patinajı nasıl önleriz?

kumluk yerde 7 li kazık çekerken patinaja kalkıp duruyor.difransiyeli sürekli kilitli bile tutsam 2 tekerlekte patiye kalkıyor ve çukur açıyor.bu yüzden derin kazık çekemiyom.sadece kumlu yerler sorun oluyo.killi yerlerde dipleye biliyom.285 s var balon teker.nasıl çözüm olur.

Ynt: patinajı nasıl önleriz?

valla hemşerim bu sorun çözülmez mf hep böyledir.bunu bir kullanan olarak bilmen gerekir.bizim tarla komşusunda da 285 s vardı adam paraya sıkıştı motoru sattı 768 steyr aldı.adam iiki böyle bir şey yapmışım diyor.çekemdiğim aleti bununla çekiyorum dedi.gram yalan yok.ama ediirne tarafı koyu mf ci olduğu için sen mf den vazgeçmezsin:D sana diyeceğim motorun arka tekerlerine ağırlık takman.ama kumlu yer yinede patinaj yapabilir:D

edirne dağcısı link=topic=29046.msg243675#msg243675 date=1264098497' Alıntı:
kumluk yerde 7 li kazık çekerken patinaja kalkıp duruyor.difransiyeli sürekli kilitli bile tutsam 2 tekerlekte patiye kalkıyor ve çukur açıyor.bu yüzden derin kazık çekemiyom.sadece kumlu yerler sorun oluyo.killi yerlerde dipleye biliyom.285 s var balon teker.nasıl çözüm olur.
su doldur oda olamassa 4 ceker alcan kullanacan farkını görcen

arkadaş doğruları söylemiş mf de patinaj problemi çok özellikle 265 ve 85 ler kslıbının motoru değil.bendede 265 vardı aynı patinaj eden yerlerde şimdi bereket 60 bile daha iyi. bereket patenaj etmiyomu oda ediyo ama mf kadar değil ağırlık çok olursa patenaj etmez. lastiklerin havasınıda biraz indirirsen tutunmasını artırır. bende aynı şekilde çizelde zorlandığı zaman orta kolu biraz sıkıyom onunda etkisi oluyo. bu işin başka çözümü yok ya çift çeker traktör yada daha ağır traktör.

efdal link=topic=29046.msg243684#msg243684 date=1264099369' Alıntı:
su doldur oda olamassa 4 ceker alcan kullanacan farkını görcen
balon tekerlere su doldurursan,750 kg su alır ,buda mf yi üzer.önce jantın göbeklerini çatlatır,daha sonra arka kovanda ara parça var akisin geçtiği pleyt,in göbeğini kırar.dişlileri sağlam oduğu için kıramıyor

üç lü çatalla pancar sürerken bazen yağmur yağar.tarla nın yüzeyi çamur olur ve traktör pancarı süremezdi.bir gün aklıma bir fikir geldi ve deneme yaptım.üçlü çatalın üzerine taş ve toprak dolu çuvlallardan ağırlık koydum.tabi herkes şaşırdı.çünkü ' ' zaten yer çamurdu pulluğun yere geçmeme sorunu yoktu.traktörün çekmeme sorunu vardı. ' '

normalde takiveye 3 le sürerdim pancarı.seri 1 taktım.ve hidroliğin ayarını biraz kaldırdım.pulluk normal zamandan daha az geçiyor du.bu şekilde pancarı sürdüm.üçlü çatala koyduğum ağılıklar arka lastiği bastırıp patinajı azalttı.yüksek vitese basıp gazı az vermekte motorun tekerleklere verdiği patinaj etkisini azalttı.

kıllandığın ekipmanın üzerine biraz ağırlık koy derim.
tabi radyal lastik te çekilişi arttırı.

ali_kockaya link=topic=29046.msg243692#msg243692 date=1264100905' Alıntı:
üç lü çatalla pancar sürerken bazen yağmur yağar.tarla nın yüzeyi çamur olur ve traktör pancarı süremezdi.bir gün aklıma bir fikir geldi ve deneme yaptım.üçlü çatalın üzerine taş ve toprak dolu çuvlallardan ağırlık koydum.tabi herkes şaşırdı.çünkü ' ' zaten yer çamurdu pulluğun yere geçmeme sorunu yoktu.traktörün çekmeme sorunu vardı. ' '

normalde takiveye 3 le sürerdim pancarı.seri 1 taktım.ve hidroliğin ayarını biraz kaldırdım.pulluk normal zamandan daha az geçiyor du.bu şekilde pancarı sürdüm.üçlü çatala koyduğum ağılıklar arka lastiği bastırıp patinajı azalttı.yüksek vitese basıp gazı az vermekte motorun tekerleklere verdiği patinaj etkisini azalttı.

kıllandığın ekipmanın üzerine biraz ağırlık koy derim.
tabi radyal lastik te çekilişi arttırı.
Doğru tespit Ali bey.. Aynı sıkıntıyı 265 s ye 10 inç 3 lüDenizli-Çivril pulluğu taktığımda yaşadım.. Aynı traktör aynı tarla 14 inç 3 lü Turan Y.O. pulluk takınca, pullukların daha fazla yer sürmesine rağmen patinaj ortadan kalkıyor. Arkadaki ekipman ne kadar hafiflerse arka lastiklere uyguladığı baskı azalıyor patinaj sorunu ortaya çıkıyor.. Örnek verdiğim her iki pulluk modeli arasında 200 kg.dan fazla ağırlık farkı ve 35 cm. iş genişliği ve yaklaşık 10 cm. derinlik farkı var.. Birde su doldurmak geçici çözüm, ilave ağırlık kalıcı çözüm..:D

Arkadaş doğru söylemiş sen Edirneli isen koyu bir mf ci de olabilirsin bunda da gocunacak birşey yok...
Sürüş tekniği önemli, motor devri iyi ayarlanmalı... Ben uzun yıllar 285 kullandım... kumda veya başka bir yerde 7 li çizelleri çekmekle ilgili bir sıkıntı yaşamadım... Alta çok kuru bir tabaka olması gerekir bunun için... böyle durumlarda birkaç yılda bir yaşanır ve o tavda 7 li çizel kullanma gerekliliğide pek duyulmaz...

anayurtlu 3105d link=topic=29046.msg243762#msg243762 date=1264118845' Alıntı:
sat oni albi 398 daaa ;)
hemen diyorsunuz.onu sat bunu al.yok 4 çeker al.traktör almak o kadar kolay mı.ayrıca her traktörün iyi bir yönü vardır.17 000 liralık mf 265 i sattırıp.50 000 liraya 4x4 motor aldıracaksınız.sebep bu çok patinaj ediyor.
maddi durumu iyi olan arkadaşlar dan ziyade benim bahsettiğim konu türkiye şartlarında ortalama bir çiftçi ye traktör değiştirmek hala ağır bir yük.

Baba parasıyla konuşulur da alınır satılırda..................kolaydı alın teriyle traktör değiştirmek.Arkasındaki 7 liyse 5 liye düşür diyen çıkmadı........o kadar derine salıpta ne yapacaksın su mu çıkaracaksın varsın patinaj yapsın

eğer senin arka lastiklerinden jantıyla beraber bir çift daha bulursan arkaları çift lastik yap.bu şekilde yere temas yüzeyi artar ve patinaj azalır.bağzı çiftçiler sıralı bitkileri hasat etmek için yedekte jantı ile birlikte bir çift ince arka lastik bulundururlar.balon lastiğin yanına ince lastik taksan bile senin sorununu çözebilir.

bunu yapmak için (aynı kamyonların arkasındaki çift lastik gibi)içteki jant olduğu gibi dış bükey duracak.dıştaki jantı iç bükey takacaksın.tabi bijonların boyu ikinci jantın kalınlığına yeter mi bilmem.tabi ağırlıkları da tekrar takman gerekiyor.
285 e yakışır...