey buluyorlar istedikleri fiyattan almak için, bazen gülten düşük olur bazen protein bazende süne çıkıverir oda olmadımı rengi tutmayıverir. 1. sınıf buğday dersin ama bakarsın bir anda yemlik olmuş satar gelirsin ihtiyacın varsa....buğdayı bekletebilirsek 3 veya 4 ay sonra yemlik buğdayı bile 1. sınıf buğday fiyatına satabiliyorsun eğer tuccarın ve piyasanın ihtiyacı varsa..biraz beklettinmi bütün değerler biranda yerine geliveriyor makul olan fiyata satmakta hiç sıkıntı çekmiyorsun..

• Beğen
Tepkiler: poyyraz