TOPRAK firezesinden kullanan varmı arkadaşlar

ben bunu capalı yan bıcaklsını kullanıyorum bazı kişiler bunların daha iyi oldugunu söylüyorlar benim kullandıgım URL=http://img696.imageshack.us/i/92110c36f3.jpg/]
92110c36f3.jpg
[/URL] bils-*-dik bıcaklısını kullanan varmı arkadaşlar bils-*- bils-*-

Ynt: TOPRAK firezesinden kullanan varmı arkadaşlar

Dik bıçaklı modeller Trakya ' da çok moda oldu. Özellikle kombine ekipman kullanan kişiler alıyor. Tohum yatağı hazırlamakta kullanıyorlar. Toprağı çok güzel ekime hazırlıyor.

alipasalierkan link=topic=28851.msg241487#msg241487 date=1263396945' Alıntı:
Dik bıçaklı modeller Trakya ' da çok moda oldu. Özellikle kombine ekipman kullanan kişiler alıyor. Tohum yatağı hazırlamakta kullanıyorlar. Toprağı çok güzel ekime hazırlıyor.
teşekkürler sayın abim cok sert kesek ezme yani traktör üzerine cıkıpta ezilmeyen kesek leride eziyormu dik bıcaklı olunca insan bi güven vermiyor acaba kırılırmı sert yerde cok sert oluyoki kullandıgım makina havada gidiyor kesekler geri tepme yapıyor dik bıcak olunca insana güven vermiyor kırılırmı acaba ?

dolcevita link=topic=28851.msg241508#msg241508 date=1263400218' Alıntı:
teşekkürler sayın abim cok sert kesek ezme yani traktör üzerine cıkıpta ezilmeyen kesek leride eziyormu dik bıcaklı olunca insan bi güven vermiyor acaba kırılırmı sert yerde cok sert oluyoki kullandıgım makina havada gidiyor kesekler geri tepme yapıyor dik bıcak olunca insana güven vermiyor kırılırmı acaba ?

O kadar sert kesekleri parçalamaz diye düşünüyorum. Hafif nemli toprakta güzel iş çıkarır yada hiç olmazsa kesekler önceden başka bir ekipmanla yumruk büyüklüğünde filan parçalansınki o zaman çok güzel çalışır. O kadar büyük kesekler zaten bu makinanın önüne takılır. Makina içine alıp parçalayamaz. Bıçakları Avrupa modellerde daha dayanıklıdır. Taşlı arazide test edilirken vidyoları nette bulunuyor. Ama yerlilerin bıçak sağlamlığı nasıldır bilemiyorum. Bıçaktan çok şanzımanda bu makinalarda önemli. Çünkü her bıçak bir dişli tarafından çevriliyor. Büyük bir darbeye dayanıklı olması gerekiyor. Aşağıdaki fotoğrafta NH firmasının bir modelinin iç kısmı gözüküyor. Fikir verebilir.

image.aspx

image.aspx

izledim vidoları taşın icinde calışıyor bunların ici dolu dişli biri calışmadımı hepsi calışmaz benim kullandugumda bi şanzıman vitesli birde zencir var nese ilgilendigin icin tşk ellerine saglık

Dik bıçaklı freze olarak tanımladığınız ekipmana ' ' dik rotavatör ' ' denilir. Diğeri ise ' ' toprak frezesi ' ' dir. Dik rotavatörde bıçakların eksenleri etrafında dik dönüşten dolayı kesekler parçalanmadan ekipmanın arkasına geçmez. Bu sorun yatay çalışan toprak frezelerinde oluşabilir. Dik rotavatörün güç ihtiyacı daha fazladır. Çok güzel tohum yatağı hazırlanabilir (bilhassa soğan, kanola gibi küçük tohumlarda)

atila link=topic=28851.msg241599#msg241599 date=1263413052' Alıntı:
Dik bıçaklı freze olarak tanımladığınız ekipmana ' ' dik rotavatör ' ' denilir. Diğeri ise ' ' toprak frezesi ' ' dir. Dik rotavatörde bıçakların eksenleri etrafında dik dönüşten dolayı kesekler parçalanmadan ekipmanın arkasına geçmez. Bu sorun yatay çalışan toprak frezelerinde oluşabilir. Dik rotavatörün güç ihtiyacı daha fazladır. Çok güzel tohum yatağı hazırlanabilir (bilhassa soğan, kanola gibi küçük tohumlarda)
teşekkürler abi alamyı düşünüyorum ama biraz agzı ufak sanki pulluk seviyesinde kullanılmıyor vidolarını izledim hic derin kullanan yok benim kullandıgım bundan cok batıyor topragın her santmini işleme ve hava basıyor bunu yapmaz galiba

dolcevita link=topic=28851.msg241653#msg241653 date=1263417688' Alıntı:
teşekkürler abi alamyı düşünüyorum ama biraz agzı ufak sanki pulluk seviyesinde kullanılmıyor vidolarını izledim hic derin kullanan yok benim kullandıgım bundan cok batıyor topragın her santmini işleme ve hava basıyor bunu yapmaz galiba

Satın almayı düşündüğünüz ekipmanın sizin tarla şartlarınıza uygunluğundan emin değilseniz, şirketten tarlanızda bir deneme yapmasını istemelisiniz. Nihayetinde malı bedava almıyorsunuz ve çiftliğinizin hurdalığa dönmesini istemiyorsunuz. Bu deneme çalışmasını istemeniz en tabii hakkınız. Otomobil sektörü aynısını yapmıyormu?
Bıçak kalitesi tabiki çok önemli.
GASPARDO veya NEW HOLLAND markalarını tavsiye edebilirim. 2010 Konya Tarım Fuarına (17-21 Mart) ikiside katılacaktır. Görüşmenizi tavsiye ederim.