Kesecek hayvan bulamıyoruz

Türkiye ' de kırmızı et ihtiyacının yüzde 6 ' sını, Konya ' da yüzde 99 ' unu tek başına karşılayan Konet AŞ ' nin Genel Müdürü Süleyman Yeğenler, besicilerin canlı hayvan kesim fiyatlarının daha da yükseleceği beklentisiyle ellerindeki hayvanları satmadığını söyledi.

Tüketiciye en kaliteli ve sağlıklı ürünü sunmak amacında olduklarını ifade eden Yeğenler, ancak son zamanlarda canlı hayvan sorunu nedeniyle bazı sıkıntılar yaşadıklarını anlattı.

Hayvan tedariki konusunda sorunlar yaşadıklarını anlatan Yeğenler, canlı hayvan fiyatlarının kurban bayramından sonra çok fazla maniple edildiğini belirterek, “Yetiştiricinin elinde hayvan olmasına karşın kesim için canlı hayvan bulunamıyor. Özellikle gazetelerde ve televizyonlarda yer alan ' kırmızı et fiyatları daha da artacak ' yönündeki haberler besiciyi etkiliyor ve birçok besici fiyatların artacağı beklentisiyle hayvanını satmak istemiyor” dedi.

--------------------------------------------------------------------------------
Yeğenler, aslında iddia edildiği gibi canlı hayvan sıkıntısının olmadığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

“Herkesin elinde kesilecek hayvan var ancak günlük değişen kesim fiyatları nedeniyle besiciler hayvanı elden çıkarmıyor. Canlı hayvan kesim fiyatları geçen yıla göre çok arttı. Daha önce vadeli aldığımız hayvana peşin para ödememize ve kesim fiyatları geçen yıla göre neredeyse yüzde 100 artmasına rağmen yetiştiriciler, fiyatların daha da artacağı düşüncesiyle malını satmıyor.”

“KAPASİTE KULLANIMI YÜZDE 50 DÜŞTÜ”

Canlı hayvan tedariğinde yaşadıkları sorun nedeniyle kapasite kullanımlarının geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yarı yarıya azaldığını anlatan Yeğenler, yüzde 25 kapasiteyle çalıştıklarını, geçen yıl günlük 200 canlı hayvan kesimi yaparken, bugünlerde ancak 100 hayvan kesimi yaptıklarını ifade etti.

2009 Ocak ayında kilosu 8,5 lira civarında olan karkas sığır etinin kilosunun şu anda 14,5 liraya kadar çıktığını vurgulayan Yeğenler, canlı hayvan kesiminde yaşanan sorun nedeniyle et fiyatlarının sürekli yükseldiğini söyledi.

Yeğenler, süt fiyatlarının yeniden yükselmesiyle de kesime verilen hayvan sayısının azaldığını sözlerine ekledi.

Ynt: Kesecek hayvan bulamıyoruz

abi gecen sene 200 bin inek kesildi konette milleti süt batımıştı inek kalmadı 200 yüzbün inegin birde buzagsı olursa 400 yüz bin şimdide ne derler gecen sene sesleri cıkmamıştı bence bunlar oyun inek süt ve ette oynanan başarılı bi oyun birileri iyi para kazandıda

hersene konya konet ' e besi kestiren bi yetiştirici olarak bi yorum yapmak istiyorum.gecen sene erkek maldan fazla 30 kilo süt ırkı düvelerin kesildigine gözümnle şahit oldum.kendileri bu hale getirdiler milletimizin elinde üretecegi malı bitirdiler sonra çifçi elindeki malı kestirmiyor diyorlar.kestirmez< tabi şahsen ben elimdeki malın hepsini tutuyorum 3 gün önce 14.500 olan et bugün 15 lira 7 ton et kestirsem 500 liralık farkla 3.500 lira yapar.k.bakmasın başkan ama biz 3 günde 3.500 lira kazanamıyoruz.siz bu hale getirdiniz bu fiyatları bizde elimzideki malı en son gelecegi hale gelinceye kadar tutacagız.

köylü link=topic=28860.msg241576#msg241576 date=1263408843' Alıntı:
köylerde inek koyu mu kaldı.köyde adam mı kaldı tarım bitmiş hayvancılık bitmiş adamlar hala inan mıyor.
manas link=topic=28860.msg241583#msg241583 date=1263410493' Alıntı:
dogru soze ne gerek
koylerde adam bıle kalmadı hakıkaten
2000-2001 yıllarında köyümüz 15 haneydi. Günlük süt üretimi yıl ortalaması 650 kg dı. 8 aile bu işi yapıyordu.. Yıldan yıla bu üretim düştü ve şuan hayvan besleyen aile sayısı 5 ve köy hane sayısı 12.. Günlük süt ortalaması yıl boyunca 250 kg. ı geçmiyor.. Köylümü kaldı, köylünün elinde hayvanmı kaldı..? Geçen yıl 1 buzağısını aldığımız genç inekleri pazarda yerden yere vurdular 1200 Tl ye inek sattık hemde Holştayn soykütüğüne kayıtlı beyaz sertifikası da vardı.. Bazen süt toplayan araba ile yolculuk yapıyorum. İnanmayabilirsiniz ama; bazı köyler var 150 hane falan, bu köylerden 250 kg süt topluyor ve aynı köyden çıkmadan yine aynı köyün insanları süt arabasından bu sütü geri alıyolar..:D(dargınlık, küslük ve birde komşuya 70 kuruş sütçüye 50 kuruş.. gibi nedenler) Bizi bu hale getirenler utansın, oturup düşünsünler köylü bize oy verdi biz onlara ne verdik karşılığında diye.

tarım ve hayancılık bu gidişle tamamen bitecek.üretim bitmiş.kagıt üzerinde bilgisayar ekranında herşey başarılı enflasyon bile çok düşük.ya gerçegi habertürk gazetesinde ülkenin gidişatı hakkında ankatte %68 ülkenin kötüye gittiğini söylemiş veya düşünüyor.demekki sorun var..

Beyler kınalarımızı yakabiliriz.. Size müjdeli bi haberim var. Tarım kredi koop. el atmış süt ve et fiyatlarının artışına ve dışarıdan hayvan alımı için anlaşma yapmış.. Koyun ve damızlık inek.. TRT nin teletex inde varmış bu haber ama çok moralim bozulmasın diye ben bakmadım.

köylü link=topic=28860.msg242125#msg242125 date=1263598753' Alıntı:
tarım kredi el attıysa çiftçi yandı.hayvancılık daha da beter olur.bekleyin görün
manas link=topic=28860.msg242127#msg242127 date=1263599079' Alıntı:
la tarım kredıye fırsat dogmus baksana
hemen ıthalat para kazanacak
Süt daha yükselecekti paraya para demiyecektik, et işte şu kadar olacaktı.vs. vs. derken..:D Tüühh a.... oda geldi geçti ..diyeceğiz heralde.. Hadi bakalım İnşallah aslı çıkmazda bizim umutlar ve hayaller suya düşmez..

ben alışığım böyle durumlara.merak etme avustralya dan buraya gemi bir ayda gelir.o hayvanların çoğu yolda haşat olur.zaten zayıf olur kesilmez.onlarda süt alıncaya kadar 6 ay geçer.yanlış politikayla milletin malını kestirdiler.şimdi Avustralyadan hayvan gelecek te. türkiye süte doyacak.2 sene sonra onların da kesilmeyeceği ne malum...süt birgün gelir yine 35 kr a düşerse yem 60 kr olursa.biz bu hayvanlara ceketimizi mi yoksa pantolonumuzu mu yedirecez.isterse kanada dan gelsin.kesilmeye mahkumlar.

haklsınız tarım krediye fırsat vallaha gecen sene 200 bin 30 kilo veren inekleri kestiler konette milli servet ya yazık şimdide inek getirecekler bu devlete ne güvenilir nede iş yapılır devletin kendisi eşkiya sakın almayın bu inekleri süt düşerse elinizde patlar birde devletle iş yapmayın cay kaşıgıyla verir kepceyle geri alır

eger köylü, çiftçi bir şekilde trarım krediden uzaklaşsa anlarlarda.millet hala kapısında.köylerede kendin birlik oluşturacaksın özel yerler yani bayiler yarı peşin gübreyi mazotu veriyorlar.aslında bankaların şu kazık kartları bi,raz esnetilse tarım krediye rakip olur.
ama çiftçi aklını başına almadığı sürece özelliklede yalancı memeye aldanıpda devam derse işte ozaman hapı yutarız.topluca.daha ne yasalar kanunlar çıkacvak tarımı küçültmek ve bitirmek için ....

çiftçi saldım çayıra mevlam kayıra düşünce tarzıyla yaşıyor hala.tarım kredi isterse yıllık %60 krediyle versin Avustralya lı oborjin lerin ineklerini.millet yine biribirini ezer.aşırı müracaattan faydalanamayan üzülür.faydalanan da iflas eder.bir zamanlar gelmiş ti damızlık bizim buralar (1990 larda).ne ocaklar yıkıldı.ödeyemedi millet.