pancar kotası

Arkadaşlar kırşehir pancar faprikasının uyguladı 2006 sezonu ekilen pancar kotasını baz alması bizim burda kozaklıda zenginler; sarraflar faprika sahipleri market sahipleri tonu 20_30 tl den pancar kotalarını toplamaktalar bu insanların tarlalarıda yok denecek kadar az fakat bu insanlar pancar ekmeyip söküm sezonunda pancarın verdi paranın yarısına pancar almaktalar peşin fiyatına
Bu insanlar raporuda bir şekilde tutdurup giden sene konyadan kırıkkaleden tonu 50 tl den pancar almışlardır.
Bu devlet politikası nedense biz üreticileri zenginlerin kucana yitmekteler.
Üreticilerin sürdü tarlalara bakarak kota belirleseler bu zenginlerin kucana yitilmekten kurtulacamızı düşünüyor.
SİZ ÜRETİCİ ARKADAŞLARINDA BU KONUDA BİLDİĞİ ÖNERDİ PAYLAŞMAK İSDEDİKLERİ VARSA YAZILARINI BEKLİYOR NE GİBİ BU KONUDA ÖNLEMLER ALABİLİRİZ.
SAYGILARIMLA
Şimdiden yazan bu onuyu önemsiyen üretici arkadaşlarıma teşekkür ederim. TURAN

Ynt: pancar kotası

abi güzel bi konu acmsın ama zorr bu sene cks sistemi ile kayıtla bu işi yapacaklar sözde cks pancar yazdırmayanın pancarını sökecekler bakcaz nasıl olcak birde bizim burda pancarı ekipte rapor tutturup avans gübresini alıyor ekip söküyor söktügü yerede fasulye kabak ekiyor pancarı daha sonra satın alıyor senede 2 sefer kar yapıyor 2009 da cok sıkıydı denetimler bu sene dahada cok sıkacaklarmış

way kardeşim vay ulan bu çifcinin sırtına binmeyen yok yaw arkadasım ben 20 senedır ekicilik yapıyorum çumrada ekici olarakda birinciyim ayrıca yetiştiriciyimde bu iş ekim yapan arkadaslar tarafından yapılıyor kacak ekım yani ama ısallah bu sene cok zor gibi gorunuyor ekemesınler sövecem şimdi valla 7 bin ton tonaj tamammen gitti bizim buradan alan alıyor satandas satıyor arkadas gercek yetiştiriciyede n bişey kalmıyor valla anlayamadım gitti hilenin olmadıgı bişey görmedim türkiyede

kamilbey anladıgım kadarıyla pancardan para kalmadıgını soyluyorsun
hemde cumra gıbı bereketlı topraklarda
sızın oynayarak aldıgınız verımı alacaz dıye gobegımız catlıyor ya))
aldıgın extraları sayıyormusun
atıyorum 1000 ton kotan var 2 lt mazot herseferde 2000 lt bazen 5 sefere kadar verıyor 10000 lt mazot 3 tlde zaten 30 000 yapar bayram harclıgı ıvırı zıvırı derken verırken alınıyor toplu para ele gecmıyor ama bahardan sıkıntın olmuyor
hangi petrol sana isdedigin vadede mazot verıyor
ama pancarın varsa sana peşin para gozuyle bakar verır

manas link=topic=28872.msg241722#msg241722 date=1263461419' Alıntı:
kamilbey anladıgım kadarıyla pancardan para kalmadıgını soyluyorsun
hemde cumra gıbı bereketlı topraklarda
sızın oynayarak aldıgınız verımı alacaz dıye gobegımız catlıyor ya))
aldıgın extraları sayıyormusun
atıyorum 1000 ton kotan var 2 lt mazot herseferde 2000 lt bazen 5 sefere kadar verıyor 10000 lt mazot 3 tlde zaten 30 000 yapar bayram harclıgı ıvırı zıvırı derken verırken alınıyor toplu para ele gecmıyor ama bahardan sıkıntın olmuyor
hangi petrol sana isdedigin vadede mazot verıyor
ama pancarın varsa sana peşin para gozuyle bakar verır
konya nerden siz abi aynı avanslar sizede verilmiyormu

ben cihanbeyliliyim
tarlalarda cıhanbeylıde
evet verılıyor ben pancardan allah var memnunum normal capa sokum avanslarını demıyorum
extraları soyluyorum gecen sezon 1160 ton pancar teslımettım
sulamalar zaten elektrıkle gelen mazot kullan kullana bıldıgın kadar
tek sıkıntı kantar44 faprıka 140 km mecburen fabrıkaya gonderıp yollama alıyoruz yollamada naklıyecıye az fark verıyoruz ama fıre cepden gıddıgı ıcın bazen fazla kacıyor

tura30 link=topic=28872.msg241702#msg241702 date=1263452144' Alıntı:
Arkadaşlar kırşehir pancar faprikasının uyguladı 2006 sezonu ekilen pancar kotasını baz alması bizim burda kozaklıda zenginler; sarraflar faprika sahipleri market sahipleri tonu 20_30 tl den pancar kotalarını toplamaktalar bu insanların tarlalarıda yok denecek kadar az fakat bu insanlar pancar ekmeyip söküm sezonunda pancarın verdi paranın yarısına pancar almaktalar peşin fiyatına
Bu insanlar raporuda bir şekilde tutdurup giden sene konyadan kırıkkaleden tonu 50 tl den pancar almışlardır.
Bu devlet politikası nedense biz üreticileri zenginlerin kucana yitmekteler.
Üreticilerin sürdü tarlalara bakarak kota belirleseler bu zenginlerin kucana yitilmekten kurtulacamızı düşünüyor.
SİZ ÜRETİCİ ARKADAŞLARINDA BU KONUDA BİLDİĞİ ÖNERDİ PAYLAŞMAK İSDEDİKLERİ VARSA YAZILARINI BEKLİYOR NE GİBİ BU KONUDA ÖNLEMLER ALABİLİRİZ.
SAYGILARIMLA
Şimdiden yazan bu onuyu önemsiyen üretici arkadaşlarıma teşekkür ederim. TURAN
senin anlattığın şeyler bir ara buralardada mevcuttu.ben artık pancar ekmediğim için şu anki durumu tam bilmiyorum.

yani şöyle idi. adam da arazi yetersiz.ama 1000 ton kota yazdırıyor.bahardan para dağıtmaya başlıyor.örneğin sana 2000 tl para veriyor.güya faiz almıyor ama ekim ayında tonu 40 liradan 50 ton pancar getireceksin.diyor.mesela çiftçi traktör almış ödeyememiş.yada para lazım olmuş.bunların kucağına düşüyor.ayrıca bu zaatların kamyonu da olur.hem nakliyeden kazanır.hemde kotanın dolması riske girince gider konya dan yada nerede varsa pancar bulur gelir.pancar çavuşu denen görevlileler de bu dönen dolapları iyi bilir.bazen kantarda çalışanlar bile bu zaatların kotası dolmazsa pancar bulmak için seferber olurlardı.eskiden.

manas link=topic=28872.msg241733#msg241733 date=1263466348' Alıntı:
hayır o dedıgın bızım buralarda donmez donsede zaten ekmem anam babam faprika kotası
abi bende cumra lıyım bırak türkiyeyi dünyada 4 üncü yerdeyiz cumra ve baglı köyleri bunu ben demiyorum italyanlar diyor en cok makina sattıkları yerde konya biraz farkımız olsun ama ne fayda hicbir faydası olmuyor bildigim kadarıya cihanbeylide iyi topraklara sahip kuru fasulye yetişen topraklar herzaman verimlidir orda yetişiyor pancar cok rahatlıkla yetişir toprak ayrımı yapmaksınzın yetişiyor tohumda iyi secim yapmak gerekir su da önemli su analizi yaptrın abi artık eski sularımız yok bunlar önemli degil aslında kacak ekim yapan kişiler ve alım satım yapan kişler asıl haksız ve emeksiz para kazanıyolar muhtardanda kaynaklanır cks imza atan ve tonaj alış verişine imza atan onlar

sizde karanpole gıdıyor demekkı cokolunca...
bızde zaten bellıdır eken ha ekebılırse 10 dk 20 dk gecmez oda sayılı kısıler
zaten yuksek tonajda ekım yapan okadar cok degıl toplasan 200 tonun uzerınde 3 kısı var
oda cıhanbeylıden bızımtarafa donunce 3 koyu kapsıyor
gecen sezon benım kendımın600 tonum var babamdan aldım az bırseyde satın aldımda oyle ektım
fasulye konusu cumralılarla konusuyorum dk 400kg dan bahsedıyorlar 300 kg hayatda gecemedım ole az buz da ekmezdımde artık oda para etmıyor
suya dıyecek yokallah yoklugunu aratmasın

merhaba,
bizim burada da kota alıp başkasından pancar alıp da kendi üstüne yatıran adamlar var. ama bizim burada artan pancarı verir bizim köylü. yani kimse kendi kotası dolmadan başkasına pancar vermez..

40-50 liradan pancar satan adamlara da söyle satmasınlar.. kimse zorla adamlardan almıyor ki pancarı 40-50 liraya..