Üç zengin yahudinin hediyeleri

25.12.2008
2,632
299
Konya

Üç zengin yahudi kardeş annelerine doğum gününde birer hediye almaya karar vemişler. Hediyelerini yolladıktan sonra aralarında sohbet etmeye başlamışlar.

Birincisi demiş ki; ' Ben anneme kocaman bir ev aldım ' .

İkincisi ' Ben bir limuzin aldım ve bir de şöför tutum. '
Üçüncüsü benim hediyem hepinizinkınden güzel. Annemın Tevratı okumayı ne kadar sevdiğini ve gözleri iyi görmediği için artık eskisi gibi okuyamadığını bılıyorsunuz. Ona bütün Tevratı ezbere bılen büyük kahverengi bir papağan gönderdım.

Onu eğitmek için 12 Haham 12 yıl boyunca uğraşmış.Tevratı ezberletmışler. Bu papağan için havraya 20 yıl boyunca 1 milyon dolar bağişlayacağim.,ama buna değer. Annem sadece bölümün adını söyleyecek ve papağan ona ezbere okuyacak.

Öbür kardeşler biz nıye bunu düşünemedık dıye hayıflanmışlar ve kıskanmışlarsa da bir sey dememişler.

Kısa bir süre sonra annelerı üçüne de birer teşekkür mektubu yazmış.

Birinciye, ' Abraham, bu ev bana çok büyük geliyor.Tek bir odası yetiyor ama hepsini temizlemek zorunda kalıyorum. '

İkinciye ' Mişon, yolculuk etmek için çok yaşlıyım,arabayı hiç kullanmıyorum ve şöför çok kaba. '

Üçüncüye ' Solomoncuğum, annesini mutlu etmeyi bilen tek evladım sensin.Herşeyın buyuk maddı hedıyeler olmadığını gosterdın.

Gonderdığın tavuk cok lezzetlıydı.Teşekkür ederım! '