İSTANBUL - Türkiye geçen yıl 115 bin ton kanatlı et ihraç etti. Kanatlı et ihracatında da 2008 ' e göre yüzde 44 artış sağlandı.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP) Başkanı Zuhal Daştan yaptığı yazılı açıklamada, kanatlı et ihracatındaki artışın memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Ancak bunun yeterli olmadığını, ihracat gelirlerindeki artış için tarım politikalarında değişikliğin elzem olduğu görüşünde olduklarının altını çizen Daştan, BESD-BİR verilerine göre, 2009 yılında 115 bin ton kanatlı eti ihracatı yapılırken, yaklaşık 153 milyon dolar gelir elde edildiğini ifade etti.

Türkiye ' den yurt dışına 81,6 bin ton tavuk eti, 32,5 bin ton tavukayağı, 953 ton da hindi eti ihraç edildiği bilgisini veren Daştan, tavuk eti ihracatından 121 milyon, tavuk ayağından 30 milyon, hindi etinden ise 1 milyon dolar gelir elde edildiğini aktardı.

Türkiye ' de 2009 yılında toplam kanatlı et ihracatının 2008 ' eoranla yüzde 44 arttığına vurgu yapan Daştan, açıklamasında şunlara yer verdi:

'Ülkemizde yem ham madde fiyatlarının dünya fiyatlarından yüksek olması, ihracatımızın öndeki en büyük engel. Türkiye ' de yılda takriben üretilen 10 milyon ton yemin ham madde ihtiyacının yüzde 25 ' i ithal ediliyor. Diğer bir deyişle, Türkiye yem ham madde üretiminde yeterli değil. Piliç ihracatına devletin verdiği teşvik, ton başına 26 dolar. Teşvik çok düşük olduğu için bu şartlar altında piliç eti ihracatının artması mümkün olamaz'