Çamurlu ve ıslak zeminlerde...

Arkadaşlar bugün bir işmakinesi operatörüyle konuşurken dikkatimi çekti Çamurlu ve ıslak zeminlerde tekerler yumuşak zemine gelince cvt şanzman olduğu için makinenin vites yükselttiğini ve patinajın arttığını söyledi Fendt kullanan arkadaşların bu konudaki tecrübelerini öğrenmek istiyoruz.
Islak ve çamurlu yumuşak zeminlerde vario transmisyonun performansı nasıldır? Yumuşak zeminlerde tutunma ve çekiş problemi yaşanıyormu? Patinaj durumu yaşanıyormu? Yaşanıyorsa bu sorunu nasıl çözüyorlar?
Fendt kullanan arkadaşların ve teknik bilgi sahibi arkadaşların özellikle yorumlarını taleb ediyorum.

Ynt: Çamurlu ve ıslak zeminlerde...

fend kullanmadım cok ceşitli motor kullandım camurda balon geniş lastik önemlidir şanzıman veya fendin önemi yoktur yumuşak zeminde lastik önemlidir fend kullanmadım ama yorum yaptım kusura bakma

çamurda balon lastik iyi diyorsunuzda o balon lastik battığı zaman ne olacak acaba?nasıl çıkaracaklar?bence motorun gücüne göre ince lastik olmalı.çünkü ince lastikte motor çamuru yarıp gidebilir.ha batmazmı batar fakat bir yere kadar batar sonra sıyırır.şahsen çok şahit oldum

doganbey1 link=topic=28906.msg242147#msg242147 date=1263632934' Alıntı:
çamurda balon lastik iyi diyorsunuzda o balon lastik battığı zaman ne olacak acaba?nasıl çıkaracaklar?bence motorun gücüne göre ince lastik olmalı.çünkü ince lastikte motor çamuru yarıp gidebilir.ha batmazmı batar fakat bir yere kadar batar sonra sıyırır.şahsen çok şahit oldum
pulluk seviyesine kadar batar dogrudur ya gider peki sizce fent veya şanzımanın bi alakası olurmu ?

bakınız çeltik ektiniz mi bilmiyorum.fakat bir çeltikekiminin size nasıl olduğunu anlatayım.ilk önce tarla kabartılır.kabartıldıktan sonra tarlaya lazer diye tabir ettiğimiz tesviye yaparız.daha sonra toprağı biraz daha işlevli hale getirmek için tırmık,aysan,goble çekilir.ayrıca triblen dediğimiz gübreden atılır.toprağı güçlendirmek için.daha sonra su salınmaya başlanır.burada değinmek istediğim konu tüm bunlar yapılırken toprakta bir traktör ve ekipman çalışıyor.belli tonajlara sahip olan bu makinalar toprağı sertleştirir.sizde traktörle girdiğiniz zaman pulluk nereye kadar salınmışsa oraya kadar gömülür motor(çeltik sürümünde o kadar derin sürüm yapılmaz).vede gömüldüğü yerden ince lastikli(gücüne göre) olan motor kendini kurtarır.fakat balon lastikli motor(gücüne göre fazla geniş lastik) çamurda motoru baya baya götürür.e birde battığı zaman o motor o tekerleri döndüremez bile.zaten geniş birde çamur yapışıyor gerisini siz düşünün

Arkadaşlar Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Benim öğrenmek istediğim vario transmisyonun patinaj olayında herhangi bir müspet veya menfi herhangi bir etkisi varmı? Mesela traktörün sağ veya sol tarafı çamura girdi diğer tarafı ise kuru zeminde Hal böyle olunca çamurda kalan kısım zeminin yumuşak olması sebebiyle tutunma problemi yani patinaj sorunu meydana gelecektir vebu durumda transmisyon dükünü hafiledi algısıyla hızlanma durumuna geçecektiroperatör arkadaşın bahsettiği durm bu idi Benim öğrenmek istediğim böyle bir durumda vario transmisyonun ne gibi bir fonksiyonu olabilir.