çerezlik ayçiçeği eken arkadaşlar.

beyaz ve siyah çekirdek tohumunu nereden temin ediyorsunuz.

tohum seçiminde nelere dikket ediyorsunuz.

ben ayçiçeği ekiminde (ekimden önce)ot zehiri atarım. sizlerden zehir kullanan var mı.hangi marka (herbisit)zehiri tercih ediyorsunuz...

Ynt: çerezlik ayçiçeği eken arkadaşlar.

ali_kockaya link=topic=29015.msg243240#msg243240 date=1264012849' Alıntı:

ben ayçiçeği ekiminde (ekimden önce)ot zehiri atarım. sizlerden zehir kullanan var mı.hangi marka (herbisit)zehiri tercih ediyorsunuz...
ewet bizde ağırlıkla çıtırlık ayçiceiği ekiyrz,tohumlukları toptancılardn alıyorz,genelde baktmz özellik irilik dolgunlık ve beyaz olması.bu sene çok zarar ettik lekeli ay çiceğndn!o kadar mühendise baş vurdk hepsi farklı farklı şeylerdn bahsediyr.kimi diyor gıradan olmştr kimi hastalktn bizde şözemedk ilacınıda atıyorz ama yine oluyor yine olyr bu aynı pirecik dedimz hastalktn ama pirecik hastalığı olan aydında böcekler olur,bunlarda hiç böyle bişy yok.

Ewet ekmedn önce kışa girerkn anızı bozuyrz sona ekmedn önce patlatma çekip,ot ilacı atıp tırmık yapıyorz,ama yeni bi ilaç çıkmş ektktn sonada ilaç yapa biliyrmşn adı ne bilmiyrm.

bilmem yardmcı olabildmmi?

ben trifuralin (yanlış yazmış olabilirim.) içeren ekim öncesi yabancı ot zehiri kullanıyorum.bağzı yerlerde yabani hardal var.ilacın üzerinde yabani haredal sorunu olan yerlere atmayın yazıyor.internetten araştırma yapıyorum.

manas link=topic=29015.msg243254#msg243254 date=1264015124' Alıntı:
maalesef bız ızolasyon sahası yuzunden ekemıyoruz
abi izalasyon derken ne anlamda
ali_kockaya link=topic=29015.msg243240#msg243240 date=1264012849' Alıntı:

cerezlik kabak cekirdeginde ekiminde triflini kullanırız

izolasyonnn
yenı tohumculuk yasasına gore 1 kısı tohumluk ekerse ıkıncı kısı tohumu bozmaması ıcın ne yaglık nede eylencelık aycıcegı ekemez dahada acayımmı

manas link=topic=29015.msg243265#msg243265 date=1264016249' Alıntı:
izolasyonnn
yenı tohumculuk yasasına gore 1 kısı tohumluk ekerse ıkıncı kısı tohumu bozmaması ıcın ne yaglık nede eylencelık aycıcegı ekemez dahada acayımmı
birtek tohumluk ekliyor başka tohumluk eklemez yani tohumlar melezleşmesin ben onu anladım abi dogrumu ? birde cok ilginc ilk defa duydum

bızım cıhanbeylı tarafında baya tohumluk aycıcegı ekılır takı bızım koy sınırına kadar 35 km mesafede ekerler
bızde yaglık ekerdık
ekımı yaptıran advanta dıye sırket yabancı menselı aynı zamanda may cargıl sandoz ferdıl gıbı sırketlerde ekım alanı cıhanbeylıde baya yogun
bu bolgeden cıkan tohumcorlu saglık mahallesınde selektorden gecer ılaclanır ıthal dıye trakya cıftcısıne kakalanır
bızım koydende 2 cakalı kandırıp ekmısler 50 dk 3parca ama oyle bır ayar cektılerkı tam bızım arazının arasına serpıstırdıler
tohumluk ekılıncede 3km etrafı oluyor
bıze o yılkı ımha edılenın parasını odeyeceklerdı ama 3 senedır beklerız hala sonuc yok

ayçiçeğinde iki tür ilaçlama vardır bunlardan 1. Ekim öncesi atılan etkin maddesi TRIFLURALIN olan ilaçlar adı çokta önemli değil 2. Ekim sonrası üzerine atılan etkin maddesi SL (SUDA ÇÖZÜNEN KONSANTRE) 33GR/LT İMAZAMOX+15GR/LT İMAZAPYR fakat bu ilaç sadece İMİ gurubu yani clearfield ayçiçeği çeşitlerinde kullanılır ilaç çıkmış ve çıkmakta olan tüm otlara etki eder sezonda 1 defa kullanılır canavar yani halk dilinde verem otunuda öldürür 6 - 10 yaprak dönemde kullanılır Diğer otlarda 4 - 8 yapraklı dönemde kullanılır püskürtme meme ile ayçiçeğine 40 - 50 cm yükseklikten atılmalıdır. NOT: Bu ilaç 2 veya 3 çeşit tohum ekilen tarlalarda yani biri imi grubu diğeri normal tohumsa ilaçlama yapıldığında normal tohumdan çıkanları tamamen öldürüyor.Dekara Ortalama 100 vay 125 cc öneriyorlar.

manas link=topic=29015.msg243270#msg243270 date=1264016991' Alıntı:
bızım cıhanbeylı tarafında baya tohumluk aycıcegı ekılır takı bızım koy sınırına kadar 35 km mesafede ekerler
bızde yaglık ekerdık
ekımı yaptıran advanta dıye sırket yabancı menselı aynı zamanda may cargıl sandoz ferdıl gıbı sırketlerde ekım alanı cıhanbeylıde baya yogun
bu bolgeden cıkan tohumcorlu saglık mahallesınde selektorden gecer ılaclanır ıthal dıye trakya cıftcısıne kakalanır
bızım koydende 2 cakalı kandırıp ekmısler 50 dk 3parca ama oyle bır ayar cektılerkı tam bızım arazının arasına serpıstırdıler
tohumluk ekılıncede 3km etrafı oluyor
bıze o yılkı ımha edılenın parasını odeyeceklerdı ama 3 senedır beklerız hala sonuc yok
şimdi daha iyi anladım abi cumra yada geldiler may tohum ektirmişti tarım kredide ektirmişti cogu destegini aldı sürdü şimdi destegi varmı bilmiyorumda bidaha ekmedilerde sordum ekenlere neden ekmiyosunuz diye verimi ve parasını begenmediklerini söylemişlerdi

1. İzolasyon mesafesi / alanı: Ayçiçeği arılar tarafından döllenir. Arıların 2000 metre uçtuklarından yola çıkılarak, ayçiçeği tohumu üretimi yapılan bir bölgede, tohumluk ekilen tarlaların en az 2000 metre yakınına başka ayçiçeği çeşidi ekilemez. Yoksa tohumluk özelliğini kaybeder.
2. Çerezlik ekilen çeşitler populasyon çeşitleridir. Saf hat değillerdir. Dolayısıyla açılma yaparlar. Siz saf beyaz tohum bile ekseniz, açılmadan ve yabancı döllemeden dolayı, tablada çizgili vs daneler bulunur.
3. Hardal`a karşı CHALLENGE 600 (Bayer) kullanılabilir.

senin yazdığın izolasyon mesafesine benzer ekim alanına sahip yeni bir tohum çıktı oleik asitli ayçiçek yağın kalitesi zeytin yağına yakın oluyor ürünü normal ayçiçeğinin fiyatından 0,10 Kr/Kg daha fazlasına aldık Trakya Birlik Olarak avrupa buna % 80 civarında döndü türkiyedede ilerleme kaydetti özellikle ayçiçeği ekiminin az olduğu bölgelerde ekimi fazlalaşmaya başladı ekimi bakımı verimi diğer çeşitlere göre ayni sayılır burada fark sadece fiyatında ekmek isteyenlere tavsiye ederim Sygenta firmasının Oleko çeşidi ve diğer firmalarında çeşitleri var.

İzolasyon mesafesini hibrit tohum üretimlerinde uygulamak zorundasınız. Örneğin mısırda 200 m, şeker pancarında 600-3000 metre.

Ayrıca cin mısır / şeker mısır üretiminizi normal mısır tarlasına komşu yaparsanız, yabancı döllenmeden dolayı sıkıntı yaşarsınız.

biz koyu tohumluk sahasından cıkartdık ama en verımlı arazımızı sınırdan 3km ıcerı cekmek zorunda kaldık anlayacanız baya yıprandık durma mahkemeyle ugras yok kesıf yok bılmem ne ekme daha ıyı

atila link=topic=29015.msg243276#msg243276 date=1264018124' Alıntı:
1. İzolasyon mesafesi / alanı: Ayçiçeği arılar tarafından döllenir. Arıların 2000 metre uçtuklarından yola çıkılarak, ayçiçeği tohumu üretimi yapılan bir bölgede, tohumluk ekilen tarlaların en az 2000 metre yakınına başka ayçiçeği çeşidi ekilemez. Yoksa tohumluk özelliğini kaybeder.
2. Çerezlik ekilen çeşitler populasyon çeşitleridir. Saf hat değillerdir. Dolayısıyla açılma yaparlar. Siz saf beyaz tohum bile ekseniz, açılmadan ve yabancı döllemeden dolayı, tablada çizgili vs daneler bulunur.
3. Hardal`a karşı CHALLENGE 600 (Bayer) kullanılabilir.

hektaşın galigan 240 diye bir herbisit i var.yada sefa nın galaxsy 240.bu hem dar yapraklılara.hemde geniş yapraklılara etki ediyor.bu konu düşünceniz nedir.dozaj ı da az.

ali_kockaya link=topic=29015.msg243561#msg243561 date=1264073791' Alıntı:
hektaşın galigan 240 diye bir herbisit i var.yada sefa nın galaxsy 240.bu hem dar yapraklılara.hemde geniş yapraklılara etki ediyor.bu konu düşünceniz nedir.dozaj ı da az.
İlacı tanımıyorum. Ancak Hektaş`ın web sitesinde gözüme çarpan dekara 40-50 litre su ile atılması oldu. 400`lük ilaçlama ile ancak 10 dekar ilaçlayabilirsiniz. Su kaynağı uzaksa bir ek masraf olabilir.
Geniş yapraklıların yanısıra bazı dar yapraklı otlara da etkili olması bir avantaj.
Tarlanızdaki sorunlu otlara göre karar vermeniz gerekir.
Sitedeki trakyalılarında fikrini almakta fayda var.
Biz BAYER, SYNGENTA, BASF, HEKTAŞ firmalarını tercih ediyoruz (Ucuz mal alacak kadar çok paramız yok !)

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci60

arkadaşım bölgeni bilmiyorum ama bizz kayseride ekiyoruz bursadan tohum getittiriyoruz türkiyede en iyi çekirdek bursa ve elbistanda yetişiyo ama elbistanda yetişen tohumları buralarda kullanan az.ot ilacı olarakda arkadaşların dediği gibi ekimden önce triflin (diye okuduğumuz)ot ilacı ATIYORUZ 2 çapadada sıvı yAprak gübresi atıyoruz hava ve toprak şartlarına göre 3 ile 4 defa sulama yapıyoz.bu sene damlama sistemi ile sulucaz dekara ortalama 230 ila 300 arasındada verim alınıyor yanlışım warsa düzeltin kusura bakmayın saygılar......

beyaz çekirdek enaz 180 en fazla 270 kilo aldım bu yıl 2400 e verdim.ama siyah geçen sene 330 kilo verdi.3 e verdim.yabancı ot ilacı olarak bizde trifilin kullanıyoruz.ancak trifilinin sakıncaları da var.yabani hardalı birsonraki yıl azdırıyor.heryer hardal oldu.

bağzı çiftçiler ayçiçeğinin yerine afyon ekince afyonlarının öldüğünü söylediler.ama benim olmadı.
benim yabani hardalın sorun olduğu bir tarlam var.oraya trifilin kullanmadım.bayerin collage diye bir ilacı var onu atacağım.

Cevap: Ynt: çerezlik ayçiçeği eken arkadaşlar.

SOM UN -AGROSOM 16358336_1112251852230565_181752521_n.jpg15555264_1068645496591201_1695054392_o.jpgunnamed.jpgunnamed (1).jpg
HİBRİT ÇEREZLİK AYÇİÇEK - TOHUMLARIMIZ ÇUVALA GİRDİ HAYIRLISIYLA SATIŞLARINA BAŞLANACAKTIR.. ÇİFTÇİLERİMİZE BEREKETLİ OLMASI DİLEĞİYLE..

22 - 26 ŞUBAT DENİZLİ TARIM FUARI
9 - 12 MART KAYSERİ TARIM FUARI
SİZ DEĞERLİ ÇİFTÇİLERİMİZİ STANDIMIZA BEKLERİZ..

trakkulup.net