hayvancılık desteklenecek iller

Süt sığırcılığı işletmelerine hibe desteği verilecek il sayısı 9 ' dan 25 ' e yükseldi.17.01.2010
Güneydoğu Anadolu Projesi'nde (GAP) hayvancılığı geliştirilmek amacıyla hibe desteği vermek için geçen yıl yasa çıkaran hükümet, Doğu Anadolu Projesi'ni de (DAP) uygulama kapsama aldı. Malatya da destekten yararlanacak illere dahil edildi.
GAP'taki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Kilis Gaziantep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerine, DAP kapsamındaki Ağrı, Bingöl, Kars, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Ardahan, Bayburt ve Iğdır eklendi.
61 milyon lira ayrıldı Proje için geçen yıl ayrılan 14 milyon liralık kaynak bloke edilirken, 2010 bütçesine, 27 milyon lirası GAP illeri, 20 milyon lirası DAP illeri için olmak üzere 47 milyon lira ödenek koyuldu.
50 baş ve üzeri süt hayvancılığı yatırımının yüzde 30-40'ının devlet tarafından karşılanmasını içeren uygulama kapsamında 12 bin başlık besi işletmesinin kurulması ve binlerce kişiye iş yaratılması hedefleniyor.
Yarı açık ahır alacak Proje uyarınca üreticilerin, özsermayeye dayalı, en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip projeli süt sığırcılığı işletmesi yatırımlarına, 2009-2012 arasında hibe verilecek. Bu kapsamda yatırımcı inşaatı için harcadığı paranın yüzde 30'unu devletten alacak.
Proje kapsamında sadece 'yarı açık sistemli ahırlar' yapılabilecek. Bu da modern hayvancılık işletmeleri kurulması açısından önemli bir şart.
Süt tankına da katkı var Kaynağın yüzde 40'ı 50 baş ile 100 baş arası işletmeler, yüzde 60'ı 100 baş ve üzeri kapasiteli işletmelere kullandırılacak. Hayvan alımı için, alım tutarının yüzde 40'ı kadar hibe yapılacak.
Buna göre, 50 başlık işletme kurana 20 hayvanın, 100 başlık işletme kurana 40 başın parasını devlet verecek. Süt sağım ünitesi ve soğutma tankı alımı için de alım bedelinin yüzde 40'ı kadar hibe alınacak
Arkadaşlar inşallah bizin illeride bu haberlerde görürüz.

Ynt: hayvancılık desteklenecek iller

ismim önemli değil.ben bu ülke de doğdum.ve burada ölmeyi planlıyorum.bu ülkede gelip geçici değil ev sahibiyim.gitmek isteyen gidebilir.biz anadolu insanı olarak ne badireler atlatmışız.unutmayın ki her zemherinin ardı bahar,her gecenin de (ne kadar karanlık olursa olsun.) bir sabahı var.Eğer kaçsaydık şu anda bu Anadolu topraklarında kimler olurdu siz düşünün.İcabında toprağımı kanımla yoğururum.sabana kendim koşulurum,ölürüm mezarımı burada bırakırım yinede gitmem.

nailyetek link=topic=28946.msg242480#msg242480 date=1263744440' Alıntı:
Açılım, açılım, açılım.. Gelin hep beraber bu ülkeden kaçalım..:D

ali_kockaya link=topic=28946.msg242508#msg242508 date=1263748309' Alıntı:
ismim önemli değil.ben bu ülke de doğdum.ve burada ölmeyi planlıyorum.bu ülkede gelip geçici değil ev sahibiyim.gitmek isteyen gidebilir.biz anadolu insanı olarak ne badireler atlatmışız.unutmayın ki her zemherinin ardı bahar,her gecenin de (ne kadar karanlık olursa olsun.) bir sabahı var.Eğer kaçsaydık şu anda bu Anadolu topraklarında kimler olurdu siz düşünün.İcabında toprağımı kanımla yoğururum.sabana kendim koşulurum,ölürüm mezarımı burada bırakırım yinede gitmem.
helalolsun sabanın yanına benıde kos vatan sagolsunda

yukeritarim link=topic=28946.msg242486#msg242486 date=1263745327' Alıntı:
zaten ıc anadolu cıftcısı olmasın bu ulke batar buna ınanın destek ıstemez kostek ıstemez bana dokunmıyan yılan bınyasasın mantıgıyla hareket eder
bu konuda haklsın devlet veya destek aman uzak dursun sallaya malına pazar bulsun devletle filan ne iş yapılcak elini versen kolunu kaparlar milletin devlete güveni kalmamış tarım krediyle sözleşmeli mısır ekelim dedik tarlayı gübre manyagı yapacaklar misal 50 kilo ile yetişirse mısır 150 kilo gübre veriyolar bize amacaları başkaymış gübre satıp yüzde almak cok eken oldu böle anlamasak gübreyi satacaklar bize almadımda ekmemde ALLAH ellerine düşürmesin

en az 50 mallık ahır kuracak olana 20 sini veriyormuş. 30 taneyi almakta kolay değil sadece zengin çiftçiye yarar.Gariban çiftçim gene gariban zengini daha zengin ediyolar fakiri daha fakir

tarsaneh link=topic=28946.msg242542#msg242542 date=1263754170' Alıntı:
en az 50 mallık ahır kuracak olana 20 sini veriyormuş. 30 taneyi almakta kolay değil sadece zengin çiftçiye yarar.Gariban çiftçim gene gariban zengini daha zengin ediyolar fakiri daha fakir
30 tane hayvanım olsa kim takar bunları ahırıma katmam vallaha ama ahır yokki 50 mallık ahır sanırım asıl para isteyen bu

nailyetek link=topic=28946.msg242480#msg242480 date=1263744440' Alıntı:
Açılım, açılım, açılım.. Gelin hep beraber bu ülkeden kaçalım..:D
Aslında burda olaya biraz latife katmak istemiştim.. Yanlış anlaşılmış.. Kaçtığımız ve kaçabileceğimiz yerde yok zaten.
dolcevita link=topic=28946.msg242527#msg242527 date=1263750201' Alıntı:
bu konuda haklsın devlet veya destek aman uzak dursun sallaya malına pazar bulsun devletle filan ne iş yapılcak elini versen kolunu kaparlar milletin devlete güveni kalmamış tarım krediyle sözleşmeli mısır ekelim dedik tarlayı gübre manyagı yapacaklar misal 50 kilo ile yetişirse mısır 150 kilo gübre veriyolar bize amacaları başkaymış gübre satıp yüzde almak cok eken oldu böle anlamasak gübreyi satacaklar bize almadımda ekmemde ALLAH ellerine düşürmesin
Doğru ve yerinde tespit.. + rep
tarsaneh link=topic=28946.msg242542#msg242542 date=1263754170' Alıntı:
dolcevita link=topic=28946.msg242544#msg242544 date=1263754857' Alıntı:
30 tane hayvanım olsa kim takar bunları ahırıma katmam vallaha ama ahır yokki 50 mallık ahır sanırım asıl para isteyen bu
Zaten burda amaç küçük çiftçiyi bitirmek.. Tarımı profesyonel ve büyük şirketlere yaptırmak.. Uzaktan yakından herkesin ilgi ve alakası vardır.. Nakliyat ve toplu taşımacılık sektöründe bi sürü uydurma belgeler (SRC 1,2,3,4 .. K belgesi D belgesi) ile tekelleşme sağlanıyor.. Bir K belgesi için 12.600 tl para ve 25 ton taşıma kapasitesi.. Hangi nakliyeci arkadaşta var bu kadar kapasite.. Ancak nakliyat şirketlerinde ve kooperatifler alabiliyor sanırsam.. Çok yakında belli bir dekarın altında buğday v.b. ürünleride bize ektirmezlerse şaşırmayalım, hatta işi daha ileriye götürüp 3-5 hayvanı olan köylümüzede üretim izni ve hayvan tanımlamada engel çıkarılabilir.. Olmaz demiyelim, olurmu olur.. Benim kamyonetimden vergi ve benzeri harçları alıyolar, fakat ben üzerine 300-500 kg yük sardımı K belgesi, onun içinde 12.600 TL para ve 25 ton tonaj.. Çok çalışmam lazım çook.en az 10 kamyonet daha alayım ki K belgem olsun..

nailyetek link=topic=28946.msg242567#msg242567 date=1263761789' Alıntı:
Aslında burda olaya biraz latife katmak istemiştim.. Yanlış anlaşılmış.. Kaçtığımız ve kaçabileceğimiz yerde yok zaten.Doğru ve yerinde tespit.. + repZaten burda amaç küçük çiftçiyi bitirmek.. Tarımı profesyonel ve büyük şirketlere yaptırmak.. Uzaktan yakından herkesin ilgi ve alakası vardır.. Nakliyat ve toplu taşımacılık sektöründe bi sürü uydurma belgeler (SRC 1,2,3,4 .. K belgesi D belgesi) ile tekelleşme sağlanıyor.. Bir K belgesi için 12.600 tl para ve 25 ton taşıma kapasitesi.. Hangi nakliyeci arkadaşta var bu kadar kapasite.. Ancak nakliyat şirketlerinde ve kooperatifler alabiliyor sanırsam.. Çok yakında belli bir dekarın altında buğday v.b. ürünleride bize ektirmezlerse şaşırmayalım, hatta işi daha ileriye götürüp 3-5 hayvanı olan köylümüzede üretim izni ve hayvan tanımlamada engel çıkarılabilir.. Olmaz demiyelim, olurmu olur.. Benim kamyonetimden vergi ve benzeri harçları alıyolar, fakat ben üzerine 300-500 kg yük sardımı K belgesi, onun içinde 12.600 TL para ve 25 ton tonaj.. Çok çalışmam lazım çook.en az 10 kamyonet daha alayım ki K belgem olsun..
abi herzamanki gibi harikasın bendende size rep K belgesi banada lazım 6.5 milyon para istiyolar hususi kamyon

Aslında bu haberde sitemim; bütün bu hibe desteklemeleri ve tarımsal desteklemelerde önceliğin doğuya verilmesineydi.. Tamam kabul ediyoruz, vatanın her köşesi bizimdir ve bizim kalacaktır..Fakat uygulama da çarpıklıklar var.. Bana nereli olduğu belirsiz bir memur ÇKS belgesi alırken T.C. Kimlik no sordu, babamın kimlik nosu idi bu.. Bende evde unuttuğumu söyledim, olmaz falan dedi.. Dedimki çok zor değil karşıda köye ait klasör var ve içinde sadece ve sadece 6 kişiye ait destekleme dosyası var.. Bi zahmet bakıverin.:D dedim.. Vay işte adamda pişkinliğe bak, bu kadarına da pes falan..İçimden oha... falan dedim.. Ben ona nüfus müdürlüğünden öğren demedimki. Farzet ayağa kalkması çok zor, e yani masada pc, sınırsız internet bağlantısı var ordanda bakabilirdi.. Şimdi olay GAP ta veya DAP ta böyle olmıyacak.. Derme çatma barkalara, bizim yerli diye tabir ettiğimiz sığır ırklarına bu hibe destekleri verilecek.. Sen durma burada en iyisini, en kalitelisini üretmeye çalış.. Düşünsenize yine Doğu Anadolu Bölgesinde bir ilimizde; ilk desteklemeler verilmeye başlandığı yıllarda, desteklemeye tabi tapulu ve tapusuz arazilerin toplam alanı ilin toplam alanının 1.5 katı büyklüğündeymiş ve bu durum 4-5 yıl devam etmiş.. Oysa biz burda 10300 metrekare tarlanın 300 metrekaresini ekmiyoruz diye destekleme müracaatından düştük.. Burda kimse bölgecilik yaptığımı düşünmesin, fakat manzara bu şekil..

mehmet39 link=topic=28946.msg242465#msg242465 date=1263740136' Alıntı:
Süt sığırcılığı işletmelerine hibe desteği verilecek il sayısı 9 ' dan 25 ' e yükseldi.17.01.2010
Güneydoğu Anadolu Projesi'nde (GAP) hayvancılığı geliştirilmek amacıyla hibe desteği vermek için geçen yıl yasa çıkaran hükümet, Doğu Anadolu Projesi'ni de (DAP) uygulama kapsama aldı. Malatya da destekten yararlanacak illere dahil edildi.
GAP'taki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Kilis Gaziantep, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak illerine, DAP kapsamındaki Ağrı, Bingöl, Kars, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Ardahan, Bayburt ve Iğdır eklendi.
61 milyon lira ayrıldı Proje için geçen yıl ayrılan 14 milyon liralık kaynak bloke edilirken, 2010 bütçesine, 27 milyon lirası GAP illeri, 20 milyon lirası DAP illeri için olmak üzere 47 milyon lira ödenek koyuldu.
50 baş ve üzeri süt hayvancılığı yatırımının yüzde 30-40'ının devlet tarafından karşılanmasını içeren uygulama kapsamında 12 bin başlık besi işletmesinin kurulması ve binlerce kişiye iş yaratılması hedefleniyor.
Yarı açık ahır alacak Proje uyarınca üreticilerin, özsermayeye dayalı, en az 50 baş ve üzeri kapasiteye sahip projeli süt sığırcılığı işletmesi yatırımlarına, 2009-2012 arasında hibe verilecek. Bu kapsamda yatırımcı inşaatı için harcadığı paranın yüzde 30'unu devletten alacak.
Proje kapsamında sadece 'yarı açık sistemli ahırlar' yapılabilecek. Bu da modern hayvancılık işletmeleri kurulması açısından önemli bir şart.
Süt tankına da katkı var Kaynağın yüzde 40'ı 50 baş ile 100 baş arası işletmeler, yüzde 60'ı 100 baş ve üzeri kapasiteli işletmelere kullandırılacak. Hayvan alımı için, alım tutarının yüzde 40'ı kadar hibe yapılacak.
Buna göre, 50 başlık işletme kurana 20 hayvanın, 100 başlık işletme kurana 40 başın parasını devlet verecek. Süt sağım ünitesi ve soğutma tankı alımı için de alım bedelinin yüzde 40'ı kadar hibe alınacak
Arkadaşlar inşallah bizin illeride bu haberlerde görürüz.

DOĞUYA GÜNEYDOĞUYA VERİNDE,BİZİM HAKKIMIZIDA ONLARA VERMEYİN.BİZDE ÇİFTÇİYİZ.!!!!!